روان‌شناسان معتقدند که داشتن حیوانات خانگی فواید روانی بسیاری برای کودکان دارد. آن‌ها می‌گویند حیوانات خانگی به‌نوعی تسریع‌دهنده بهبود رفتاری در اجتماع هستند. به طور مثال نگهداری از جوجه، به کودک کمک می‌کند تا احساسات مثبتش را درباره حیوانات رشد داده و باعث افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس او شود. به‌طور کلی ارتباط مثبت با حیوانات می‌تواند به رشد ارتباط‌های درست با دیگران کمک کند.

دکتر سو دوشر که یکی از محققان درباره روابط حیوانات و انسانها، می‌گوید: «داشتن حیوانات خانگی باعث می‌شود کودکان در کارهای گروهی، مشارکت بیشتری از خود نشان داده و با دیگران همکاری بیشتری داشته باشند. یکی از دلایل این امر، این است که کودکان در هنگام وقت گذراندن با حیوانات به اینکه حیوان چه چیزی را تصور، تجربه یا احساس می‌کند، توجه بیشتری خواهند داشت. آن‌ها خود را جای حیوان می‌گذارند. این تجربه، تحول عمیقی در ادراکات حسی کودک ایجاد می‌کند.»

این تحقیق که بر روی ۳۰۹ کودک انجام‌شده، نشان می‌دهد کودکانی که از والدین خود حمایت بیشتری دریافت کرده و درعین‌حال، یک حیوان خانگی داشتند، نسبت به دیگر کودکان، اعتمادبه‌نفس بیشتری داشتند.

در نگاه کلی کودکان در نگهداری از حیوانات دو خصیصه را رشد می‌دهند؛ یکی مسئولیت‌پذیری و دیگری مراقبت از حیوان. کودک در این ارتباط نظم و انضباط را فرا می‌گیرد چرا که حیوان به موقع نیاز به آب، غذا و مراقبت‌های دیگر دارد.

حیوانات آغاز کننده مکالمات هستند. اگر کودکان‌تان اضطراب اجتماعی یا شرم مزمن دارند حیوانات می‌توانند به آنها در ملاقات افراد کمک کنند. کودکانی که از حیوان خانگی نگهداری می‌کنند از افسردگی کمتری رنج می‌برند و در موقعیت‌های استرس‌زا بهتر می‌توانند شرایط را تحمل کنند.

نکته مهم دیگر مواجهه کودک با پدیده مرگ است. اکثر حیوانات خانگی عمر کوتاهی دارند (همستر ۲ سال، خرگوش ۶ سال و گربه ۸ تا ۱۲ سال) و کودکان مرگ آنها را تجربه می کنند. بنابراین کودک تمرین می‌کند که چطور مرگ عزیز را ببیند و تحمل کند. بهتر است قبل از خرید حیوان مفهوم مرگ را به زبان کودک برایش توضیح دهید و از داستان و فیلم‌های کارتونی استفاده کنید. به او بگویید که این مساله همراه با بار غم خواهد بود و او لحظات غم انگیزی را تجربه خواهد کرد و حق دارد که در مورد احساسات خود صحبت کند و آنها را بروز بدهد و از تجربیات خود برای کودکان صحبت کنید.

تاثیر حیوانات خانگی بر کودک و مولفه‌های هوشی

هوش منطقی: شامل حل کردن، تحلیل کردن، محاسبه و نوآوری. کودکی که از حیوان نگهداری می‌کند ناگزیر است این مولفه از هوش خود را برای زمان‌بندی غذا دادن، رسیدگی به مشکلات و بیماری‌های حیوان به کار گیرد.

هوش جنبشی: شامل ساختن، پدید آوردن، حرکات ظریف و درشت، تقلید کردن و بکار بردن. بازی با حیوانات، به خاطر اینکه کودک با آنها ارتباط عاطفی برقرار می‌کند و وظیفه نگهداری از آنها را بر عهده خود می‌بیند و مجبور است مراقبت‌هایی را در حرکات خود برای ایمنی خود و حیوان لحاظ کند، این مساله بر رشد هوش جنبشی او تاثیر گذار خواهد بود.

هوش درون فردی: شامل نشان دادن، حمایت، طرفداری و تشویق کردن. مسایل هوش درون فردی با نگهداری و احساس مسولیت در برابر حیوان به خوبی تقویت می‌شود.

هوش میان فردی: شامل تقسیم کردن، هدایت، همکاری و ایفای نقش. کودکانی که از حیوانات مراقبت می‌کنند می‌توانند تعامل بهتری با همسالان نیز برقرار کنند. آنها نقش خود در نگهداری از موجودی ضعیف تر را پررنگ می‌بینند و مفهوم هدایت کردن و همکاری را به خوبی درک می‌کنند.

بازی و ارتباط با حیوانات باعث می‌شود کودک تجربه مهارت‌های ارتباط برقرار کردن، احساس مسئولیت، توانایی و سلامت هیجانی و سازش‌پذیری را داشته باشد. بنابراین می‌توان بر ارتقا رشد اجتماعی و هیجانی کودک در کنار تقویت مولفه‌های هوش تاکید کرد.

.

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور