بارداری سگ

توسط ن.صفائی 2019/8/8 5:10 ثبت نظر

انتظار برای به دنیا آمدن توله سگ‌ها هیجان‌انگیز است ولی درست مانند بارداری انسان‌ها، بارداری سگ ها هم می‌تواند گیج‌ کننده و پر از استرس باشد. اگر سگ شما باردار است یا اگر برنامه‌ریزی کرده‌اید که باردار شود، اطلاعات زیادی از علائم بارداری گرفته تا چگونگی مراقبت در طول دوران بارداری سگ ماده در این مقاله وجود دارد که لازم است آن‌ها را بدانید.

مدت زمان دوران بارداری سگ چه قدر است؟

وقتی برای باردار شدن سگ خود برنامه‌ریزی می‌کنید، باید طول دوران بارداری او را بدانید. دانستن مدت بارداری سگ به زمان‌بندی آینده‌ی شما برای انجام کارهایی مثل انجام معاینه‎‌های دامپزشکی، معاینه‌های اورژانسی و از همه هیجان‌ انگیزتر برنامه‌ریزی برای زمان زایمان کمک می‌کند.

بارداری سگ

دوران بارداری سگ‌ها تقریبا ۶۳ روز (حدود دو ماه) طول می‌کشد. در این دوره‌ی زمانی کوتاه اتفاقات زیادی رخ می‌دهد. در ماه اول، تخمک‌های بارور شده به داخل رحم در محل رسیدن لولۀ فالوپ و رحم (Uterine horn) منتقل می‌شوند، در دیواره‌ی رحم فرورفته، در آنجا لانه گزینی (اتصال جنین به دیوارۀ رحم) می‌کنند و رشدشان آغاز می‌شود. با تمام شدن ماه اول بارداری سگ ، دامپزشک می‌تواند صدای قلب جنین را تشخیص دهد، در ماه دوم سرعت رشد جنین افزایش می‌یابد به طوری که جنین به یک توله‌ی قابل تشخیص تبدیل می‌شود. پس از پایان ماه دوم و شروع ماه سوم، توله سگ‌ها آماده‌ی به دنیا آمدن هستند، که به معنای این است که شما باید خود را برای به دنیا آمدن آنها آماده کنید.

نشانه‌های باردار بودن سگ:

اگرچه تست‌های تشخیصی تنها راه برای تعیین باردار بودن سگ‌ها نیست اما جزو دقیق‌ترین روش‌ها هستند. در ادامه نشانه‌های دیگری از باردار بودن سگ‌ها را توضیح داده‌ایم که می‌توانید در سگ ماده‌‌‌ای که به حاملگی‌اش شک دارید به دنبال این علائم بگردید.

بارداری سگ

۱- افزایش اشتها
۲- سنگین شدن
۳- افزایش سایز پستان‌‌ها

در اواخر دوره‌ی بارداری، سینه‌‌های سگ به طور قابل ملاحظه‌ای بزرگ می‌شود و حتی ممکن است از آن شیر ترشح شود. شکم او نیز بزرگ می‌شود و ممکن است هنگام راه رفتن به این طرف و آن طرف حرکت کند. وقتی زمان زایمان نزدیک می‌شود، شاید بتوانید حرکت نوزادان سگ در شکم مادر را ببینید یا حس کنید. درباره‌ی نشانه‌ی اول باید بدانید که شرایط دیگری نیز وجود دارند که باعث تغییر در اشتها، افزایش وزن و متورم شدن شکم می‌شوند؛ برای مطمئن شدن در این شرایط به دامپزشک مراجعه کنید تا آزمایش‌های مربوط به بارداری سگ  را انجام دهد.

مراقبت از سگ باردار:

زمانی که فهمیدید سگ شما باردار است باید نکاتی بدانید و رعایت کنید تا او در طول بارداری خود سالم بماند.

تغذیه‌ی مناسب:

مهم‌ترین کاری که می‌توانید برای سگ باردار خود انجام دهید این است که مواد مغذی مناسبی را به او بدهید. اگر سگ شما تغذیۀ خوب و با کیفیتی را داشته است و در وزن مناسب قرار دارد، در مرحله‌ی اول بارداریش در رژیم غذایی او تغییری ایجاد نکنید. اگر سگ دارای تغذیۀ مناسبی نبوده است در این دوران تغذیۀ او توسط دامپزشک تعیین می‌شود. وقتی در اواخر هفته‌ی پنجم وزن او افزایش یافت، پیشنهاد می‌شود که میزان غذای او را به تدریج افزایش دهید، تا جایی که ۳۵ تا ۵۰ درصد بیشتر از همیشه غذا بخورد. سعی کنید وعده‌های غذایی او را زیاد کنید و در هر وعده میزان کمی از غذا را به او بدهید چراکه غذای زیاد باعث ایجاد ناراحتی در او می‌شود.

بارداری سگ

مراجعه به دامپزشک:

مراجعه‌ی منظم به دامپزشک باعث می‌شود سگ شما در دوره‌ی بارداری خود سلامت باقی بماند. در زمانیکه سگتان را برای اطمینان از بارداری سگ و معاینۀ جنین‌ها نزد دامپزشک می‌برید، دامپزشک علائم بیماری، ناراحتی و عدم سلامت سگ را نیز بررسی می‌کند. همچنین اگر سگ شما بدون برنامه‌ریزی باردار شده است، در این مراجعه‌ها می‌توانید برای اقدامات پیشگیرانه مانند عقیم سازی مشورت کنید تا در آینده دیگر با بارداری ناخواستۀ حیوانتان روبرو نشوید.

آمادگی برای به دنیا آمدن توله‌ها:

حتما شما هم می‌خواهید که توله‌های سگتان تا آنجا که ممکن است راحت و بی‌دردسر به دنیا بیایند. بهترین راه برای تحقق این امر این است که یک جعبۀ زایمان مخصوص آن‌ها و مادرشان بسازید. جعبه‌ی زایمان محیطی امن، گرم، راحت و تمیز برای سگ‌ است تا توله‌هایش را در آرامش به دنیا بیاورد. بهتر است این جعبه از سگ‌های دیگر دور باشد و در محیطی آرام قرار گیرد تا حریم خصوصی مادر تامین شود. به محض اینکه جعبه‌ی زایمان را خریدید یا خودتان آن را ساختید، زمانی را برای عادت دادن سگتان به محیط جعبه صرف کنید. سگ‌ها به دنبال مکانی گرم و امن برای به دنیا آوردن توله‌های خود می‌گردند. اگر شما برای این خواسته‌ی آنها، محیط جعبه را از قبل به آنها معرفی نکنید، ممکن است او تصمیم بگیرد توله‌های خود را در جای دیگری مثل کمد لباس‌هایتان به دنیا بیاورد. اگر اولین بار است که زایمان سگتان را تجربه می‌کنید، با دامپزشک درباره‌ی نقشتان در طول زایمان مشورت کنید. همچنین درباره‌ی این موضوع مطالعه کنید و آگاهی بدست بیاورید.

لیست وسایل لازم برای به دنیا آمدن توله‌ها:

* روزنامه برای پوشاندن کف جعبه‌ی زایمان، به منظور تمیز کردن راحت‌تر جعبه

* پادری حمامی که کف آن لیز نباشد، جهت قرار دادن توله‌ها بر روی آن پس از زایمان

* حوله‌هایی تمیز و خشک برای پاک کردن بدن توله‌

* دستمال توالت برای تمیز کردن

* دماسنج برای اندازه‌گیری دمای بدن سگ، قبل از زایمان

* نخ دندان بدون موم (نازک و بدون طعم) برای بستن بندناف توله‌ها

 * قیچی تمیز برای بریدن بندناف

* یک پد گرم یا یک تشت آب گرم برای گرم نگه داشتن توله‌ها (بسیار مراقب باشید بیش از اندازه گرم نباشد.)

* ید برای تمیز کردن شکم توله‌ها بعد از بریدن بندناف و با دقت بریدن انتهای آن

* ترازوی بچه با مقیاس اونس یا گرم

* شماره‌ی تلفن همراه دامپزشک و شماره‌ی نزدیک‌ترین کلینیک اورژانس

.

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور