رژیم غذایی گربه

توسط ن.صفائی 2020/10/5 13:00 ثبت نظر

انتخاب غذایی مناسب برای گربه جزو اولین تصمیماتی است که باید بگیرید. حتما می‌دانید که با افزایش سن گربه، نیازهای او تغییر می کند. اطمینان از اینکه گربه همیشه غذای مناسب با شرایط خود را تغذیه می کند، بخش مهمی در حمایت از سلامتی وی دارد. بعضی از شرایطی که نیازهای غذایی گربه شما را تحت تأثیر قرار می دهد، عبارت است از:

  • سطح تحرک و ورزش
  • تغییر وزن
  • مراحل رشد
  • وضعیت سلامتی
  • وضعیت عقیم سازی

غذای مناسب گربه

مهمترین قسمت نگهداری گربه تغذیه آن می‌باشد. انتخاب غذای گربه از بین غذاهای مختلف موجود در بازار، سخت است. می‌توانید برای این کار از دامپزشک در انتخاب و تغییر غذای مناسب در دوره های مختلف زندگی و رشد گربه کمک بگیرید.

مواردی که باید برای تغذیه گربه مورد توجه باشد:

۱- حداقل ۱۰% جیره روزانه ی گربه های در حال رشد  را پروتئین تشکیل می‌دهد. درحالی که  در گربه های بالغ این مقدار به ۶ % تقلیل می‌یابد.
۲- بهتر است همیشه آب تمیز در اختیار حیوان قرار دهید.

رژیم غذایی گربه

غذای خشک یا تر ؟

هنگامی که با نیازهای تغذیه ای گربه خود آشنا شدید، می توانید غذاهای مناسب او، غذای خشک یا تر، را انتخاب کنید. هر دو این غذاها دارای ارزش غذایی متفاوتی دارند.

غذاهای تر و خشک موافق و مخالفانی دارد و شما باید مناسب ترین آن را برای گربه خود انتخاب کنید. اگر مطمئن نیستید، دامپزشک می‌تواند در انتخاب آن به شما کمک کند. برخی از صاحبان گربه نیز ترجیح می دهند غذای تر و خشک را مخلوط کنند یا از غذای تر به عنوان "درمان" استفاده کنند.

غذای مرطوب

فواید:

غذای تر (کنسرو و پوچ)، طبق تعریف، حاوی مقداری آب است. این بدان معنی است که می تواند منبع خوبی برای آبرسانی بیشتر در حیواناتی باشد که تمایلی به نوشیدن آب ندارند، و همچنین دلیل بافت نرم آن برای حیواناتی که مشکلاتی در دهان و دندان دارند راحت تر است. غذای مرطوب همچنین بوی قوی تری دارد، که می تواند آن را برای گربه های حساس جذابتر کند. غذاهای دارای بوی قوی تر برای حیواناتی که نیاز ترغیب و جذابیت به خوردن دارند مناسب تر است.

مضرات: 

بوی قوی غذای مرطوب یا کنسرو، می تواند در محیط خانه ناخوشایند باشد. همچنین مدت زمان استفاده از آن بسیار کمتر از غذای خشک است، بنابراین در بسته بندی‌های کوچکتر عرضه می شود، به همین دلیل مقرون به صرفه بودن آن نیز از غذای خشک کمتر است. غذای تربه دندان می چسبد و حیواناتی که بیشتر از رژیم غذایی کاملاً مرطوب استفاده می کنند، اغلب از سلامت دندان ضعیف تری نسبت به حیوانات دارای رژیم غذای خشک برخوردار هستند.

غذای خشک

فواید:

غذای خشک بسیار مقرون به صرفه است و برای گربه هایی که به آرامی غذا می خورند بسیار مفید است زیرا در طی یک روز خراب نمی شود. و همچنین برای سلامت دهان و دندان گربه شما نیز مناسب خواهد بود. اگر ایده غذای خشک را دوست دارید اما نگران تامین آب بدن گربه هستید، می توانند کمی آب به آن اضافه کنید.

مضرات:

غذای خشک به اندازه غذای تر، به خصوص در حیوانات مسن یا در هوای گرم، از اهمیت زیادی برخوردار نیست. چون غذای خشک بویی ندارد، می تواند آن را برای برخی از گربه های خانگی جذاب نباشد. غذای خشک غالباً حاوی مقدار پروتئین حیوانی کمتری است، با این وجود کیفیت پروتئین به جای کمیت باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

رژیم غذایی گربه

میزان تغذیه گربه از غذا

میزان نیاز گربه‌تان به تغذیه بستگی به نیازهای غذایی او و همچنین کیفیت غذا دارد. رژیم های تجاری با کیفیت بالا دارای ارزش غذایی بالایی هستند و از این رو ممکن است لازم است گربه را طبق مقدار پیشنهادی روزانه برند غذا تغذیه کنید. این امر به ویژه برای تغذیه بچه گربه ها و گربه هایی با فعالیت زیاد یا گربه های مسن بسیار مهم است. نظارت بر وضعیت گربه بهترین روش برای کنترل میزان تغذیه گربه است، مطمئن شوید که همیشه وزن گربه در اندازه مطلوب ثابت بماند.

تعداد دفعات تغذیه گربه

  • بچه گربه های جوان معده بسیار کوچکی دارند و بهتر است ۴ وعده کوچک غذایی در روز تغذیه شوند.
  • در ۴ ماهگی می توان این مقدار را به ۳ وعده در روز کاهش داد.
  • در ۶ ماهگی می توان این مقدار را به ۲ وعده در روز کاهش داد. گربه ها باید حداقل ۲ بار در روز تغذیه شوند، زیرا بدن آنها با غذا کم در دفعات بیشتر سازگار هست.

چگونگی تغییر رژیم غذایی گربه

اگر لازم است رژیم غذایی گربه خود را تغییر دهید، این کار باید به آرامی انجام شود. تغییرات ناگهانی در روال تغذیه می تواند معده گربه شما را ناراحت کند، و ممکن است باعث شود گربه شما غذای جدید را نپذیرد.

نحوه انتقال رژیم غذایی گربه به غذایی جدید را می توانید در مقاله تغییر تدریجی غذای حیوانات خانگی مطالعه کنید.

 

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور