ریزش مو یک روال طبیعی است. موها نیز مانند سایر سلول‌های بدن دارای زندگی محدودی هستند و پس از طی این دوره می‌میرند. بیشتر نژادهای سگ و گربه، دارای ریزش موی فصلی هستند اما هیچ‌گاه ریزش مو بصورت کچلی بروز پیدا نمی‌کند و بدن حیوان بی‌مو نمی‌شود. در صورتی‌که ریزش مو همراه با خارش شدید بدن یا همراه با طاسی نقطه‌ای یا کامل باشد ناشی از بیماری است و باید به دامپزشک مراجعه گردد.

عوامل بسیاری باعث ریزش مو (آلوپسیا) در سگ‌ها و گربه‌ها می‌شود. عمدتا بیماری‌های انگلی، قارچی و البته پرکاری تیروئید ریزش مو را به همراه دارند.

عوامل ریزش مو:

   ۱. تغذیه نامناسب: رژیم غذایی نامناسب که دارای مقادیر مورد نیاز ویتامین، پروتئین، فیبر، چربی و مواد معدنی نباشد (مانند فست فود)، باعث ریزش مو می‌شود. در این موارد استفاده از غذاهای طبیعی و غذاهای مخصوص حیوانات توصیه می شود. مانند غذای مخصوص گربه با پوست و مو حساس و غذای مخصوص سگ با پوست و موی حساس

   ۲. آلرژی: عوامل آلرژی‌زا مانند مواد شیمیایی، شامپوهای نامناسب، دود سیگار و ... می‌تواند سبب افزایش ریزش مو شود.

   ۳. شستشوی بیش از حد: شستشوی بیش از حد با شامپو (حتی شامپوهای مخصوص حیوانات) هم سبب ریزش مو می شود. با تقلیل دفعات شستشو (حداقل ۳ هفته یکبار) و استفاده از شامپوهای خشک و برس زدن منظم، ریزش موی حیوان خود را کنترل کنید. کوتاه نگاه داشتن موها هم تا حدودی ریزش موها را کاهش می دهد.

   ۴. عوامل عصبی و محیطی: ترس و استرس از عوامل تشدید ریزش مو است. اضطراب در حیوان، بدلیل جدایی از صاحب، تغییر محل زندگی، تنهایی و یا ورود حیوان دیگر، می تواند ریزش مو را به دنبال داشته باشد. با استفاده از قطره ریلکس مخصوص کاهش استرس می‌توانید این عامل را کنترل نمایید.

   ۵. تغییرات هورمونی: کمبود هورمون تیروئید نیز باعث ریزش مو می‌شود. پیشنهاد ما برای پیشگیری از این بیماری، استفاده روزانه‌ی قرص‌های تقویت پوست و موی است.

   ۶. ضعف سیستم ایمنی: نقص در سیستم ایمنی نیز می‌تواند باعث ریزش مو شود. در بیماری‌های ویروسی و باکتریایی معمولا ریزش مو شدت می‌یابد. قرص مخصوص تقویت سیستم ایمنی مناسب برای بالا بردن مقاومت بدن می باشد.

   ۷. انگل: یکی دیگر از عوامل ریزش مو انگل‌های داخلی و خارجی می باشند. اگر سگ دارای انگل‌های خارجی باشد بیشتر از مواقع عادی خود را می خاراند و همین باعث تشدید ریزش مو می شود. از مهمترین انگل‌های پوستی که باعث ریزش موها می شوند، جرب‌ها هستند. شایع‌ترین عامل آلودگی در سگها، جرب دمودکس است که باعث ریزش موی بدون خارش در پیشانی، اطراف چشم ها، پوزه و مخصوصا پنجه و لای انگشتان می شود. جرب سارکوپتس (عامل بیماری گال) در نواحی کم موی بدن مانند گوش، اطراف چشم، سر و گردن، شکم، آرنج و پاها سبب خارش شدید، قرمزی و ریزش مو می شود. کک ها و شپش ها نیز از دیگر عوامل ریزش مو هستند.

   ۸. قارچ: قارچ‌های پوستی بیشتر بصورت موضعی ریزش مو ایجاد می کنند. اما برخی قارچها باعث ریزش مو در کل بدن می شوند.

   ۹. سرطانها: سرطان‌های پوستی نیز سبب ریزش مو می‌شوند.

   ۱۰. عدم مراجعه به دامپزشک: توصیه می‌شود همواره به یک دامپزشک مراجعه کنید. مراجعه به دامپزشکان متعدد (بدلیل عدم آگاهی از سوابق قبلی) باعث عدم درمان یا کند شدن مراحل آن می‌شود. بنابراین در صورت عدم درمان ریزش مو، با دامپزشک خود در تماس باشید و از مراجعه به کلینیک‌های مختلف خودداری نمایید.

.

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور