برخی از خرافات باعث می‌شود افراد بجای نگهداری از حیوانات خانگی مناسب، قاچاق حیات وحش انجام دهند.

گربه به طور کلی حیوان اهلی شده و تغيير يافته توسط بشر است و حیوان خانگی محسوب می‌شود، بیماری‌های مشترک آن با انسان قابل کنترل، پیشگیری و درمان است. در صورتی که به عنوان حیوان خانگی، تحت نظر دامپزشک و تنها داخل خانه نگهداری شود مشکلی نه برای گربه از طرف انسان ایجاد می‌شود نه برای انسان از طرف گربه.

عقیم ‌شدن (نازا شدن) با موی گربه کاملا خرافه است و پایه علمی ندارد و این خرافه در هیچ کشور دیگری هم نیست الا ایران و بحث درباره آن از اساس باطل و بی مورد است. اما اگر کسی درباره ارتباط گربه با بیماری توکستوپلاسموز اطلاعات می‌خواهد، خوب است بدانید که توکستوپلاسموز یک تک یاخته است که می‌تواند کیست‌های میکروسکوپی در بافت عضلانی حیوانات تولید کند که در صورت بلع وارد بدن انسان می‌شود.

همچنین اگر گربه‌ای به انگل توکستوپلاسموز آلوده شود، می‌تواند این انگل را از راه مدفوع دفع کند و اگر غذای آلوده به این مدفوع توسط انسان یا هر موجود دیگری خورده شود، منجربه انتقال این آلودگی به بدن او می‌شود. با این حال اگر فرد عادی (با سیستم ایمنی طبیعی) این انگل را بخورد و وارد بدن خود کند علایم خاصی ایجاد نمی‌شود الا علایمی شبیه سرماخوردگی و تورم عقده‌های لنفاوی. اگر فردی که برای اولین بار با این تک یاخته مواجه می‌شود خانم حامله‌ای باشد که در دوران بارداری از طریق گوشت آلوده یا مدفوع گربه آلوده این انگل را خورده باشد، در یک سوم اول آبستنی سقط جنین رخ می‌دهد و در یک سوم دوم و سوم آبستنی مشکلاتی در سیستم عصبی یا شبکیه چشم جنین ایجاد می‌شود كه در سنين بالاتر مشكل ساز می‌شوند.

تنها راه انتقال انگل توکستوپلاسموز به بدن انسان، بلع و بیشترین ناقل آن گوشت آلوده است نه گربه. از راه بلع مدفوع گربه آلوده به توکستو پلاسموز هم ممکن است که البته مدفوع بايد ٢٤ تا ٤٨ ساعت بماند تا اووسيست اسپوريله و عفونت‌زا شود، هیچ انسان عاقلی مدفوع گربه را نمی‌خورد مگر این که گربه پای سبزیجات یا خوراکی ها، مدفوع کرده باشد و آن سبزی خوب شسته نشده باشد و ما آن را بخوریم. با این حساب احتمال ناقل بودن گربه خانگی تقریبا صفر است و گربه‌های سرگردان سطح شهر ممکن است ناقل این انگل باشند، نه این که هر گربه‌ای موجب این بیماری ‌می‌شود!

از طرف دیگر اگر در شرایط عادی این بلع صورت گیرد، باز هم هیچ اتفاقی نمی‌افتد حتی سطح ایمنی بدن بالا می رود.

.

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور