هزاران سال پیش، در مصر باستان گربه‌ها زندگی خوب و خوشی داشتند و از حمایت مردم برخوردار بودند، تا جایی که اگر کسی گربه‌ای را می‌کشت، بلافاصله به اعدام محکوم می‌شد. در سال ۱۲۳۳ میلادی، “پاپ گریگوری نهم” با اعلام این که: «گربه سیاه تجسم شیطان است»، بزرگترین ضربه را به گربه‌ها وارد کرد و بسیاری از مردم، برای اثبات ایمان و ارادت خود، فستیوال‌های زنده سوزی گربه سیاه برگزار کردند.

گربه‌های سیاه، سال‌های زیادی به دلیل باورهای خرافی، اذیت و آزار دیده‌اند و حتی کشته شده‌اند. متاسفانه، این خرافات هنوز هم وجود دارد. افراد کمی عهده‌دار سرپرستی گربه‌های سیاه می‌شوند (تقریبا ۱۳٪ کمتر از گربه‌های دیگر) و آن‌ها را بیشتر اذیت می‌کنند. روز گربۀ سیاه، در ۱۷ آگوست (برابر با ۲۶ مرداد ۱۳۹۷) سال ۲۰۱۱، برای افزایش اطلاع عمومی دربارۀ گربۀ سیاه و ظلم کمتر نسبت آنها نامگذاری شد.

روز گربۀ سیاه

خرافات درباره گربه سیاه در فرهنگ‌های مختلف متفاوت است. در بعضی از کشورهای اروپایی گربه سیاه نماد انسان‌های بدکار است. در قرون وسطی معتقد بودند گربه سیاه از خانواده جادوگران است و گاهی می‌گفتند که گربه سیاه خود جادوگری است که تغییر شکل داده. در آلمان، حرکت گربه  سیاه از چپ به راست را بدشگون می‌دانستند.

از سوی دیگر، در بعضی فرهنگ‌ها گربه سیاه دارای نیروی خیر و تاثیرات مثبت است. در ژاپن می‌گویند دختری که گربه سیاه داشته باشد عشق واقعی نصیبش می‌شود. در بعضی کشورها، ملوانان معتقد بودند بردن گربه سیاهی به کشتی برایشان خوش‌شانسی می‌آورد. گاهی همسران ملوانان، در خانه، گربه سیاهی نگه می‌داشتند تا با نیروی خیرش از شوهرانشان در دریا مراقبت کند. در بریتانیا معتقدند که گربه سیاه خوش‌شانسی می‌آورد، وقتی گربه خانگی سیاه‌رنگ چارلز اول مُرد (قرن ۱۷)، او اعلام کرد که با مرگ گربه‌اش بخت خوب او هم مرده است. ادعای او درست از آب درآمد، فردای آن روز چارلز اول دستگیر و به خیانت متهم شد.

انجمن دوستداران گربه‌ها (CFA) اعلام کرده است که موهای سیاه در میان ۲۲ نژاد از گربه‌ها دیده می‌شود، ولی گربه‌های نژاد بمبئی (BomBay) یکدست سیاهند. بدلیل وجود مقدار زیادی ملانین در گربه‌های سیاه، اغلب آنها نر هستند و رنگ چشم‌های آن‌ها اغلب طلایی است. گربه‌های سیاه تنوع مختلفی دارند، آن‌ها در رنگ‌های سیاه زغال‌سنگی (Coal Black)، سیاه خاکستری (Grayish Black) و سیاه قهوه‌ای (Brownish Black) دیده می‌شوند.

روز گربۀ سیاه

امروزه می‌دانیم که گربه سیاه، کسی را به بدشانسی دچار نمی‌کند و تا حالا هم رنگش فقط برای خودش بدشانسی به همراه داشته است؛ می‌توانید برای مقابله با باورهای خرافی پیرامون گربه‌های سیاه، سرپرستی گربه سیاهی را به عهده بگیرید یا اگر گربۀ سیاهی دارید، با او عکس بگیرید و عکستان را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید.

.

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور