آشنایی با نژاد چی واوا

توسط ن.صفائی 2018/8/23 4:46 ثبت نظر

تاریخچه

چی واوا از کوچک ترین نژادهای سگ است که به دلیل اینکه برای اولین بار در سال ۱۸۵۰ در ایالت شی هواهوای مکزیک دیده شد، به این نام خوانده می شود. به نظر می آید که این نژاد، از نژاد تچیچی که از گونه های بسیار محبوب در مکزیک بوده است، مشتق شده باشد. تچیچی ها در قرن دوم میلادی در مکزیک می زیسته و از چی واواهای امروزی بزرگ تر بوده است.

وزن ، ارتفاع

وزن در نرها: (۱ - ۳) کیلوگرم ، در ماده‌ها: (۱ - ۳) کیلوگرم

ارتفاع در نرها: (۱۵ - ۲۳) سانتی‌متر ، در ماده‌ها: (۱۵ - ۲۳) سانتی‌متر

مشخصات ظاهری

نژاد چی‌واوا بسیار باهوش و تیزبین می‌باشد. معمولاً این نژاد را براساس پوشش موی بدنشان به دو دسته تقسیم‌بندی می‌شوند؛ گروهی از سگ‌های چی‌واوا موهای بلند و گروه دیگر موهای کوتاه و براقی دارند. سر این نژاد گرد بوده و چشمانش بزرگ است، گوش‌های این سگ بزرگ و روبه بالا است و دمش به سمت بالا و پشت حیوان خمیده شده است.

نژاد چی واوا

خصوصیات اخلاقی

چی واواها اغلب بی باک و بی پروا هستند و مانند سگ های شکاری توصیف می شوند. این سگ حساس، مهربان و همراه خوبی است. چی واوا اغلب با یک نفر در ارتباط است اگرچه تمایل به دوستی با افراد جدید را دارد در صورتی که به طور مناسب به دیگران معرفی شود.

آن ها سگ هایی بسیار باهوش هستند، دقت و توجه زیادی به محیط اطرافشان دارند و به همین خاطر نگهبانان بسیار خوبی هستند. چی واوا ها بسیار سرزنده، پرانرژی و مهربان در مقابل صاحبانشان هستند و می توانند حیوانات دست آموز بسیار خوبی باشند البته بهتر است برای بچه های بالای ۱۲ سال در نظر گرفته شوند.

آنها عاشق لیسیدن صورت صاحبشان هستند و در محیط نا آشنا و در مقابل غریبه‌ها قدم به قدم صاحبشان را دنبال می‌کنند و از او دور نمی‌شوند. به نظر برخی تربیت این نژاد دشوار است اما اصولاً این نژاد باهوش است و به سرعت می‌آموزد و نسبت به آنچه از او می‌خواهند عکس‌العمل نشان می‌دهد.

پوشش و مو

پیرایش و نظافت این نژاد خیلی سخت نیست. سگ‌های نژاد مو بلند چی‌واوا باید یک روز درمیان موهایشان شانه زده شود و پشت گوش حیوان را بررسی که موهای آن ناحیه به هم گره نخورده باشد. نژادهای مو کوتاه چی‌واوا به هفته‌ای دو بار شانه زدن احتیاج دارند.

موی صاف و کوتاه آن را باید هرزگاهی شست و یا توسط یک دستمال نمناک پاک کرد. در مورد نوع مو بلند آن نیاز به شستن تقریباً یک بار در ماه دارند. ریزش مو در این نژاد متوسط می‌باشد. گوشهای او را باید مرتبا چک کرد و ناخن‌ها را کوتاه نگه داشت.

رنگ

رنگ مو در چی‌واوا متغایر است و معمولاً هر رنگی را اعم از سیاه، قهوه‌ای، قرمز، شنی و نقره‌ای شامل می‌شود. این نژاد تنومندتر از آن چیزی است که از ظاهرش به نظرمی‌رسد.

نژاد چی واوا

شرایط نگهداری

چی‌واوا از سرما متنفر است و در سرما به سرعت به لرزه می‌افتد و هوای گرم را خیلی دوست دارد. این نژاد سگی کوچک و مناسب برای زندگی آپارتمانی است.

فعالیت بدنی

اگرچه جثه‌اش کوچک است اما علاقه زیادی به پیاده‌روی دارد و بهتر است به جای قلاده دور گردن از قلاده‌های تنی استفاده شود. هرگز فکر نکنید چون چی‌واوا سگ کوچکی است یک فضای کوچک برای او مناسب و کافی می‌باشد.

طول عمر

حدود ۱۵ سال یا بیشتر.

 مشکلات سلامتی

چی واوا مشکل مهمی از لحاظ سلامت ندارد اما مانند همه سگ ها می تواند بیمار شود. چی واوا هم مستعد بیماری های خاصی هستند. گرچه به همه ی آن ها مبتلا نمی شوند اما آگاهی از این بیماری ها ضرری ندارد.  نژاد چی واوا به خاطر داشتن بینی کوچک معمولاً خس خس و خر و پف می کند. چشم‌های آن مساعد خشک شدن است و همچنین بیماری گلوکوم قابل ذکر می باشد. مشکلات لثه ، سرما خوردگی ، استرس و رماتیسم از دیگر مشکلاتی است که امکان بروز آنها در این نژاد وجود دارد.

همیشه از غذای مختص نژاد چی واوا استفاده کنید. توله این نژاد در هنگام تولد سر بزرگی دارد و به شدت حساس و آسیب پذیر است و باید با آنها با دقت و ملایمت رفتار شود.

نداشتن پوشش انبوه در سطح بدن از دلایلی است که باعث می شود حیوان در سرما دچار ناراحتی شود، بنابراین باید در زمستان لباس مناسب برای حیوان در نظر گرفته شود.

.

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور