آیا اثرات آلودگی هوا بر حیوانات خانگی ( سگ ، گربه ، پرنده و … ) مانند انسان‌ها است؟ مطالعات زیادی وجود دارد که نشان می دهد آلودگی هوا بر ما انسان ها تاثیرات مخربی بر جای می‌گذارد. اما دربارۀ حیوانات خانگی چطور؟

ما می دانیم که افراد در معرض آلودگی بیش از حد هوا هستند در خطر بالای ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و یا بیماری‌های تنفسی مانند سرفۀ مداوم، خس خس سینه، نفس کوتاه، تنگی قفسه سینه و درد قفسه سینه هستند. در حالات شدیدتر، آلودگی بیش از حد هوا می تواند منجر به مرگ زودرس در گروه‌های در معرض خطر مانند سالمندان، کودکان و افراد مبتلا به بیماری های قلبی- عروقیِ پیش از موعد گردد. آیا حیوانات خانگی ما با خطرات مشابه روبرو هستند؟

دانشمندان به تازگی کشف اثرات منفی آلودگی هوا در حیوانات خانگی را آغاز کرده‌اند، اما اکثر آن‌ها اتفاق نظر دارند که وقتی کیفیت هوا برای انسان‌ها پایین است، برای حیوانات خانگی نیز نامناسب است.

آلودگی هوا و حیوانات خانگی

آلودگی هوا از کجاست؟

مردم و حیوانات در معرض آلودگی هوا از منابع مختلف قرار می گیرند. سوخت های دیزلی، سوخت زغال سنگ، بنزین، نیروگاه ها، ساخت و ساز و دام ها از سوخت و سازهای آلاینده کمک می گیرند. آلودگی می تواند در خانه نیز به علت دود سیگار، پخت و پز و منابع گرمایشی مانند شومینه های چوب سوز و اجاق گاز بوجود آمده باشد.

حیوانات در مناطق شهری در معرض خطر دود و آلودگی های اگزوزی قرار می گیرند، در حالی که حیوانات حومه شهر و روستایی اغلب در معرض سم هایی هستند که به عنوان حشره کش، قارچ کش و علف کش مورد استفاده قرار می گیرند.

اثرات آلودگی هوا بر حیوانات خانگی

مطالعات نشان می دهد که حیوانات خانگی که با سیگاری ها زندگی می کنند ممکن است، با توجه به زمان زیادی که در نزدیکی سطح زمین هستند، در خطر بیشتری نسبت به صاحبانشان قرار داشته باشند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۱ نشان داد که گربه هایی که در خانه های با دود سیگار قرار داشتند، در مقایسه با گربه هایی که در خانه های بدون دود زندگی می کردند، با کاهش عملکرد ریه روبرو شدند.  دانشمندان همچنین فعالیت های داخل خانه انسان‌ها (مانند استفاده از مواد پاک کننده، سیگار کشیدن و غیره) را موارد سرطان زایی می‌دانند که می تواند مزوتلیوما، سرطان مثانه، ریه و بینی در سگ ایجاد کند.

آلودگی هوا و حیوانات خانگی

حیوانات خانگی به خاطر آلودگی هوا نیز در معرض آسیب قرار می گیرند. دانشمندان در یک مطالعه مغز سگ ها را که در معرض آلودگی شدید هوا در مکزیکو قرار داشتند بررسی کردند و آنها را با مغز سگ ها از شهرهای کمتر آلوده مقایسه کردند. گزارش منتشر شده نشان می‌داد، “مغز سگ های مکزیکو سیتی افزایش التهاب را نشان می‌داد و پاتولوژی شامل پلاک های آمیلوئید و انسداد های نوروفیبریلیال و تجمع پروتئینی است که از جمله نشانه‌های اولیه برای بیماری آلزایمر در انسان اند.”

دانشگاه ماساچوست و دانشکده دامپزشکی دانشگاه تافتس با استفاده از سموم دفع کننده ۷۰۰ سگ مطالعه کردند و نتایج حیرت انگیز بود. با توجه به این مطالعه، حدود ۳۳٪ سگ ها با لنفوم بدخیم سگ، نوعی سرطان، تشخیص داده شدند. این مطالعه همچنین نشان داد که سگ ها در صورتی که صاحب آنها از آفت کش ها در حیاط خود استفاده کند، احتمال ابتلا به لنفوم در آن‌ها تا ۷۰% بیشتر می‌شود.

دانشمندان در یک مطالعه متوجه شدند که از هر ده گربه یکی از آن‌ها دارای آسم مرتبط با آلودگی های داخلی و خارجی است. گربه‌هایی که با صاحبان سیگاری زندگی می‌کردند یا شومینۀ چوبی در خانه استفاده می‌کردند، به شدت کاهش عملکرد ریه داشتند.

چند راهکار برای روزهای آلوده

  1. در روزهای آلوده پنجره‌های خانه، محل کار یا اتومبیل خود را ببندید.
  2. از هواسازهای خانگی استفاده و فیلترهای آن را به طور مرتب نظافت یا تعویض کنید.
  3. از استعمال دخانیات اجتناب کنید.
  4. برای نظافت خانه از محلول‌ها و شوینده‌های فاقد کلر استفاده کنید.
  5. حیوانات خانگی خود را به مکان‌های شلوغ، آلوده و پرسروصدای شهری نبرید.
  6. برای نگه‌داری گیاهان آپارتمانی و باغی از سموم و آفت‌کش‌های مضر استفاده نکنید.
  7. برای کاهش اثرات آلودگی هوا بر حیوانات خانگی از گیاهان اکسیژن ساز و غیر سمی در خانه استفاده کنید.
  8. برای احترام به حقوق مشترک انسان‌ها و حیوانات و حفظ سلامتی آنها کمتر از وسایل نقلیه شخصی استفاده کنید.

.

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور