تاریخچه

سَگ (نام علمی: Canis lupus familiaris) زیرگونهٔ اهلی گرگ‌ها و پستانداری از راستهٔ سگ‌سانان است. سگ نخستین جانوری است که به دست انسان اهلی شد و انسان‌ها به طور گسترده‌ای این حیوان را برای انجام کارهای گوناگون، شکار و به عنوان حیوان مونس و همدم نگهداری کرده‌اند. سگ‌ها نقش‌های مختلفی را در جوامع انسانی بر عهده گرفته‌اند و از ایشان برای شکار، گله‌داری، بارکشی، محافظت، کمک به پلیس و نیروهای نظامی، همراهی و همدمی و کمک به اشخاص دچار ناتوانی استفاده شده‌ و همچنین در بعضی فرهنگ‌ها از آن به عنوان یک منبع غذایی استفاده می‌شده‌ است. در سال ۲۰۰۱ برآورد شده که حدود ۴۰۰ میلیون قلاده سگ در سراسر دنیا زندگی می‌کنند.

آناتومی سگ بخش اسکلت و ماهیچه

سگ‌ها شامل صدها نژاد متفاوت می‌شوند که بیشتر آن‌ها در چند صد سال اخیر به وسیله اصلاح نژادی توسط انسان‌ها ایجاد شده‌اند. انسان‌ها از طریق تولید نسل از سگ‌های دارای صفات جسمی و رفتاری مخصوص برای انجام بهتر نقش‌های خاص باعث ایجاد نژادهای متفاوتی از سگ‌های شده‌اند که تفاوت‌های ظاهری قابل توجهی با یکدیگر دارند.

ارتفاع انواع مختلف سگ از سطح زمین تا بین دو کتف از حدود ۱۵ سانتی متر در نژاد چی واوا تا حدود ۷۶ سانتی‌متر در سگ تازی ایرلندی متغیّر است. رنگ آن‌ها نیز از سفید تا سیاه و از قهوه‌ای تیره تا روشن با طرح‌های مختلفی متغیر است. پوشش آنها نیز از بسیار کوتاه تا چند سانتی متر متفاوت است، از موی خشن تا پشم صاف، مجعد یا نرم.

برخی تحقیقات نشان می‌دهند که سگ‌ها دست کم در حدود پانزده هزار سال پیش اهلی شده‌اند، اما با معیار قرار دادن شواهدی که از فسیل‌ها و از آزمایش DNA به دست آمده‌ است سگ‌ها از یک صد هزار سال پیش اهلی شده بودند. تحقیقات دیگر نشان می‌دهند که از اهلی شدن سگ‌ها زمان کمتری می‌گذرد و سگ‌ها از اهلی کردن گروهی از گرگ‌ها که از قبل از گرگ‌های دیگر منشعب شده بودند به وجود آمده‌اند. سگ‌ها دو نوع کلی دارند. (سگ‌های شکاری و سگ‌های خانگی)

آناتومی ماهیچه سگ

آناتومی سگ بخش اسکلت و ماهیچه

آناتومی استخوان سگ

استخوانها در حیوانات مهره دار چارچوب یا اسکلت بدن را می‌سازند این اسکلت به هر حیوانی کمک می‌کند فرم بدنی خاص خودش را داشته باشد. شاید برای شما جالب باشد که بدانید تعداد استخوان‌ها یک سگ ۳۱۹ عدد است. استخوانهای بدن شامل استخوانهای طویل مانند استخوان ران، استخوان بازو، استخوانهای پهن مانند لگن، استخوانهای کوتاه مانند استخوانهای مچ دست و پا، استخوانهای سیزاموئید که در مفاصل قرار دارند. استخوانهای بی قاعده مانند مهره ها.

آناتومی سگ بخش اسکلت و ماهیچه

کار استخوانها:

     ۱- حرکت کردن شکل استخوانها به بدن حیوان کمک می کند تا حرکت مناسب را داشته باشد.

     ۲- تامین ایمنی برای بدن در برابر بیماریها و عفونتها. مغز استخوان این ایمنی را ایجاد می کند.

     ۳- ذخیره مواد معدنی مانند کلسیم و فسفر و چربی ها.

.

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور