لیسیدن وسواس گونه پنجه ها

توسط ن.صفائی 2020/10/14 13:30 ثبت نظر

بیماری نورودرماتیت (Canine Acral Lick dermatitis) به نام گرانولومای ناشی از لیسیدن دست و پا هم خوانده می‌شود. این ناهنجاری پوستی در اثر لیسیدن پنجه‌ها به طور مکرر توسط خود حیوان ایجاد می‌شود. به طوری که دست یا پای حیوان با لیسیدن بیش از حد و یا حتی گاز گرفتن پنجه‌ها منجر به ایجاد پلاک گرد و زخم ضخیم و سفتی در موضع می گردد که علت آن می‌تواند ارگانیک یا روانی باشد.

امروزه معتقدند که برای ایجاد این بیماری، مشکلات ارگانیک بیشتر متداول است، مانند: بیماری‌های قارچی و باکتریایی، دمودیکوز، تروماهای قبلی، آلرژی (غذایی، آتوپی و گزش کک) و مشکلات مفصلی.

لیسیدن وسواس گونه پنجه ها

برای تشخیص تفریقی ابتدا باید این موارد را رد کرد و بعد به روانی بودن آن فکر کرد. اگرچه اتیولوژی ALD نامشخص است، اما اضطراب ناشی از تنهایی در حیوان باعث می شود که سگ عادت به لیسیدن غیرعادی پنجه های دستش کند. در سابقه بیماری ALD در سگ ها می توان مشاهده نمود که حیوان مبتلا اغلب روزها تنهاست. بیماران کلاسیک ALD سگ های بزرگ و فعالی هستند که صاحبانشان مدت زیادی از روز را در منزل نیستند و اغلب سگ‌ها در این مدت در خانه تنها هستند.

محدودیت آزادی سگ نیز می‌تواند زمینه‌ساز این عارضه باشد. سگ هایی که برای مدت طولانی در جای محدود یا بسته هستند، برای تخلیه این محرومیت دست خود خود را می‌لیسند. در بقیه سگ‌ها وجود درماتوزی که قبلا وجود داشته (درماتوز موضعی) مانند عفونت، نئوپلاسم و زخم می تواند باعث تسریع سیکل معیوب خارش و لیسیدن شود.

لیسیدن مداوم باعث تحریک پوست شده که خودش ایجاد خارش می کند و خارش زیاد واکنش لیسیدن مکرر را به دنبال دارد. این سیکل تا زمان ایجاد زخم ادامه دارد. زخم می‌تواند ایجاد خارش کند و خارش هم در پاسخ به راحت شدن حیوان به طور غیر ارادی می‌تواند موجب بروز زخم شود. لیسیدن زخم یا آروزبون باعث عمیق شدن آن و رسیدن آن به لایه های عمیق تر اپیدرم پوست می‌شود.

لیسیدن وسواس گونه پنجه ها

واکنش لیسیدن مانع از التیام زخم شده و آن را مستعد عفونت می‌کند. هیپرپلازی اپیدرم و فیبروز درم باعث ایجاد پلاک‌های سفت گره دارند ندولار می‌شود که این خود نشانه بیماری است. به این شکل ضایعه در این مرحله، تومور یا گرانولوم گویند. هرچند که تومور یا گرانولوم واقعی نیستند.

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور