کرونا در حیوانات خانگی

توسط ن.صفائی 2020/3/3 16:30 ثبت نظر

آیا صاحبان حیوانات خانگی در معرض کرونا هستند؟
سلامت نیوز: آیا صاحبان حیوانات خانگی در معرض کرونا هست

آیا صاحبان حیوانات خانگی در معرض کرونا هستند؟

کرونا ویروس چیست؟

کروناویریده (نام علمی: Coronaviridae) خانواده‌ای از ویروس‌های پوشش‌دار، تک رشته‌ای RNA دار هستند که واژه “کرونا” از کلمه زبان لاتین “corona” به معنی تاج یا هاله گرفته شده‌است. که به علت ظاهر ویریون‌ها (شکل عفونی ویروس) است که در زیر میکروسکوپ الکترونی به شکل تاج یا هاله دیده می‌شود.

سازمان جهانی بهداشت انتقال کووید ۱۹ از حیوانات خانگی به انسان را رد کرده است؛ در سایت این سازمان در این باره آمده است: هیچ مدرکی وجود ندارد که حیوانات خانگی مانند سگ یا گربه می‌توانند به کووید ۱۹ آلوده یا ناقل آن باشند.

تاریخچه ویروس کرونا

بیماری ایجاد شده با ویروس کرونا که به آن بیماری کرونا ۲۰۱۹ (COVID-19) می‌گویند، اولین بار در شهر ووهان چین شناسایی شد.

ویروس COVID-19 ویروس جدیدی بوده و به خانواده ویروس‌هایی همچون سارس (سندروم تنفسی حاد) و سایر سرماخوردگی‌های معمولی مرتبط است.

آیا ویروس کرونا قابل انتقال به حیوانات هست؟

این نوع کرونا ویروس بنام 2019-nCoV تنها بین جمعیت‌های انسانی در حال گسترش است و طبق آخرین تحقیقات سازمان بهداشت جهانی هیچ مدرکی مبنی بر ابتلای حیوانات خانگی معمول به کرونا مشاهده نشده است. پس حیوانات خانگی ما قادر به انتقال این ویروس به ما نیستند.

رییس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران گفت: نگهداری از حیوانات خانگی در صورت عدم حضور در خیابان‌ها و حفظ سلامت موجب انتقال با بیماری کرونا نمی‌شود. یک حیوان در صورت عدم تماس به ویروس یا میکروب به طور حتم ناقل بیماری به انسان نیست.

وی ادامه داد: نگهداری از حیوانات خانگی در صورت سلامت، آسیب پذیری در برابر ویروس کرونا را افزایش نمی دهد؛ اما ارتباط این موجودات با حیوانات خیابانی گاه موجب انتقال آلودگی می شود. طبق تحقیقات صورت گرفته هیچ موردی از انتقال ویروس انسانی به حیوانات خانگی هم وجود ندارد.

کرونا در حیوانات

گشت و گذار حیوانات در خیابان ممنوع

خسرونیا در مورد گشت و گذار حیوانات خانگی در خیابان‌ها افزود: حضور حیوانات خانگی در خیابان ها به منظور گشت و گذار می تواند سبب حمل ویروس، مانند تمام سطوح، لباس، اشیا و...، شود اما در صورت نگهداری صرف در منازل و حفظ سلامت آن‌ها، آسیب پذیری در برابر ویروس کرونا را تشدید نمی کند.

رییس جامعه پزشکان متخصص داخلی کشور افزود: حضور حیوانات خیابانی از جمله سگ و گربه در خیابان ها در صورت عدم تماس با ویروس کرونا ناقل این بیماری نخواهند بود؛ اما بی شک این ابتلا در آن‌ها ممکن نیست.

کرونا در حیوانات

توصیه‌های مهم درباره ویروس کرونا به صاحبان حیوانات خانگی

رییس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران به صاحبان حیوانات خانگی در خصوص پیشگیری از کرونا، توصیه کرد: رعایت اصول بهداشتی همچون شست وشوی مستمر دست‌ها با آب و صابون، عدم تماس با بیماران و همچنین افراد مشکوک به بیماری، عدم روبوسی، دست دادن و بغل کردن در کاهش ابتلا به این ویروس و همچنین دقت در سلامت حیوانات خانگی در پیشگیری از این بیماری بسیار موثر است.

سعی خود را کنید که با سگ و گربه های غریبه بازی نکند و هنگامی که به دامپزشکی یا آرایشگاه حیوانات می‌روید از مسئولین بخواهید میز کارشان را در مقابل چشم شما ضدعفونی کنند.

کرونا در حیوانات

.

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور