بیماری های چشمی سگ

توسط ن.صفائی 2019/11/28 5:42 ثبت نظر

چشم در سگ بسیار حساس و دارای بیماری‌های مختلفی می‌باشد. بیماری‌های چشم سگ ، همراه با یک سری علائم و نشانه‌ها هستند شامل: درد، سوزش، آبریزش و... باید توجه نمود سگی که احساس درد در چشم‌هایش دارد باید هرچه زودتر به دامپزشک ارجاع داده شود زیرا ممکن است منجر به آسیب‌های برگشت‌ناپذیر شود!

درد چشم در حیوانات علائمی دارد مثلاً چشم سگ حالت لوچ پیدا می‌کند، همچنین سگ به شدت به نور و به لمس چشم حساس می‌شود. اشک ریختن هم می‌تواند نشانه درد باشد. حیوان دائم پلک میزند و با پنجه‌هایش به چشمی که درد دارد ضربه می‌زند. قابل ذکر است که هر دردی در هر ناحیه از بدن یک سری علائم مشترک دارد مثل بی‌اشتهایی، بی‌حالی، ناله کردن و گاهی اوقات هم عصبی شدن.

نشانه‌هایی که دلالت بر بیماری چشم دارند به شرح زیرمی‌باشد :

- ترشحات غیرعادی سفید شدگی یا کدورت چشم
- افزایش یا کاهش اشک فرورفتگی سطح چشم
- التهاب بافت مجاور تورم چشم
- کم شدن بینائی و کوری ترس از نور
- وجود بافت اضافی در داخل یا خارج از چشم شناور شدن عنبیه

بیماری های چشمی سگ

انواع بیماری چشمی در سگ

ریزش اشک (Watery Eyes)

ریزش دائمی و زیاد اشک یکی از مشکلات شایع در نژادهای کوچک است . مسیر اشک ایجاد یک خط قهوه ای رنگ در زیر چشمها و جوانب صورت می کند و پوست این نواحی ممکن است ملتهب و عفونی گردد. ریزش اشک ممکن است در اثرعلل دیگری از جمله بیماریهای دردناک چشم باشد. برطرف کردن منبع تحریک و درمان عفونت به وسیله آنتی بیوتیک می‌تواند باعث بهبودی گردد.

بیماری های پلک و مژه (Entropion and Ectropion)

انتروپیون به وضعیتی گفته می‌شود که پلک بر روی خودش لوله می شود و بر روی یک چشم یا هر دو چشم و بر روی پلک پائین یا بالا تاثیر بگذارد. این وضعیف مخالف حالت Ectropion می‌باشد.

اکتروپیون عارضه‌ای است که درآن پلک و مژه ها به سمت خارج کره چشم قرارگرفته اند و بیشتر در سگ‌هایی که پوست سر و صورتشان شل و چین وچروک داراست دیده می‌شود. این عارضه را در هر نژادی از سگ ها می‌توان مشاهده کرد، اما برخی نژادهای مختلف بیشتر به این عارضه مبتلا می شوند مانند سگ های شکاری پا کوتاه ( basset hound) ، سگ های شکاری بزرگ با شامه ای قوی ( Bloodhounds) ، سگ های دورگه بولداگ و ماستیف ( Bull Mastiffs) ، سگ های سنت برنارد ( St. Bernards) ، سگ های بزرگ با پوستی ضخیم و کلفت ( Newfoundlands) و نژاد های مختلفی از سگ های پشمالو با گوش های آویز Spaniels )).

چشم گیلاسی (Cherry Eye)

در این عارضه، شما متوجه یک توده قرمز رنگ در گوشه ای از یک چشم یا هر دو چشم سگ خود خواهید شد. در مورد این وضعیت و گزینه های درمانی آن حتما به یک دامپزشک مراجعه کنید تا شما را راهنمایی کنند.

التهاب ملتحمه چشم (Conjunctivitis)

یکی دیگر از بیماری های چشمی در سگ خانگی، ورم ملتحمه یا Conjunctivitis می‌باشد. این بیماری التهاب پرده نازک و شفافی است که بر روی پلک ها و سفیدی چشم ها، خط می‌اندازد. این عارضه، چشم صورتی هم نامیده می‌شود.

بیماری های چشمی سگ


زخم قرنیه (Corneal Ulcer)

قرنیه پرده شفافی است که سطح چشم را می پوشاند. در سگ‌ها نیز هر عاملی که باعث پارگی قرنیه بشود درد شدیدی در چشم ها را به دنبال خواهد داشت. دراین حالت سگ چشمهایش را به شدت می بندد و ترشحاتی در چشم  ظاهر می‌شود. این ترشحات از محل جراحت تراوش می‌گردند.

گلوکوم (Glaucoma)

گلوکوم دراثر افزایش فشار داخلی کره چشم پدیدار می‌گردد. ازدیاد فشار داخلی چشم تخریب بافت‌های چشم را به همراه خواهد داشت که در نهایت منجر به کوری و کاهش دید می‌شود. سگهای مبتلا ممکن است با چشم های نیمه باز نگاه کنند.

خشکی چشم (Dry Eye)

در بعضی ازسگ ها ترشح اشک کافی نبوده و نمی‌تواند سطح چشم را مرطوب و لغزنده نگه دارد. بدین ترتیب چشم  فاقد هرگونه حفاظی می‌شود که پیامد آن خشکی چشم می‌باشد. در این حالت ممکن است قرنیه صدمه ببیند. تشخیص این عارضه به راحتی توسط کاغذهای جاذب کوچکی انجام می‌گیرد. این حالت به کمک اشک مصنوعی (Artificial tear) مرتفع می‌شود.

کاتاراکت (Cataracts)

کدرشدن عدسی چشم را کاتاراکت گویند. این بیماری درسگ‌های پیر متداول‌تر است. کاتاراکت همراه با کدرشدن عدسی می‌باشد (مثل مرواریدهای کوچک). سپس عدسی به داخل چشم فرو می‌رود. این عارضه ممکن است ارثی باشد. بیماری ممکن است درهرسنی دیده شود.

آتروفی پیشرونده شبکیه (Progressive Retinal Atrophy)

آتروفی پیشرونده شبکیه یک بیماری ژنتیکی است که باعث تخریب سلول‌های شبکیه شده وبه دنبال آن بینایی حیوان کاهش می‌یابد. بعضی نژادها مستعد ابتلا به این بیماری می‌باشند. کوری دراین حالت با نژاد سگ مربوط است که می‌تواند از چند ماه تا چند سال به طول انجامد. اولین تظاهر بیماری کاهش دید در شب است.

.

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور