وزن مناسب حیوان خانگی

توسط ن.صفائی 2020/1/22 3:00 ثبت نظر

آیا وزن مناسب حیوان خود را می دانید؟

مشکل چاقی و اضافه وزن یکی از متداول ترین بیماری‌هایی می‌باشد که امروزه در سگ و گربه ها به صورت خاموش در آمده است. افزایش رخداد چاقی در جمعیت حیوانات، توجه ما را به این بیماری جدی کاهش داده است. حتی گاهی این مشکل به عنوان یکی از خصوصیات مناسب در سگ‌ها و گربه‌ها شناخته می‌شود و بسیاری از ما تلاش می‌کنیم که به این ویژگی در حیوانمان دست یابیم.

واقعیت این است که چاقی می‌تواند اثرات مخرب و زیانباری بر سلامت حیوانات داشته باشد. از این رو همواره بایستی مراقب وزن آنها بوده و شرایط بدنی حیوان خود را تحت کنترل داشته باشید.

عوارض چاقی و اضافه وزن

گربه‌ها و سگ‌های مبتلا به اضافه وزن؛ سندرم متابولیک، مشکلات مفصلی، دیابت، طول عمر کمتر و ریسک بالاتر ابتلا به بیماری‌ها را تجربه می کنند.

سندرم متابولیک متعاقب چاقی

بسیاری از گربه ها و بیش از یک سوم سگ های چاق مبتلا به سندرم متابولیک می‌باشند. این سندرم با چند مشکل شناخته می‌شود، تری گلیسیرید بالا، کلسترول بالا (HDL پایین)، گلوکز بالا، فشار خون و افزایش انسولین. مبتلا بودن به حداقل دو مورد از این موارد نشان دهنده ابتلا به سندرم متابولیک است که می‌تواند منجر به دیابت نوع ۲ در گربه‌ها و عدم تحمل گلوکز در سگ ها شود و مشکلات قلب، عروقی را ایجاد نماید و همچنین چربی بالای خود می‌تواند منجر به پانکراتیت در سگ‌ها و لپیتوز کبدی در گربه‌ها شود.

مشکلات مفصلی

بعنوان مهمترین عارضه‌ی چاقی در سگ ها شناخته می شود که به دلیل فشار وزن بر روی مفاصل از یک سو و التهاب مزمن متعاقب چاقی از سوی دیگر ایجاد می‌شود.
دیابت و مقاومت انسولینی: میزان ابتلا به دیابت نوع ۴ در گربه های چاق ۳/۸ برابر گربه های با وزن ایده آل است. همچنین مقاومت انسولینی در سگ های چاق ایجاد شده و موجب افزایش قند خون در مقادیر بسیار بالا می‌شود. این مقاومت انسولینی می‌تواند عوارضی مانند کاتاراکت (کوری) داشته باشد.

مشکلات دستگاه ادراری

برخی مطالعات نشان داده که میزان ابتلا به مشکلات دستگاه ادراری مانند عفونت ادراری، سنگ ادراری و FLUTD در گربه‌های چاق بالاتر است. همچنین میزان ابتلا به سنگ ادراری اگزالات کلسیم در سگ‌های چاق دو برابر است.

کاهش طول عمر

مطالعات نشان داده است که حیوانات چاق از طول عمر کمتری نسبت به حیوانات با وزن نرمال برخوردار هستند.

تعیین وضعیت بدنی سگ (Body condition score)

عوامل موثر در ابتلا به چاقی

عقیم سازی: عقیم سازی می‌تواند تا ۴۴ برابر میزان ابتلا به چاقی را در گربه ها افزایش دهد.

جنسیت: گربه های نر و سگ های ماده استعداد چاقی بیشتری دارند.

نخوه تغذیه حیوان: اصولا تغذیه‌ای متشکل از غذای خانگی و مشترک با اعضای خانه به دلیل عدم بالانس بودن مود مغذی و همچنین مشخص نبودن کالری غذا، حیوان را بیشتر مستعد چاقی می نماید. به خاطر بسپارید کالری تشویقی‌ها بسیار بالاست و استفاده بیش از حد آنها توصیه نمی شود.

روش های تشخیص

تشخیص چاقی و اضافه وزن کار بسیار ساده‌ای می‌باشد که با استفاده از اندازه گیری وزن به طور منظم و تعیین وضعیت بدنی (Body condition score) و همچنین در صورت صلاح دید دامپزشک،‌ آزمایش‌های بیوشیمیایی مرتبط با چاقی، می‌تواند تعیین شود.

تعیین وضعیت بدنی گربه (Body condition score)

مدیریت وزن

اگر تصور می کنید حیوان شما دچار چاقی با اضافه وزن شده است توصیه های زیر را مد نظر قرار دهید.

* با کنترل مداوم وزن حیوان خود از تغییر وزن او آگاه شده و در صورت نیاز با دامپزشک خود مشورت نمایید. BCS و اهمیت آن در سلامت حیوان خود را به خاطر بسپارید.

* دامپزشک می تواند برنامه ویژه ای را متناسب با نیازهای منحصر بفرد حیوان شما تعیین نماید. برای رسیدن به وزن ایده‌ال به برنامه تعیین شده همواره پایبند بمانید. همچنین معاینات دوره‌ای حیوان خود را ۲-۴ هفته تا رسیدن به وزن نرمال ادامه دهید.

* از تغذیه حیوان خود با غذای خانگی همزمان با غذای رژیمی اختصاص در طی برنامه کاهش وزن خودداری نماید.

* اگر سگ یا گربه شما غذای تجاری مصرف می کند. مقادیر روزانه غذا را براساس جدول ثبت شده در روی بسته ها تنظیم نمایید.

.

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور