تاریخچه

گربه با نام علمی Felis silvestris catus، زیرگونه‌ای از گربه وحشی با نام علمی Felis catus است. برای تمایز این جانور از انواع وحشی، از نام «گربه خانگی» یا «گربه اهلی» استفاده می‌شود. جد گربه‌های اهلی از گربه‌های وحشی آفریقایی است. البته گربه‌های وحشی و بومی استرالیایی را نیز می‌توان نیاکان نژاد گربه‌های اهلی استرالیا نامید. نسل تقریباً تمامی این گربه‌ها به پنج گربه وحشی ماده از زیرگونه گربه دشتی آفریقایی می‌رسد که حدود ده هزار سال پیش در خاورمیانه زندگی در کنار انسان‌ها را برگزیدند.

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که گربه، دو بار اهلی شده است. اجداد گربه‌های خانگی گربه‌های وحشی بوده‌اند که انسان، یک بار آن‌ها را در خاور نزدیک و بعدها در مصر اهلی کرده‌است.

آناتومی گربه

آناتومی ماهیچه گربه

در گربه، مغزی تکامل یافته توازن ماهیچه‌های و دستورات ارسالی از مغز را هماهنگ می‌کند و باعث عکس‌العمل سریع گربه می‌شود که از جمله نیازهای حیاتی آن برای موفقیت در امر شکار می‌باشد. گربه روی پنجه‌هایش راه می‌رود. تعداد پنجه‌های جلویی پنج و پنجه‌های عقبی چهارتاست. کف گوشتی پای گربه پوشیده از کرک است و این کرک همراه انبوه پشم اطراف آن به گربه اجازه می‌دهد تا به هنگام شکار مخفیانه و بی صدا عمل نماید. در عین حال پنجه ها از حساسیت فوق العاده‌ای برخوردارند.

گربه همانند انسان از دست‌هایش برای بلند کردن غذا و اشیا، احساس دما، ضربه زدن، نوازش کردن و غیره استفاده می‌کند. پنجه‌های عقبی بزرگتر و قویتر هستند و نیروی محرکه زیادی را برای پریدن و دویدن فراهم می‌کنند. سر پنجه‌های گربه هنگام جنگیدن و پنجول زدن نمایان می‌شوند. پنجه‌ها همچنین امکان محکم چسبیدن به هر گونه سطحی را فراهم می‌آورد، مانند زمانی که گربه از درخت بالا می‌رود. ناخنها در بچه گربه قابلیت انقباض ندارند. اما پس از سه یا چها ماهگی می‌توانند جمع شوند، ولی این جمع شدن در بعضی از گربه ها مانند گربه‌های سیامی کامل نیست.

آناتومی گربه

دم گربه تعادل حیوان کمک می‌کند، اما شاید در گربه های اهلی وظیفه‌ی فیزیولوزیکی آن نشان دهنده‌ی حالات مختلف گربه باشد. شاید مهمترین قسمت دستگاه حسی گربه، سبیل‌های آن می‌باشد. آنها نه تنها به بینایی گربه کمک می‌کند، بلکه در تاریکی می توانند به جای چشم گربه عمل کنند. بسیاری از مردم تصور می کنند که گربه ها قادرند به وسیله تغییرات جزئی در فشار هوای اطراف سبیل های خود به وجود اشیا پی ببرند.

ابروها هم در صورت گربه عملکرد مشابهی دارند. علاوه بر این ها، موهای حساسی که در پشت مچ دست گربه وجود ارند نیز همین کار را انجام می دهند. در حقیقت کل بدن گربه، به خصوص پشت گوش ها و پایین ستون فقرات، بسیار حساس می‌باشد. به جز گربه های نژاد Sphynx ، پوست سایر گربه ها توسط موهای پر پشت و لطیفی پوشیده می شود. این موها به عنوان عایقی در برابر سرما، گرما و رطوبت عمل می‌کنند.

غدد چربی با غدد عرق تفاوت دارند. غده‌های عرق، که شباهت به غدد عرق انسان دارند، فقط بین قسمت گوشتی و پاها یافت می‌شود. گربه به وسیله‌ی زبان زمخت و زبرش که مانند شانه عمل می‌کند خودش را تمیز می‌کند. زبری زبان گربه به علت وجود پرزهای قوی و زیادیست که روی زبانش قرار دارند و آن را به اندازه ی کافی خشن می کنند تا سطوح استخوانی را تراش بدهد. زبان گربه، هنگام لیسیدن یا نوشیدن همانند قاشق عمل می‌کند.

آناتومی استخوان گربه

توضیحات کلی در رابطه با اسکلت گربه: اسکلت گربه تقریبا از ۲۳۴ قطعه استخوان تشکیل شده است.

آناتومی گربه

پاهای گربه امکان پرش تا ارتفاع ۲ متر را برای آن فراهم می‌آورند. دست‌ها می‌توانند در هر جهتی چرخش داشته باشند. سر نیز می‌تواند به سرعت و به طور کامل در هر جهتی بچرخد. ستون فقرات گربه نسبت به سایر حیوانات اهلی دارای قابلیت تحرک بیشتری است، چنان‌که اگر کسی فقط ماری شکل دم گربه نگاه کند متوجه انعطاف پذیری ستون فقرات این حیوان می‌شود. شباهت های زیادی بین استخوان‌های انسان و گربه وجود دارد که از آن جمله وجود دو استخوان ترقوه در اسکلت استخوانی گربه می‌باشد.

.

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور