غذای مناسب گربه

توسط ن.صفائی 2018/8/29 9:56 ثبت نظر

غذای گربه بالغ

یک غذای متعادل برای یک گربه خانگی، غذایی است كه تمامی احتياجات غذايی شامل: پروتئين، چربي، كربوهيدات، ويتامين‌ها، مواد معدنی و انرژی را برای بدن گربه شما، تامين كند.

شما می‌توانید در كنار گوشت از مواد غذایی دیگری مانند پنير، شير و تخم‌مرغ نيز استفاده كنيد. به هرحال منبع پروتئین بايد حداقل یک بيستم جيره غذایی گربه‌های بالغ، یک دهم جيره غذایی گربه‌های جوان و در حال رشد و یک سوم جیره غذایی بچه گربه‌هایی كه از شير گرفته شده‌اند، را تشكيل دهد. یک غذای مفید و سالم برای گربه حاوی گوشت، ماهی یا مرغ تازه است. غذای خشک گربه باید حاوی پروتئین حیوانی زیاد و پروتئین گیاهی کمی باشد چون هضم پروتئین گیاهی برای بعضی از گربه‌ها سخت است. کربوهیدرات غذای نیز نباید بیشتر از ۱۰ ٪ آن را تشکیل دهد. 

لازم به ذکر است که عدم توجه به غذای گربه ممکن است باعث افزایش وزن گربه شود، زیرا ساعت استراحت و خواب گربه زیاد است.

غذای گربه

مقدار غذای روزانه

باید بدانید که با افزايش سن از تعداد وعده‌های غذایی گربه‌ها كاسته شده و در عوض مقدار آن اضافه می‌شود. برای مثال:

     * برای يک بچه گربه ۳ ماهه تعداد ۶ وعده غذا كه هر وعده حاوی ۱۸۰ گرم غذا باشد، کافی است.

     * برای یک گربه ۸ ماهه ۳ وعده غذا (هر وعده ۳۵۰ گرم) كافی است.

     * برای گربه‌های بالغ ۲ وعده (هر وعده ۴۰۰ گرم) در نظر گرفته می‌شود ولی آنهایی كه آبستن هستند، بايد از ۴ تا ۵ وعده غذا (هر وعده ۴۵۰ گرم) برخوردار شوند.

     * البته لازم به ذکر است که اين اعداد كاملا دقيق نيستند. چون گربه‌ها با توجه به جنس، نژاد، سن، ميزان تحرک روزانه و … نيازهای متفاوت به غذا دارند.

     * نكته ديگری که باید در مورد تغذيه گربه‌ها آن را رعايت كنيد اين است كه هيچ موقع جيره غذایی را يكدفعه و بطور ناگهانی تغيير ندهيد زيرا اينكار باعث بروز اختلالات گوارشی خواهد شد. در نظر داشته باشید که وقتی یک گربه جدید به خانه می‌آورید مهم است که رژیم غذایی قبلیش را ادامه دهد و پس از مدتی می‌توانید آرام آرام رژیم گربه خود را تغییر دهید. قرار دادن غذایی که به آن عادت کرده است یکی از راه‌های کاهش استرس گربه در مواجه با فضای جدید نیز می‌باشد.

     * نکته دیگر در مورد غذای گربه شما این است که در هر وعده غذایی از ترکیبات مختلف استفاده کنید. توصيه می‌كنیم برای وعده‌های غذای گربه مخلوطی از گوشت، سبزيجات پخته، سيب‌زمينی، روغن و … را تهیه كنید.

غذای مناسب بچه گربه

به طور طبیعی بچه گربه‌ها تا دو ماهگی شیر مادر را مصرف می‌کنند. اگر شما از بچه گربه‌ای بدون مادر نگهداری می‌کنید باید از شیر خشک با لاکتوز کم استفاده کنید. بچه گربه‌ها دندان‌هایشان از دو هفتگی ظاهر می‌شود. بنابراین از سن سه هفتگی به غذای جامد علاقه نشان می‌دهند.

غذای گربه

نكات مهم درباره غذای گربه

     * به ياد داشته باشيد كه گربه‌ها نسبت به تغييرات مزه و طعم آب بسيار حساس هستند. برای تامين آب مورد نياز گربه، از آب پاكيزه و يا شير می‌توانيد استفاده كنيد.

     * برای اطمینان از سالم بودن گوشت، آن را کاملا پخته و سپس به گربه بدهید.

     * استخوان‌های داخل گوشت را در صورتی که باعث آزار حيوان شود از آن جدا كنيد.

     * بهتر است كه گوشت، به خصوص گوشت ماهی و مرغ، به صورت تكه‌های ريز و خرد شده باشد.

     * مقادير زياد جگر در غذای گربه ممکن است باعث بروز اسهال در حیوان شود.

     * تخم‌مرغ را بپزید چون باعث اختلال در جذب یکی از ویتامین های گروه B به نام بيوتين می‌شود.

     * پنير منبع غنی از پروتئین بوده و می‌توانید آن را به صورت خام يا غذاهای حاوی پنیر به گربه بدهید.

     * وجود چربی در غذای گربه‌ها بسيار اهميت دارد. برای تامین چربی مورد نياز حيوان می‌توانید از روغن‌های گیاهی و حیوانی استفاده كنید.

     * در مورد سبزيجات نيز توصيه می‌شود انواع تازه آن را خرد كرده و به صورت مخلوط با گوشت، جلوی گربه بگذاريد.

     * برای تهیه غذای مقوی و سالم برای گربه خود می‌توانید به سایت باران پت مراجعه نمایید و به آسانی غذای مورد نیاز خود را تهیه نمایید.

 

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور