۱۰ نکته باورنکردنی درباره سگ

توسط ن.صفائی 2020/9/7 22:30 ثبت نظر

سگ ها به طور باورنکردنی شهودی هستند و با حس ششم قوی‌شان نیازهای عاطفی انسان درک می‌کنند. به همین دلیل آنها دوستان خوبی برای انسان ها هستند. بیشتر اوقات یک سگ بهتر از یک دوست انسان است، زیرا بدون اینکه حتی کلمه ای بگوید، تنها از طریق حی ششم می‌توانند هیجان و شادی و همچنین غم و استرس شما را درک کنند.

به همین دلیل است که، گاهی اوقات به عنوان بخشی از روش های درمانی برای افرادی که مشکلات روحی و عاطفی دارند، توصیه می شوند.

علاوه بر این به نظر می رسد سگ ها قادر به شناسایی مسائل جسمی پزشکی در صاحبانشان نیز هستند. حتما این موضوع را در اخبار و روزنامه ها، درباره نجات فرد توسط سگش، دیده اید. حتی برخی از سگهای برای کمک به صاحبانشان که دارای مشکلات مزمن سلامتی دارند آموزش می بینند.

۱۰ نکته باورنکردنی که سگ ها درباره انسان احساس می کنند


۱- غم و اندوه

وقتی شما غمگین می شوید، سگ شما می تواند بلافاصله آن را حس کند. طبق تحقیقاتی در سال ۲۰۱۶ که در مجله انجمن سلطنتی زیست شناسی (Royal Society’s Biology Letters) منتشر شده؛ سگ ها می توانند با مقایسه اطلاعاتی که از طریق بینایی و شنوایی بدست می آورند با حالت معمول فرد، احساسات را در شما تشخیص دهند.

سگ ها غمگینی شما را احساس می کند حتی اگر بخواهید در اطراف حیوان خانگی یا سایر اعضای خانواده خود رفتار عادی داشته باشید. در این حالت سگ ها نیز غمگین می شود و حتی ممکن است علاقه اش به اسباب بازی هایش کم شود و از خوردن غذا امتناع کند. همچنین ممکن کنار شما دراز بکشد و سر خود را به آرامی در دامان شما بگذارد. و اگر شما گریه کنید، سگ ممکن است اشک شما را بلیسد.

در مطالعه ای که در سال ۲۰۱۲ در مجله حیوانات (Animal Cognition) منتشر شده، بیان می کند که پاسخ دیگر سگ به گریه صاحبش، رفتار مطیعانه است.

۱۰ نکته باورنکردنی درباره سگ

۲- سرطان و سایر بیماری ها

سگ ها توانایی درک بیماری ها در صاحبشان را نیز دارند. آنها با حدود ۲۲۰ میلیون گیرنده بویایی، می توانند موارد عجیبی را حس کنند. همچنین سگ ها در تشخیص ابتلا به سرطان مشهور هستند. آنها می توانند انواع مختلف سرطان را از جمله سرطان پوست، پستان و مثانه را بو بکشند و تشخیص دهند.
سگ ها می توانند سرطان و سایر بیماری ها را درک کنند

مطالعه ای در سال ۲۰۰۶ که در مجله درمان های یکپارچه سرطان (Integrative Cancer Therapies) منتشر شد که نشان داد که، سگ های آموزش دیده قادر به تشخیص سرطان پستان با دقت ۸۸ ٪ و سرطان ریه با دقت ۹۹ ٪ با کمک نمونه های تنفسی هستند.

همچنین مطالعه ای دیگر در سال ۲۰۱۰ در ژورنال شاخص های زیستی سرطان (Cancer Biomarkers) منتشر شد، نشان داد که حساسیت و توانایی بویایی قوی سگ های به آنها اکمک می‌کند تا ترکیبات آلی فرار (VOC) را به عنوان نشانه سرطان مثانه تشخیص دهند.

در گزارشی از انجمن اورولوژی امریکا در سال ۲۰۱۴، محققان ایتالیایی بررسی کردند که سگ های آموزش دیده، می تواند VOC های مخصوص سرطان پروستات را در نمونه های ادرار تشخیص دهند. در این مورد مطالعه دقت تشخیص ۹۸ ٪ بود.

بجز سرطان، سگ ها می توانند نارکولپسی (فلج خواب)، نوعی اختلال مغزی در چرخه های خواب و بیداری، را تشخیص دهند. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ در مجله Semergen منتشر شد، نشان داد که دو سگ آموزش دیده قادر به تشخیص ۱۱ بیمار از ۱۲ بیمار نارکولپسی، با نمونه های عرق آن ها، بودند. همچنین شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد سگ ها می توانند شروع تشنج یا حمله میگرن را تشخیص دهند.

۱۰ نکته باورنکردنی درباره سگ

۳- بارداری

دوست های پشمالو شما حتی می تواند بارداری را احساس کنند. زنان بارداری که سگ دارند؛ مطمئنا متوجه تغییر رفتار او در دوران بارداری شان شده اند.

برخی از زنان گزارش می‌کنند که حیوان خانگی در دوران بارداری از آن ها بیشتر محافظت کرده و به آنها توجه و محبت بیشتری می کند. برخی از سگها حتی صاحبان باردار خود را در همه جا اسکورت می کنند.

ممکن است سگ شما، شکم مادر باردار را با پوزه اش بمالد و خرخره کند و بو بکشد و سر خود را بر روی آن قرار دهند. این کار برای توجه و ابزار محبتش به شما و فرزندتان است. این تغییر رفتار ناگهانی سگ عمدتا به دلیل تغییرات فیزیکی صاحبش و تغییرات فضای خانه است.

در بعضی از سگ ها، واکنش به بارداری بصورت ترس در حیوان می شود. در دوران بارداری، حیوان خانگی تان را نادیده نگیرید و هر روز مدتی را به نوازش و ایجاد دوستی با آنها بگذرانید، تا او با تغییرات آینده در خانه و اضافه شدن عضو جدید سازگار شود.

همچنین داشتن سگ در دوران بارداری برای زن مفید است. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۲ در مجله PLOS ONE منتشر شد که نشان داد زنان بارداری که همراه سگ همراه سگ خود به پیاده روی می رفتند؛ تحرک بیشتری نسبت به زنان بدون سگ داشته اند.

۱۰ نکته باورنکردنی درباره سگ

۴. زلزله

اعتقاد بر این است که سگ ها حتی می توانند زمین لرزه را قبل از وقوع آن احساس کنند. این موضوع هیچ ارتباطی با ماورا طبیعی ندارد. دلیل آن حس شنوایی قوی سگ است که به آنها کمک می کند فاجعه طبیعی آینده را درک کنند. سگ ها می توانند حرکت سنگ های زیر زمین را بشنوند که درست قبل از زلزله اتفاق می افتد.

سگ ها قبل از زلزله می توانند شروع به زوزه کشیدن می کنند. برخی قدم می زنند یا ترجیح می دهند کنار صاحبشان بمانند.

اگر در منطقه ای زلزله خیز زندگی می‌کنید و سگ شما این علائم را نشان می دهد، می توانید آنها را نادیده نگیرید. چرا که ممکن است حادثه ای طبیعی در راه باشد.

۱۰ نکته باورنکردنی درباره سگ

۵. طوفان

چارپایان قبل از رسیدن طوفان به منطقه شما آن را حس می کنند. ممکن است حیوان خانگی شما شروع به قدم زدن، نفس نفس زدن بیهوده و حرکات آشفته کند، در حالی که هوای محیط بیرون کاملاً خوب به نظر می رسد. سگ می تواند افت ناگهانی فشار هوا و تغییر در میدان الکتریکی ساکن را که باعث تغییرات آب و هوایی می شود، را درک کند.

حس بویایی سگ حدود ۱۰۰ برابر قویتر از انسان است، به همین دلیل می توانند جریان الکتریکی هوا و غلظت مواد شیمیایی موجود در هوا را تشخیص دهد. علاوه بر این، قدرت شنوایی سگ حساس تر از انسان است. آنها می توانند صدای غرش طوفان را در مناطق اطراف بشنوند. در نهایت این ویژگی ها باعث می شود که سگ ها پیش از شما طوفان را تشخیص دهند.

۱۰ نکته باورنکردنی درباره سگ

۶. قند خون پایین

انسان مبتلا به دیابت بوی خاصی می دهد که البته فقط سگ ها آن را احساس می کنند. در حقیقت، سگ شما قبل ازاینکه خودتان حس کنید یا آزمایش خون بدهید، می تواند به شما در مورد سطح قند خون پایین هشدار بدهد.

پایین بودن قند خون باعث تغییر در ترکیبات آلی فرار در بدن انسان می شود، که سگ ها می توانند آن را استشمام کنند. این موضوع معمولاً در افرادی که از دچار بیماری دیابت هستند اتفاق می افتد. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۶ در مجله مراقبت های دیابت (Diabetes Care) منتشر شد، نشان داد که سگ ها ایزوپرن (یک ماده طبیعی شیمیایی رایج در تنفس انسان که میزان قند خون را تخمین میزند) را از طریق بویایی کشف می کنند.

در این حالت سگ ها می توانند با ناله یا لیسیدن دست صاحب شان، مشکل را به آنها ابراز می کنند. بسیاری از سگ های برای کمک به افرادی وابسته به انسولین، آموزش دیده اند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ در مجله PLOS ONE منتشر شده است که حضور این سگ ها در کنار بیماران دیابتی کمک زیادی در حفظ ایمنی و سلامت آن ها در برابر بیماری دارد.

۱۰ نکته باورنکردنی درباره سگ

۷. دشمنی بین انسانها

سگ شما می تواند، احساس شما را نسبت به دیگران را حس کند. چندین ماده شیمیایی در پاسخ به افکار انسانی مانند بیزاری، تحریک، نفرت و... در بدن منتشر می‌شود و سگ ها می توانند این مواد شیمیایی را از طریق بویایی حس کنند.

همچنین، سگ ها از طریق بینایی، حرکات و نحوه برقراری ارتباط شما با فرد دیگر را درک کرده و احساس شما را می سنجد. در این حالت سگ با پارس کردن، غرغر کردن و یا جهش عکس العمل نشان داده و از صاحبش محافظت می کند.

۱۰ نکته باورنکردنی درباره سگ

۸. سخاوت و بخشندگی

سگ ها می توانند احساس بخشندگی را در یک فرد احساس کنند و درست مثل انسان ها تمایل به قضاوت درباره اعمال طرف مقابل نسبت به خودشان را دارند.

در تحقیقی که در سال ۲۰۱۲ توسط دانشگاه میلان انجام شد، محققان به سگ ها اجازه مشاهده موقعیت های اجتماعی مختلف انسان را دادند. مشخص شد که سگ ها مفهوم سخاوت و بخشندگی را درک می‌کنند. به طور کلی سگ ها حیوانات اجتماعی هستند و انتظار مهربانی و انصاف متقابل را از صاحبانشان دارند.

۱۰ نکته باورنکردنی درباره سگ

۹. ترس و استرس

سگ می تواند بلافاصله ترس و استرس صاحبش را احساس کند. سگ ها می توانند بوی هورمون آدرنالین و کورتیزول که در زمان استرس زا در بدن ترشح می‌شود را استشمام کنند. در این شرایط سگ ها معمولا به کنار شما می آیند تا از شما حفاظت کرده و استرس و ترس شما را کاهش دهند.

۱۰ نکته باورنکردنی درباره سگ

۱۰. قصد و نیت

سگ ها با نگاه کردن به رفتار شما، نیت تان را برای انجام کارها را تشخیص می دهند. به عنوان مثال، زمانی که آن ها را به سمت حمام می برید؛ ممکن است قبل از زمان استحمام بدنبال مکانی برای پنهان شدن باشند. اصلاح ناخن نیز به همین ترتیب است.

به همین دلیل، سگ ها می توانند احساس کنند که شما آنها را به دامپزشکی می‌برید. و در مقابل این شرایط بسته به خوشایند یا ناخوشایند بودن واکنش نشان می دهد. مثلا ممکن است در مسیر رفتن به کلینیک حیوانات از شیشه اتوموبیل به سمتی خیره شود و حالت غمگین به خود بگیرد.

بهتر است در شرایط ناخوشایند با نوازش، تشویق و… به او آرامش و اطمینان بدهید.

۱۰ نکته باورنکردنی درباره سگ

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور