آیا گربه شما خارج از ظرف خاک خود ادرار می کند؟ آیا سگ شما ادرار قطره قطره داشته و یا در مکان های نامناسب دفع می کند؟

این علایم را در سگ یا گربه خود جدی بگیرید. سختی در ادرار، قطره قطره ادرار کردن، خون در ادرار، بی اختیاری، دفع ادرار از دیگر علایم بیماری های دستگاه ادراری تحتانی می باشد. در گربه ها عدم استفاده از ظرف خاک در این مشکلات بسیار شایع است. این علایم در تمامی بیماری های دستگاه ادراری تحتانی مشترک است و تفکیک این بیماری ها به بررسی های بیشتر مانند آنالیز ادرار احتیاج دارد. انسداد مجاری ادراری به عنوان یکی از عواقب سنگ یا بلاگ می تواند منجر به مشکلاتی مانند پارگی مثانه یا مجاری ادراری، نارسایی کلیه و حتی مرگ شوند.

بیماری های دستگاه ادراری در گربه و سگ

بیماری های دستگاه ادراری تحتانی از شایعترین بیماری ها در سگ ها و گربه ها هستند. که اغلب مثانه و میزراه را درگیر می نمایند. در گربه ها این بیماری ها به سه گروه اصلی (FIC) ، سنگ‌ها و بلاگ های ادراری تقسیم می شود. همچنین در سگ ها التهاب و عفونت مثانه، بی اختیاری ادراری و سنگ ها از بیماریهای مهم دستگاه ادراری می باشند.

بیماری های دستگاه ادراری در گربه و سگ

سنگ های ادراری

دستگاه ادراری برای دفع مواد زاید طراحی شده اما گاهی این مواد به صورت رسوبی متشکل از یک یا چند کریستالوئید داخل دستگاه ادراری باقی می مانند. تغذیه نقش بسیار مهمی در رخداد این مشکل دارا می باشد، سنگ های ادراری یکی از بیماری های شایع در سگ ها و گربه هاست که اغلب بخش پایینی دستگاه ادراری شامل لگنچه، کلیه، میزنای، مثانه و میزراه را درگیر می نماید. شیوع این مشکل در سگ ها و گربه ها به ترتیب ۱۸ و ۲۲ ٪ از مشکلات ادراری می باشد.

سنگ های ادراری براساس شیوع به ۴ سنگ اصلی، استرووت (آمونیوم ، منیزیوم، فسفات)، اگزالات کلسیم، اورات و سیستن تقسیم می شود.

   ۱- استرووت

اشباع ادرار از یون های آمونیوم، منیزیم و فسفر عامل اصلی تشکیل این سنگ می باشد، اما مواردی مانند عفونت دستگاه ادراری (به ویژه در سگ ها) قلیایی شدن ادرار، رژیم غذایی و استعداد نژادی می تواند بر بروز آنها تاثیر بگذارد. هدف از مدیریت تغذیه ای سگ های استروویت محدود کردن میزان اوره، منیزیوم و فسفات می باشد. غذاهای فرموله شده برای مدیریت این سنگ حاوی میزان متوسطی از پروتئین های با کیفیت برای کاهش میزان اوره و مقادیر بالاتر نمک برای افزایش میزان مصرف آب می باشد. همچنین این رژیم ها ادرار را اسیدی می نمایند.

   ۲- اگزالالت کلسیم

افزایش میزان کلسیم و اگزالات در ادرار علت اصلی این سنگ است که عوامل مستعد کننده ای مانند جنس، نژاد، رژیم غذایی و برخی بیماری های متابولیک می تواند رخداد آن را افزایش دهد. این سنگ به درمان های دارویی و غذایی پاسخ نمی دهد و تنها راه درمان آن برداشت فیزیکی می باشد. اما بدلیل برگشت پذیری بالای این سنگ ها نیاز است که رژیم های غذایی حاوی نمک بالاتر برای افزایش ادرار و نسبت دقیق از کلسیم و فسفر جهت پیشگیری از افزایش کلسیم و اگزالات در ادرار استفاده شود.

   ۳- اورات

استعداد ژنتیکی که در نژادهایی مانند دالمیشن و بولداگ انگلیسی یافت می شود، اختلالات متابولیکی و نقص عملکردی کبد از علل اصلی این سنگ می باشد. رژیم غذایی برای مدیریت آن بایستی حاوی پروتئین هایی با یورین پایین از منابعی مانند پروتئین گیاهی، تخم مرغ و لبنیات بوده و همچنین می باید ادرار را قلیایی نماید.

   ۴- سیستین

عدم جذب سیستین و برخی دیگر از امینو اسیدها توسط بخشی فوقانی کلیه ها به عنوان یک مشکل ژنتیکی در نژادهایی مانند بولداگ انگلیسی و داشهوند، علت اصلی تشکیل این سنگ می باشد. راه حل تغذیه ای جهت مدیریت این سنگ، کاهش پروتئین غذا برای کاهش دفع اسید آمینه، سیستین و قلیایی کردن ادرار می باشد.

بیماری های دستگاه ادراری در گربه و سگ

درگیری مزمن مثانه یا FIC

درگیری مزمن و طولانی مدت مثانه با علایمی مانند سختی در ادرار، خون در ادرار و ادرار قطره قطره را FIC (Feline Idiopathic Cystitis) می نامند. تنها راه تایید این سندرم، حذف سایر بیماری های ادراری از جمله سنگ با روش های تشخیص مانند انالیز ادرار و تصویر برداری است. علل ایجاد این بیماری بطور کامل مشخص نشده. با این وجود تغذیه نقش مهمی را در کنار اصلاح رفتاری و کاهش استرس در مدیریت آن دارد.

پیشگیری، درمان و مدیریت سنگ های ادراری با استفاده از تغذیه

با انتخاب غذایی با بالانس تغذیه ای مناسب می تواند با حدود زیادی از سنگ های ادراری پیشگیری نمود. برای مثال افزایش سدیم غذا می تواند آب خوردن حیوان را افزایش داده و ادرار را رقیق کند. در ضمن با تنظیم PH و بالانس مواد مغذی براساس نوع سنگ می توان آن رار درمان نموده و یا از عود مجدد آن پیشگیری نمود. رسیدن به بالانش تغذیه ای مناسب برای پیشگیری و مدیریت سنگ های ادراری در غذای خانگی بسیار سخت بوده و بسیاری از غذاهای تجاری نیز قابلیت تامین این مواد را دارا نمی باشند. بنابراین بایستی از یک غذای کلینیکال تجاری باکیفیت و بالانس شده استفاده نمود.

.

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور