آشنایی با مشکلات قلب سگ

توسط ن.صفائی 2020/8/18 16:30 ثبت نظر

قلب پمپی است که خون را در بدن به گردش می‌آورد. خون حاوی اجزاء حیاتی و ضروری نظیر اکسیژن و غذا و هورمونهایی است که عملکرد بدن را تنظیم می‌کنند. به علاوه گردش خون مناسب در حمل و خارج ساختن مواد مضری نظیر دی اکسید کربن دخالت می‌نماید. نقص و اشکال در گردش خون باعث ایجاد مشکلاتی در سایر اعضاء بدن می‌شود.

علائمی که ممکن است در مشکلات قلب سگ ها دیده شوند عبارتند از:

  • سرفه و سطحی بودن تنفس اتساع شکم و ورم کردگی اندام‌های حرکتی
  • بی حالی و ضعف افزایش ضربان نبض
  • غش لرزش قابل لمس جدار سینه مجاور قلب
  • کاهش وزن آبی رنگ شدن لثه ها
  • وقفه در رشد

به طورکلی قلب دارای یک سری بیماری های مادرزادی و برخی بیماری های اکتسابی است. از جمله بیماریهای مادرزادی می توان به سوراخهای دیواره های داخلی بطن ها و باز ماندن مجرای شریانی و تنگی شریان ریوی اشاره کرد. راجع به برخی از بیماریهای اکتسابی قلب توضیح مختصری می دهیم.

آشنایی با مشکلات قلب سگ

آشنایی با مشکلات قلب سگ

نارسائی احتقانی قلب :

زمانی که قلب از پمپاژ خون و به جریان انداختن آن در رگها ناتوان گردد و یا از کیفیت جریان خون کاسته گردد دچارنارسائی شده است. لفظ احتقان بدین جهت به کار می رود که به علت اختلالات گردش خون مایعات خون در نواحی دیگری از بدن به غیر از داخل رگها تجمع پیدا می کنند.

چنانچه مایع در داخل ریه ها تجمع یابد باعث سرفه وسطحی شدن تنفس می گردد. سگهای مبتلا به نارسائی احتقانی قلب تحمل ورزش وفعالیت های بدنی را ندارند و در موارد خاصی ممکن است شکم نیزدر اثر تجمع مایعات متسع گردد و یا دست و پاها ورم کنند.

یک دامپزشک می تواند که با گوش کردن سینه بیماری قلبی و یا تجمع مایعات در ریه ها را تشخیص دهد و درصورت نیاز اقدام به رادیوگرافی و یا تهیه نوارقلب نماید. در درمان بیماری بهره گیری از دارو کاملا ضروری است ولی غذای بیمار می بایست دارای نمک بسیار کم باشد.

بیماری عضله قلب :

اتساع (گشاد شدگی) عضله قلب بیماری است که بیشتر در نژادهای بزرگ دیده می شود و معمولا د رسن ۶-۵ سالگی رخ می دهد. در این حال عضله قلب ضعیف می شود و در نتیجه حالتی از نارسائی احتقانی قلب به وجود می آید. اندازه قلب بزرگ شده و دستخوش انقباضات نامنظم (ریتمی) می گردد. برخی از این انقباضات باعث خروج خون از قلب نشده و درنتیجه نبض نیز بوجود نمی آید. علائم بیماری عضله قلب شامل بی حالی، سرفه، اتساع شکم، کاهش وزن و در بعضی موارد ورم کردگی دست و پا وکلاپس است. مصرف دارو برای افزایش طول عمر حیوان ضروری است.

آشنایی با مشکلات قلب سگ

بیماریهای دریچه ای:

بیماری های مزمن دریچه ای یکی ازمتداول ترین بیماری های قلب به حساب می آیند. دراین بیماریها بسته شدن دریچه ها مختل می شود و به تدریج کارایی قلب در به گردش درآوردن خون ازبین می‌رود. علائم نارسائی دریچه ها شامل سرفه، تنفس سخت و صدا دار و بی قراری درشبها است. معمولا صدای حاصل از نارسائی دریچه ها قابل جستجو است. سگی که مبتلا به بیماری دریچه ای مزمن بوده و نشانه های بالینی فوق الذکر را نشان می دهد می بایست که هرچه سریع تر به وسیله یک دامپزشک معاینه و درمان گردد.

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور