مشکلات پوستی در گربه ها می تواند دلایل متفاوتی مانند انگلی، عفونی، آلرژی‌های غذایی و آلرژی‌های فصلی یا محیطی داشته باشد. برخی مشکلات پوستی بخاطر مشخصی بودن علت آن درمان سریع و راحتی دارند. البته ممکن است برای پیدا کردن علت یک واکنش آلرژیک نیاز به یک پروسه حذف عوامل مختلف وجود داشته باشد.
آکنه گربه‌ها :
متداول ترین بیماری پوستی، آکنه گربه‌ها است که با تشکیل جوش‌های سر سیاه در محل چانه و لب گربه‌ها مشخص می‌شود. آکنه گربه‌ها می‌تواند با علت نامشخص (ایدیوپاتیک) باشد، یا بعلت استرس، عادت‌های گرومینگ ضعیف و دیگر بیماری‌های آلرژیک پوستی ایجاد شود. یا به دلیل جراحات شدید پوستی با باکتری یا مخمر عفونی شود. این مشکل با معاینه کامل بالینی دامپزشک و حذف دیگر عوامل بیماری‌های پوستی، تشخیص داده می‌شود. آکنه گربه‌ها وضعیتی است که می‌توان با درمان دوره‌ای یا مداوم آن را کنترل کرد.
درمان آکنه ایدیوپاتیک گربه‌ها بر اساس نوع و شدت جراحات متفاوت است. اگر باکتری وجود دارد آنتی بیوتیک‌ها می‌توانند کمک کننده باشند.


بیماری قارچی Ringworm :
ringworm یک عفونت متداول قارچی در گربه‌ها به خصوص بچه گربه هاست. یک گربه می‌تواند از طریق تماس مستقیم با گربه آلوده یا تماس غیر مستقیم با محل خواب یا دیگر مکان‌های آلوده شده توسط گربه درگیر، بیمار شود. اسپورهای قارچی که می‌تواند حیوانات را عفونی نموده و موجب ringworm شود، می‌توانند مدت زمان زیادی زنده بمانند!
متداول ترین جراحات پوستی مرتبط با ringworm جراحات دایره‌ای از مو ریختگی و کراست و قرمزی جراحات پوستی بیشتر بر روی نواحی سر، گوش‌ها و دم ظاهر می‌شود. جراحات ringworm همیشه خارشی و تحریکی نیست.
تشخیص ringworm نمی‌تواند به آسانی با دیدن یک جراحت پوستی باشد و معمولا نیاز به انجام تست‌های مختلف دارد. ringworm قابلیت انتقال بالایی به انسان و دیگر حیوانات دارد بنابراین صحبت با دامپزشک برای گزینه های درمانی، بسیار با اهمیت است.
درمان برای ringworm می‌تواند هفته‌های زیادی به طول انجامد. درمان‌های معمول استفاده شده اغلب به صورت ترکیبی شامل کرم‌های موضعی، شامپوهای درمانی یا داروهای ضد قارچ خوراکی بسته به شدت عفونت دارد.
آلرژی به کک :
افزایش حساسیت به گزش کک یا آلرژی به کک متداول ترین علت بیماری پوستی در گربه هاست. آلرژی به کک می تواند علت خارش شدید و جراحات پوستی باشد حتی زمانی که کک‌ها در گربه شما دیده نمی‌شوند. معمولا جراحات پوستی مانند مو ریختگی، پوسته و قرمزی پوست می‌تواند در سر، پشت گردن، قاعده دم و کشاله ران دیده شود.
استفاده از محصولات پیش گیری کننده از کک تحت دستور مستقیم دکتر دامپزشکی می‌تواند از خارش ناشی از آلرژی به کک پیشگیری کند. درمان عفونت‌های پوستی مرتبط ممکن است نیاز به آنتی بیوتیک‌ها، شامپوهای درمانی یا کرم‌های موضعی داشته باشد.


آلرژی‌های غذایی :
گربه‌ها ممکن است به غذایی که می‌خورند آلرژی نشان دهند. آلرژی‌های غذایی در گربه‌ها می تواند در هر سن و نژادی ایجاد شود. این نوع آلرژی معمولا دارای هیچ خارش فصلی با جراحات پوستی در بدن نیست. بعضی از گربه ها ممکن است علائمی مانند استفراغ، اسهال و افزایش حرکات روده را نیز نشان دهند.
علاوه بر تشخیص آلرژی غذایی، نیاز است که گربه شما منحصرا با رژیمی که آلرژی زا نیست تغذیه شود.
غذای گربه انتخاب شده می‌تواند حاوی منابع پروتئینی باشد که گربه شما به آن آلرژی نشان نمی‌دهد. زمانی که گربه شما در یک دوره محدود کردن غذایی قرار دارد، مهم است که هیچ تشویقی یا غذای انسان نخورده و اگر دسترسی به شکار کردن دارد بایستی منع شود.
آلرژی‌های محیطی :
آلرژی‌های محیطی دومین علت متداول بیماری پوستی در گربه‌هاست. تماس مستقیم با آلرژن‌های محیطی ( مانند گرده، علف و یا جرب‌های غبار ) موجب خارش شدید با جراحات پوستی در صورت، سر، گوش‌ها،  شکم و اندام‌های خلفی شود.
آلرژی‌های محیطی معمولا همراه مو ریختگی، پوسته و قرمزی پوست است. این نوع آلرژی‌ها اغلب به عنوان یک عامل استثناست به این معنی که حساسیت غذای، آلرژی به کک، ringworm و عفونت‌ها بایستی قبل از اینکه جراحات پوستی به آلرژی محیطی نسبت داده شود، حذف شوند.
آلرژی‌های محیطی با استفاده از ترکیب داروهای خوراکی و موضعی، ضد عفونی محیط، شامپوهای درمانی و تغذیه با رژیمی که پوست را حمایت می‌کند ( میزان بالایی  اسیدهای چرب امگا۶ و امگا۶) مدیریت می‌شوند.
با دامپزشک خود مشورت کنید :
علل مشکلات پوستی در گربه‌ها متعدد است. تنها یک دامپزشک می‌تواند تشخیص، درمان و توصیه‌های لازم برای بیماری پوستی گربه شما را انجام دهد. به خاطر بسپارید تغذیه می‌تواند نقش مهمی در مدیریت بیماری پوستی داشته باشد.

.

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور