آیا گربه می تواند شیر بنوشد؟

توسط ن.صفائی 2020/2/5 13:25 ثبت نظر

از کتاب های کودکان گرفته تا تبلیغات تلویزیونی، این ایده که گربه ها شیر خوردن را دوست دارند، دائما تقویت می‌شود. اما اتفاقی که چند ساعت بعد از شیر خوردن گربه رخ می‌دهد این است که گربه دچار اسهال ، گاز معده ، نفخ و مشکلات گوارشی ناخوشایند می‌شود.

گربه ها، مانند اکثر پستانداران بالغ (از جمله بعضی انسان ها)، تحمل لاکتوز (قند موجود در شیر) را ندارند. این بدان معنی است که آنها فاقد آنزیم‌های مورد نیاز برای تجزیه لاکتوز یا قندهای موجود در شیر هستند. احتمالاً یک کاسه شیر کشنده نیست، اما گربه را دچار مشکل می‌کند.

خوراندن شیر به بچه گربه

اگر به نظر می‌رسد گربه شما تحمل خوردن شیر را دارد، یا می‌خواهید چیز خاصی به او پیشنهاد دهید که شیر از مواد تشکیل دهنده آن است؛ حواستان باشد که شیر از نظر غذایی اهمیت زیادی برای گربه ندارد و جایگزینی برای غذای گربه ها نیست و باید فقط ۱۰ تا ۱۵ ٪ رژیم غذایی گربه را تشکیل دهد. و بهتر است برای کاهش مشکلات گوارشی شیر بدون لاکتوز را در نظر داشته باشید.

بچه گربه ها هم مانند همه پستانداران نوزاد، قند اصلی موجود در شیر (لاکتوز) را هضم می‌کنند. این قند منبع بسیار مهمی از انرژی برای حیوانات جوان است، اما خیلی زود آنزیمی که به آنها امکان هضم آن را می دهد، لاکتاز ، از بین می رود. هنگامی که یک گربه بالغ شیر می نوشد، ممکن است لاکتوز غیر قابل هضم در روده آن تخمیر شود و باعث ناراحتی معده شود.

اگر در حال پرستاری از بچه گربه بدون کمک مادر هستید، شیر مخصوص گربه را در فروشگاه حیوانات خانگی انتخاب کنید. این "شیر" به طور ویژه تهیه شده است تا بتواند نسبت مناسبی از کازئین ها و مواد طبیعی برای تأمین نیازهای غذایی بچه گربه ها، بدون مشکلات گوارشی دردناک، را تهیه کند.

شیر خوردن گربه

دلیل ناسازگاری دستگاه گوارش گربه ها با لاکتوز

به گفته لیندا پی کیس، کارشناسی ارشد و استادیار کمکی دانشکده دامپزشکی دانشگاه ایلینویز، گفت: "طبیعی است با بزرگ شدن گربه ها لاکتاز کمتری تولید می‌شود و لاکتاز کمتر به معنای توانایی کمتر در هضم لاکتوز است و نتیجه در نهایت دچار شدن به مشکلات گوارشی است."

با توجه به کالج دانشگاه کرنل، وقتی یک گربه شیر می نوشد، لاکتوز هضم نشده در دستگاه گوارش عبور می‌کند و آب موجود در روده ها را جذب می کند. علاوه بر آن باکتری های موجود در روده بزرگ، قندهای هضم نشده را تخمیر می‌کند و این کار باعث ایجاد گازهای دردناک، استفراغ و اسهال خواهد شد.

شیر خوردن گربه

گربه هایی که شیر دوست دارند

با وجود اینکه اکثر گربه ها تحمل لاکتوز را ندارند، تعدادی هم هستند که شیر دوست دارند. اگر می خواهید برای گربه خود شیر تهیه کنید، ایمن ترین شرط خرید شیر گربه بدون لاکتوز است. به خاطر داشته باشید که شیر حاوی کالری است و باعث چاقی گربه می‌شود؛ بنابراین میزان حداقل آن را حفظ کنید. اخیرا شیرهای بدون لاکتوز جدیدی برای گربه ها عرضه شده است مانند: GimCat Cat Milk یا Gim Cat Pudding. شیر خشک GimCat Cat Milk نوعی شیر درجه یک رشد بچه گربه به خصوص هنگام تغییر غذا و وارد شدن به فاز تغذیه از غذاى جامد می‌باشد. از سویی دیگر Gim Cat Pudding وعده غذایی مایع و متعادلی است و حاوی کلسیم برای تقویت و سلامتی استخوان مناسب است.

درمان بهتر برای این گربه ها شامل طعم های تن ماهی و پروتئین‌های دیگر حیوانی است. همانطور که می دانید، گربه ها نیازهای پروتئینی خاصی برای تغذیه بدن دارند که از شیر بهتر است.

همیشه درباره رژیم غذایی حیوان خانگی خود با دامپزشک صحبت کنید تا مطمئن شوید که شما سهواً چیزی که به او می‌دهید او را بیمار نکند. دامپزشک شما می تواند توصیه هایی را برای تغذیه بهتر برای گربه شما ارائه دهد.

.

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور