مراقبت و نظافت گوش گربه

توسط ن.صفایی 2019/2/21 5:02 ثبت نظر

مراقبت همیشگی از گوش گربه بخش مهمی از سلامتی و بهداشت گربه را در بر می‌گیرد. صاحبان گربه باید بدانند که چگونه می‌شود گوش‌های گربه را تمیز کرد و باید علائمی را که ممکن است نشان دهنده‌ی مسائل بهداشتی و بیماری‌ها باشد را بشناسند و همچنین به دنبال درمان مناسب برای مشکلات گوش گربه باشند.

تفاوت بین گوش سالم و گوش آلوده و عفونی گربه

گوش‌ها به خاطر سوراخ بزرگی که دارند، در معرض آلودگی زیادی هستند. بهتر است مرتب گوش گربه خود را بررسی کنید و هفته‌ای یکبار آن را نگاه کنید تا اگر کثیف بود و باقیمانده عفونت در آن مشاهده شد، بتوانید گربه را به دامپزشک برسانید.

روی گوش گربه نباید هیچ نقطه‌ای که موهای آن ریخته، وجود داشته باشد. سطح داخلی گوش باید تمیز و صورتی‌رنگ باشد. اگر روی لایه خارجی گوش هرگونه ترشح یا رنگ قرمزی دیدید، باید گربه را به دامپزشک نشان دهید.

نشانه‌های یک گوش بیمار

این نشانه‌ها می‌توانند به شما بگویند گوش گربه مشکل دارد. در صورت مشاهده هر کدام از آنها گربه را به دامپزشک نشان دهید:

-   خاراندن یا پنجه کشیدن به گوش

-   حساسیت به لمس گوش. مثلا وقتی به گوش گربه دست می‌زنید، خودش را به شدت پس بکشد یا صدا کند.

-   تکان دادن یا کج‌ و‌ کوله کردن سر

-   از دست دادن تعادل یا سردرگمی

-   قرمزی یا تورم گوش خارجی یا کانال گوش

-   بوی نامطبوع در گوش

-   مشاهده ترشحات سیاه یا زردرنگ در گوش

-   تجمع موم‌های گوش با رنگ قهوه‌ای تیره

-   از دست دادن شنوایی

-   خونریزی گوش

آزمایش گوش داخلی

گربه را بر روی پای خود گذاشته و یا او را روی سطح صافی قرار دهید. گوش را بگیرید و به آرامی به عقب تا کنید و داخل کانال گوش را خوب نگاه کنید. بهتر است اتاق روشن باشد تا بتوانید خوب ببینید. درون گوش سالم، صورتی کم‌رنگ دیده می‌شود. هیچ جرم یا آلودگی‌‌ای درون آن نیست و هیچ بوی بدی هم نمی‌دهد. هرگونه بویی که می‌تواند نشان دهنده‌ی عفونت، آلرژی‌ها، مسدود شدن گوش و یا انگل‌های گوش باشد.

روش تمیز کردن گوش گربه

برای این کار نیاز به مایع مخصوص تمیز کردن گوش گربه‌ها دارید. (از دامپزشک خود بخواهید مایع مناسب را به شما معرفی کند.) بعد از اینکه توصیه‌های او را به کار بستید، از این راهنما استفاده کنید:

-         قبل از مصرف، دستورالعمل موجود در جعبه دارو را به دقت بخوانید. این دستور می‌تواند برای مقدار مناسب به شما کمک کند.
-         قبل از ریختن قطره با استفاده از روشی که در بالا خواندید، گوش خارجی را با پنبه یا گاز استریل تمیز کنید.
-         به آرامی گوش خارجی را عقب بزنید، مقدار درست دارو را اندازه بگیرید و آن را روی پایین‌ترین قسمت کانال گوش بریزید.
-         توجه کنید آلودگی‌ها را به سمت بیرون گوش هدایت کنید و با مالش، آنها را دوباره داخل گوش نکنید.
-         به آرامی اطراف گوش را ماساژ دهید تا دارو بتواند عمیق‌تر در گوش نفوذ کند.
-         این کار را فقط باید برای گوش خارجی انجام دهید. به هیچ‌وجه پنبه یا گاز را وارد کانال گوش نکنید.
-         این کار می‌تواند به عفونت گوش منجر شود.

بیماری‌های رایج گوش

-   کنه‌ گوش: این کنه، انگل رایجی است که میان حیوانات خانگی شایع و بسیار مسری است. نشانه‌ آن خاراندن بیش از حد گوش توسط حیوان است. بقایای این انگل در گوش شبیه به دانه‌های قهوه است.

عفونت گوش: عفونت گوش معمولا توسط باکتری‌ها یا عوامل خارجی آلوده که در کانال گوش گرفتار می‌شوند به وجود می‌آید. درمان عفونت گوش باید به سرعت انجام شود، زیرا می‌تواند ناراحتی‌های قابل توجهی برای حیوان ایجاد کند. این نوع عفونت می‌تواند نشان‌دهنده آلرژی، اختلالات هورمونی یا بیماری‌های ارثی باشد.

هماتوم: در نتیجه تجمع خون در بخش خارجی گوش به وجود می‌آید. این مشکل معمولا به خاطر وجود عفونت گوش، کنه‌ گوش، کک یا آلودگی‌های دیگری است که باعث می‌شود گربه گوش خود را در اثر خاراندن زخم کند، خراش بدهد، یا سرش را به شدت تکان بدهد.

.

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور