گرمازدگی سگ

توسط ن.صفائی 2019/8/22 4:27 ثبت نظر

توصیه های تابستانی برای جلوگیری از گرمازدگی سگ

تابستان زمان لذت بردن شما و پت تان از فضای بیرون از خانه و نور آفتاب است. اما همراه با لذت ، این فصل همچنین موقعیتی را به وجود می آورد که می‌تواند برای پت شما بسیار خطرناک باشد. با در نظر گرفتن اقدامات احتیاطی شما می‌توانید شانس رخ دادن این فجایع را کاهش دهید. اقدامات زیر شما را راهنمایی می‌کند که در تابستان از بهترین دوست خود مراقبت کنید.

هیچ گاه سگتان را در یک ماشین پارک شده نگذارید

تحقیقات نشان داده است که در یک روز گرم تابستانی ، دمای هوای در ماشین ممکن است در عرض ۵ دقیقه به ۸۰ درجه سانتیگراد برسد.

باز گذاشتن کمی از پنجره ماشین هم کمکی به جلوگیری از گرما نمی‌کند و زیاد باز گذاشتن آن نیز خطرناک است. توصیه می‌شود هیچوقت حتی برای ۱ دقیقه سگتان را در یک ماشین پارک شده تنها نگذارید.

موهای سگتان را کوتاه کنید و مرتبا برس بزنید

بهترین روش برای سالم نگه داشتن موهای سگ شما از خورشید کوتاه کردن و شانه کردن آنهاست. قبل از پیاده روی سگ خود را تیمار کرده و آشغال هارا از بین موهای او در بیاورید.

سگ خود را از کک‌ها و دیگر آفات پوست محافظت کنید، هر روز سگ خود را تمیز کنید. برس زدن مداوم نیز باعث می‌شود موهای مرده بیرون بیایند و موها سالم تر بمانند.

نگذارید سگ آفتاب سوخته شود

سگها درست مانند انسانها ممکن است دچار آفتاب سوختگی و یا سرطان پوست شوند. در نواحی بدن سگ که موهای کم تر است، مانند دماغ ، مقداری کرم ضد آفتاب بزنید.

آب تمیز به همراه داشته باشید

گرمازدگی و تشنگی می‌تواند برای سگ ها کشنده باشد. در هنگامی که با سگ خود بیرون می‌روید حتما آب تمیز و سالم و خنک به همراه داشته باشید تا به سگ بدهید.

کفش پای سگ خود کنید

ممکن است پا کردن کفش های مخصوص به سگ دشوار باشد ، ولی در روزهای گرم تابستان آسفالت خیابانها و یا پیاده رو ها شدیدا داغ می‌شوند و به دست و پای سگ شما آسیب می‌زنند. بهتر است صبح ها و یا عصر ها پیاده روی کنید تا زمین خنک تر باشد.

برای تفریح سگ خود را به داخل چمن ببرید

یک ناحیه چمن دار می‌تواند بهترین مکان برای خنک کردن سگ شما باشد زیرا چمن به علت رطوبت باعث خنک شدن بدن سگ می‌شود. بهتر است برای تفریح سگ خود را به داخل چمن ببرید تا خاک و آسفالت. می‌توانید به همراه خود یک تخت خواب مخصوص حیوان خانگی ببرید و آن را روی چمن بگذارید تا سگ روی آن استراحت کرده و خنک شود.

اگر سگ را در حیاط نگهداری می‌کنید، کف حیاط را هر چند وقت یکبار با آب خنک کنید، زیرا دست و پای سگ‌ها از گرمای کف بسیار آسیب می‌بیند.

گرما زدگی سگ

گرما زدگی

سگ‌ها از سیستم تنفسی خود برای كنترل دمای بدنشان استفاده می‌كنند. هنگامی كه درجه حرارت بدن سگ افزايش می‌یابد و به اصطلاح سگ گرم می‌شود از طريق بينی هوای خنك را استنشاق كرده و هوای گرم را از اين طريق بیرون می‌دهد.

هرچند تنفس سگ سریع­تر شود دمای بدنش نيز سریع­تر پائين می‌آيد. به همین دلیل است كه بسياری از سگ‌ها پس از ورزش در هوای گرم له له می‌زنند. این مكانیسم تا زمانی كارایی دارد كه درجه حرارت محيط خارج كمتر از ۳۸/۳ تا ۳۹/۱۶ درجه سانتي گراد كه درجه حرارت بدن سگ است باشد. وقتی درجه حرارت محیط خارج به اين حد نزدیك یا از آن تجاوز كند سگ قادر به خنك كردن خود به طور موثر نمی‌باشد. ناتوانی در كاهش درجه حرارت منجر به گرمازدگی می‌گردد. گرمازدگی منجر به كاهش جريان خون كاهش عملكرد كلیه‌ها (كه فیلتری برای تصفیه خون می‌باشد) و تورم مغز میگردد. گرما زدگی وضعیتی بسیار بد با میزان مرگ بالا می‌باشد.

گرما زدگی در تمام سگ ها شایع است اما بیشتر در نژادهایی وجود دارد كه مو بلند هستند يا وزن زيادی دارند و یا سگهای مسن، سگ‌هایی كه مشكلات قلبی دارند و گونه هایی كه پهن و مسطح بوده و دماغی شبیه به جعبه دارند مثل باكسر، پاگ، بولداگ، بوستون ترير و پكينيز.

گرما زدگی سگ

علائم گرمازدگی :

+ له له زدن بیش از حد

+ ترشح بیش از حد بزاق

+ غش كردن

+ وجود حالت اضطراب و نگرانی در چهره

+ درجه حرارت مقعدی ۴۰/۵ درجه سانتی گراد یا بالاتر است.

گرما زدگی سگ

اقداماتی كه بايد انجام دهيد:

+ درجه حرارت بدن سگ را پائین آورید

+ سگ را در تشت آب سرد غوطه ور كنید یا اینكه ان را با شیلنگ خیس نمایید تا درجه حرارت بدنش پائین بیاید هنگام شناور كردن سگ. سر آن را بالا نگه داريد.

+ با الكل شستشو دهید (سگ را یك حمام الكل بدهید)

+ دست و پای سگ را به وسیله مالش الكل خیس كنید

+ مقدار كمی الكل روی بدن سگ بریزيد

+ یك تكه یخ روی سر یا اطراف بدن سگ بگذارید

+ آب خنك در اختیار سگ قرار دهید و اجازه دهید تا حد امكان آب بنوشد

+ با قدرت دست و پای سگ را ماساژ دهید. اين عمل به برقراری جریان خون كمك كرده و اثرات شوك را خنثی می‌كند

+ سگ را نزد دامپزشك ببرید حتی اگر درجه بدنش به حالت طبیعی بر گشته باشد

+ هر ۵ دقيقه یك بار دمای بدن را از طريغ مقعد كنترل كنید وقتی درجه حرارت به ۳۹/۴ درجه رسید كاهش دما را متوقف كنید. (اگر درجه حرارت كمتر از حد طبیعی باشد خطرناك نیست بيشتر باشد خطرناك است)

گرما زدگی سگ

اقداماتی كه نبايد انجام داد:

+ وقتی سگ را در آب شناور می‌كنید نباید سرش را زیر آب كنید.

+ وقتی سگ را به وسیله الكل می‌شورید نباید الكل بر روی سرش بریزید.

.

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور