مراقبت از گوش سگ ها

توسط ن.صفائی 2019/11/14 4:58 ثبت نظر

هرچند که گوش های سگ ها نیازمند کنترل منظم در طول عمر است اما اندکی نگه داری و مراقبت عموماً برای حفظ سلامت و تمیزی آنها کفایت می‌کند.

آناتومی گوش سگ به دلیل ساختار پیچیده و خمیده گوش، مخفی شدن و رشد انگل ها، باکتری ها و مخمرها در آن را آسان می‌کند. عفونت ها معمولاً به دلیل اجسام خارجی به دام افتاده در کانال گوش رخ می‌دهند. سگ‌های دارای آلرژی و نژادهایی مانند کاکر اسپانیل، باست هوند و پودل به این نوع عفونت ها بسیار حساسند.

مراقبت های روتین از گوش سگ :

مراقبت و نگه داری منظم باید شامل چک کردن گوش باشد. این امر به خصوص برای سگ‌هایی که گوش آنها مقدار زیادی واکس تولید می‌کنند یا مقدار زیادی مو در گوش خود دارند ضروری است. اگر داخل گوش های سگ شما کثیف به نظر می‌رسد آنها را با یک گلوله پنبه آغشته شده به روغن های معدنی، پراکسید هیدروژن یا محلول‌های آماده‌ی مخصوص پاک کردن گوش که در پت شاپ باران پت موجود هستند، پاک کنید. از آنجایی که پوست داخلی گوش حساس است به دکتر دامپزشک حیوان خود اجازه دهید که نحوه صحیح پاک کردن گوش های سگ را به شما نشان دهد.

مراقبت از گوش سگ
گوش های سگ خود را به طور مرتب ( روزانه ) یا به میزانی عمیق که باعث آسیب آن می شود پاک نکنید و مراقب باشید که هرگز چیزی را وارد کانال گوش نکنید. اگر گوش سگ شما دارای مقدار موی خارج شده از کانال گوش است برای جلوگیری از تشکیل توده ها و ضایعات هر چند هفته یک بار موها را خارج کنید.

تمیز ماندن گوش سگ :

اگر مراقب نباشید، حمام کردن مکرر و شنا کردن می‌تواند منجر به خراش و عفونت گوش ها شود. برای جلوگیری از این امر قبل از حمام یک توده پنبه را در داخل گوش قرار دهید و مطمئن شوید که بعد از ورزش های آبی و حمام تا حد امکان به میزانی که به آنها آسیب وارد نشود گوش ها را خشک کرده‌اید.

اگر سگ شما مستعد ابتلا به عفونت های گوش است بهتر است که مقدار کمی محلول خشک کننده گوش مخصوص سگ ها در داخل کانال گوش استفاده کنید تا به تبخیر آب مانده در داخل گوش ها کمک کند. این محلول های شوینده گوش عموماً دارای عصاره گیاه تارون کوهی ( witch hozel ) هستند و در کلینیک ها موجود می باشند.

علائم خطر :

ضروری است در صورت مشاهده هریک از علائم زیر در گوش سگ با دکتر دامپزشک تماس گرفته شود :

⦁    خروج ترشحات از گوش
⦁    بوی بد
⦁    قرمزی
⦁    تورم  پوسته پوسته شدن پوست
⦁    از دست رفتن موها

لطفاً توجه داشته باشید که وجود واکس قهوه ای یا سیاه و واکس تیره شبیه رنگ قهوه از نشانه های کلاسیک وجود جرب های گوش می باشند. تنها دکتر دامپزشک می‌تواند  بعد  وجود جرب ها را به طور قطع تشخیص دهد بنابراین حتماً از دیدن چنین علائمی در کمترین زمان ممکن سگ خود را برای معاینه نزد دکتر دامپزشک ببرید.

مراقبت از گوش سگ

نحوه تمیز کردن گوش سگ :

وسایل مورد نیاز:

قبل از شروع کار بهتر است وسایل زیر را آماده کنید:

⦁    پد پنبه‌ای

⦁    حوله تمیز

⦁    محلول تمیز کننده گوش های سگ (غیر انسانی)

⦁    نیروی کمکی (به ویژه در زمانی که سگ شما هنوز به این کار عادت نکرده است)

⦁    تشویقی (هم در حین کار و هم پس از پایان کار به او تشویقی بدهید)

روش تمیز کردن گوش های سگ

۱- مطمئن شوید که سگ شما کاملاً راحت است. حالا گوش او را با شست و انگشت چهارم طوری بگیرید که بتوانید داخلش را ببینید.

۲- گوش های سگ را به دقت بررسی کنید تا از وجود هرگونه قرمزی، بوی بد یا ترشحات مطلع شوید. وجود مقدار بسیار کمی جرم به رنگ روشن کاملاً طبیعی است؛ اما در صورتی که متوجه وجود هریک از این علائم حتما به دامپزشک مراجعه کنید.

۳- به آرامی گوش سگ را با پد پنبه ای پاک کنید؛ این کار تمامی کثیفی‌ها و جرم های اضافی را از بین می برد.

۴- حالا نوک قطره تمیز کننده گوش را داخل کانال گوش ببرید. مراقب باشید که آن را بیش از حد داخل گوش فرو نکنید. سپس قطره را کمی فشار دهید تا مایع داخل گوش بریزد.

۵- گوش را به آرامی ماساژ دهید تا مطمئن شوید مایع تمیز کننده به تمامی قسمت‌های کانال گوش رسیده باشد.

۶- مایع باقی مانده در گوش سگ را توسط یک پد پنبه ای مرطوب از گوش پاک کنید.

۷- تمامی مراحل را برای گوش دیگر انجام دهید.

.

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور