بیماری‌های دندانی در سگ

توسط ن.صفائی 2019/5/16 8:57 ثبت نظر

در حال حاضر یکی از بیشترین بیماری‌هایی که حیوانات خانگی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند بیماری‌های دهان و دندان است؛ پس ضروری است برای جلوگیری از این بیماری‌ها به بهداشت دهان و دندان حیوانات (Oral hygiene in dogs) خود رسیدگی کنیم؛ چه به صورت تخصصی توسط دامپزشک و چه به طور ساده در خانه!

بیماری‌های دندانی در سگ

پلاک: دندان اغلب سگ‌ها دچار حفره می‌شود ولی آنچه در بین آنها شایع‌تر است بیماری‌های لثه و جرم‌های دندانی است. پلاک بر اثر تجمع تکه‌های غذا و باکتری‌ها در طول خط لثه شکل می‌گیرد که می‌توانیم با مراقبت‌های معمول خانگی این پلاک‌ها را از بین ببریم.

•  جرم (تارتار): در صورتی که مواد معدنی مخلوط در بزاق در معرض پلاک‌ها قرار بگیرند تارتار شکل می‌گیرد که اتصال محکمی به دندان‌ها دارد.

جرم دندان باعث التهاب، تورم و سوزش لثه می‌شود که قرمز شدن لثه را نیز به همراه دارد، در این شرایط ضروری است که جرم‌ها توسط دامپزشک و با ابزار خاص (اسکالر) برداشته شوند.

بیماری‌های دندانی در سگ

بیماری‌های لثه و دهان در سگ‌ها

در صورتی که جرم از بین نرود، در زیر لثه‌ها تجمع می‌یابد و سرانجام موجب فاصله گرفتن لثه از دندان می‌شود، این اتفاق باعث ایجاد حفره‌ای در لثه می‌شود که رشد باکتری‌ها را در این محل تشویق می‌کند. در این مرحله حیوان دچار عارضه غیرقابل برگشتی به نام «بیماری پریودنتال» می‌شود که می‌تواند بسیار دردناک باشد و منجر به از دست دادن دندان‌ها و آسیب به استخوان‌های ازاف آنها و ایجاد آبسه و عفونت شود. وقتی رشد باکتری‌ها ادامه پیدا کند باعث افزایش تعدادشان و نهایتا ورودشان به سیستم گردش خون می‌شود که می‌تواند باعث عفونت دریچه‌های قلبی (اندوکاردیت)، کبد و کلیه‌ها شود. اگر این بیماری‌ها توسط دامپزشک درمان شود پیشرفت بیماری کند شده و گاهی بیماری به کلی ازبین می‌رود.

بهتراست هر ۳ تا ۶ ماه یک بار دندان‌های سگ توسط دامپزشک جرم‌گیری شوند و گرنه تجمع جرم در سطح خارجی دندان محیط را برای ایجاد عفونت دهان و لثه آماده می‌نماید و اغلب در این گونه سگ‌ها بوی بدی دهان به علت نفوذ عفونت در لثه‌های سگ از دور استشمام می‌شود. جرم دندان در ابتدا به صورت پلاک ظاهرمی‌شود و درعرض ۲ - ۷ روزسنگ‌ها یا جرم‌های دندانی را تشکیل می‌دهند. پلاک‌ها درواقع اجسام نرم سفید رنگ یا زردی هستند که به راحتی با اقدامات داخل منزل برطرف می‌شوند.

بیماری‌های دندانی در سگ

تمیز کردن هر روزه‌ی دندان‌های سگ با یک مسواک و خمیردندان مخصوص سگ‌، بهترین روش است. اما برخی از سگ‌ها از آن متنفر هستند و به محض دیدن خمیردندان فرار می‌کنند. خوشبختانه روش های دیگری نیز وجود دارد که سگ شما ممکن است آنها را دوست داشته باشد و از آن لذت ببرد.


مطمئن باشید مراقبت خوب دهانی بخشی از سلامت حال و آینده حیوان خانگی شماست!

.

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور