سنبل الطیب (Nepeta Cataria یا catnip) گیاهی از خانواده نعناع با ارتفاع بین ۵۰ تا ۱۵۰ سانتی‌متر و ریشه‌های کوتاه می‌باشد. نام علف گربه برای این گیاه ناشی از ویژگی آن است که گربه‌ها را به خود جذب می‌کند و نوعی اثر روان گردان در آن‌ها دارد. این خاصیت به دلیل وجود آکتینیدین در عصاره‌ی این گیاه است که مشابه فرومون‌های بدن گربه‌ها است.

سنبل الطیب دارای بو مطبوعی است که گربه بوی آن را از فاصله دور تشخیص داده به طرف آن می‌رود و در اطراف آن به جست و خیز می‌پردازد و از بوی آن مست می‌شود. گلهای سنبل الطیب به رنگ سفید یا صورتی و به صورت خوشه‌ای است.

قسمت مورد استفاده این گیاه ریشه آن است و معمولاً از ریشه گیاهی که بیش از سه سال عمر دارد استفاده می‌شود. سنبل الطیب پس از خشک شدن به رنگ قهوه‌ای در می‌آید. طعم آن تلخ ولی خوشبو و معطر است. عطر آن پس از خشک شدن بیشتر می‌شود.

علائم رفتاری گربه‌ها در مواجه با این گیاه متفاوت است. غلت زدن بر روی زمین، سرمستی و شادابی ناگهانی، مالیدن خود به گیاه یا اسباب و وسائل اطراف، بازی کردن با گیاه و بعضاً حتی خوردن گیاه از جمله رفتارهایی هستند که گربه در زمان تماس با سنبل الطیب ممکن است از خود نشان دهد. در یک کلام گربه ها در زمان برخورد با این گیاه وارد نوعی حالت سرمستی و از خودبیخود شدن می‌شوند.

با بهره از این اثرات، سنبل‌الطیب می‌تواند جایگزین مناسبی برای داروهای دیگر برای آرام یا مهار کردن گربه‌ها باشد.

ریشه سنبل الطیب خاصیت آرام‌بخشی و خوشحالی در گربه ها دارد می‌توانید با تهیه اسباب بازی گربه حاوی کت نیپ در کنار سرگرمی و بازی او را آرام نمایید. سنبل‌الطیب به عنوان درمان طبیعی برای بیماری‌های گربه نیز بکار می‌رود. گربه‌هایی که عصاره ریشه سنبل‌الطیب به آن‌ها تزریق می‌شود، کاهش ضربان قلب و فشار خون دارند و به طور قابل توجهی آرام تر و کمتر تهاجمی عمل می کنند. تشویقی گربه حاوی کت نیپ و پوچ گربه لئوناردو حاوی ماهی قزل آلا و کتنیپ از جمله غذاهایی هستند که از سنبل الطیب در تهیه آنها استفاده شده است.

این گیاه همچنین می‌تواند دردهای گوارشی را در گربه‌ها کاهش دهد. پوچ گربه لئوناردو حاوی گوشت کانگورو و کتنیپ، جزو غذاهایی است که بدلیل دارابودن سنبل الطیب می‌تواند برای پیشگیری و یا درمان استفاده شود.

.

 پت شاپ اینترنتی باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور