به پرنده خود چه غذایی بدهید

توسط ن.صفائی 2020/1/1 10:00 ثبت نظر

مردم گونه‌های زیادی از پرندگان را به عنوان حیوان همدم خود نگهداری می‌کنند که هر کدام نیازهای غذایی خاص خود را دارند. اکثر موارد از خانواده‌های طوطی سانان هستند که شامل طوطی دم بلند مکائو، طوطی، عروس هلندی و مرغ عشق است.

مطالعات درباره تغذیه پرندگان خانگی در سال‌های اخیر شروع شده و در کل پژوهش‌های کمی انجام شده، بنابراین ما باید برای بهبود رژیم غذایی پرنده خود، اطلاعات را از دانشمندان پرندگان، پرنده شناسان، پرورش دهندگان موفق و دامپزشکان جمع آوری کنیم. ما می‌دانیم که تمامی پرندگان خانگی برای سلامتی خود به پروتئین، کربوهیدرات، چربی، ویتامین‌ها و مواد معدنی نیاز دارند، اما ترکیب دقیق مواد غذایی مخصوص، همچنان تخمین زده می‌شود.

در منو غذایی چه مواردی هست؟

اینکه انواع مختلف دانه ها و سایر غذاها را در ظرف قرار دهیم و از دوست پر رنگی خود انتظار داشته باشیم که جیره بالانس شده ای را انتخاب کند، میسر نیست. پرندگان قدرت انتخاب رژیم مناسب را ندارند، بنابراین، انتخاب جیره مناسب به عهده نگه دارنده اوست. امروزه پلت‌های مخصوص پرندگان بهترین و کامل ترین خوراک بالانس شده موجود هستند. فروشگاه اینترنتی باران پت دارای انواع مختلفی از برندهای معتبر غذایی برای تغذیه پرندگان در معرض فروش قرار دارند.

با اینکه میوه ها و سبزیجات، افزودنی‌های بسیار خوبی برای بالانس جیره غذایی هستند، اما نمی‌توان آنها را به عنوان رژیم کامل در نظر گرفت. سبزیجاتی نظیر ذرت، کلم بروکلی، هویج، یام ( سیب زمینی هندی ) و نخود فرنگی را به کرفس و کاهو، که مواد مغذی کمی دارند و بیشتر منبع فیبر و آب هستند، ترجیح دهید.

سیب، انگور و موز میوه های مناسبی هستند. از دادن مرکبات تا زمانی که دامپزشک شما توصیه نکرده، پرهیز کنید. از حداقل میزان جدول تغذیه‌ای استفاده کنید. هیچگاه به پرنده خود، شکلات، مشروبات الکلی، نوشیدنی‌های کافئین دار، آووکادو و غذاهای تند ندهید.

غذا دادن به پرندگان

تغییر را داشته باشید

با اینکه یک نوع دانه یا مخلوط چند دانه، مغذی هستند و بخش مهمی از جیره غذایی پرنده به شمار می‌روند، نباید تمام نیازهای تغذیه ای او را از این منابع تامین کرد. پرندگان در طبیعت، تنها زمانی دانه می‌خورند که سایر خوراک‌ها برایش در دسترس نباشد و به نوعی، رژیم بقای او در شرایط بی غذایی به حساب می‌آید. هنگامی که غذا فراهم باشد، با خوردن طیف وسیعی از آنها، مثل حشرات، کرم ها، میوه ها، سبزیجات و حبوبات، هرگونه عدم توازن در جیره خود را اصلاح می‌کنند.

متاسفانه، بسیاری از پرندگان، با رژیم تمام دانه‌ای رشد کرده‌اند یا به آن عادت کرده‌اند. هر تلاشی برای تبدیل رژیم غذایی این پرندگان به جیره سالم بسیار مشکل است چرا که پرندگان معمولا در مقابل تغییر، مقاومت می‌کنند. این مقاومت، بر اساس مکانیسم غریزی محافظتی است که پرنده را از خوردن مواد سمی در طبیعت منع می‌کند. علاوه بر این، پرندگان ممکن است در ابتدا غذاهای جدید را به عنوان مواد خوراکی نشناسند. در بسیاری از موارد، ممکن است یک حیوان طیف کمی از غذاها را، یا یک نوع دانه مثل آفتاب گردان را انتخاب کرده و از خوردن سایر موارد امتناع کند. چنین عدم موازنه‌ای، نیل بسوی بیماری است. برای مثال، تخم آفتاب گردان، مواد مغذی بسیار کمی دارد، اما غنی از چربی است.

پرندگان وحشی، به شکل طبیعی رژیم غذایی خود را فصلی تغییر می دهند چراکه در هر فصل، یک ماده غذایی کم شده و ماده دیگری در دسترس می‌باشد. تغییرات تدریجی مواد غذایی، بهتر به آنها امکان تنظیم جیره خود را می‌دهد. از یک تکنیک مشابه تنظیم تدریجی جیره پرنده، به غذاهای پلت شده، می‌توان در خانه بهره برد.

قدم اول :

برای ایجاد یک تغییر سالم در پرندگانی که فقط دانه می‌خورند، با دادن مخلوطی با کیفیت از دانه‌ها شروع کنید. می‌توانید از راه‌های مختلفی آن را از دانه‌های بی کیفیت تمایز دهید. در مخلوط‌های دانه ای سالم تر، تخم آفتاب گردان مملو از چربی یا بادام زمینی، کم و یا حذف شده است. در عوض، محتوی مواد مغذی زیادی مثل جو، ذرت، شاهدانه، کلزا، کتان و انواع مختلف ارزن است. گاهی، مخلوط هایی با کیفیت برتر، غنی شده با ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند.

اگر مخلوط دانه پرنده شما غنی شده نیست، می‌توانید ویتامین‌های پودر شده به آن اضافه کنید. اما، علیرغم آنچه که می‌شنوید و یا روی برچسب‌های ویتامین‌ها می‌خوانید، این مکمل‌ها را در آب مصرفی پرنده خود نریزید. با این کار، امکان تغییر در رنگ و مزه آب وجود داشته که باعث می‌شود آب را ننوشد. در عوض، مقدار کمی از پودر ویتامین را روی دانه ها بپاشید. تنها در صورتی از مکمل ها استفاده کنید که پرنده شما ویتامین و مواد معدنی دریافت نمی کند. بلوک سنگ کلسیم كه در پت شاپ باران پت قابل تهيه است، منبع مهمی برای تامين كلسيم است.

قدم دوم :

لایه بندی غذاها را امتحان کنید. پلت پرنده، صبحانه با غلات خشک مثل برنج، ارزن و یا گندم پف کرده حتی نان غلات کامل، با لایه ای از دانه‌های آشنا. مطمئن شوید نان و غلات، پروتئین، ویتامین و مواد معدنی داشته باشند و مقادیر چربی و شکرشان پایین باشد. این روش، با اینکه چند هفته حتی چند ماه طول می کشد، اما جواب می دهد. صبر کردن بسیار مهم است.

غذا دادن به پرندگان

قدم سوم :

لایه هایی از ناگت یا کیک های غنی شده با ویتامین ها و مواد معدنی متنوع که در بازار موجود است اضافه کنید. این محصولات، ساخته شده با دانه ها و غذاهای کاملا بالانس شده هستند و می‌توانند خورد ( له ) شده و به لایه‌های دانه و غذاهای اشاره شده در قدم دوم اضافه شوند.

بدلیل آنکه این کیک ها و ناگت ها حاوی دانه های آشنا هستند، اگر خوش شانس باشید، پرنده شما آن را می پذیرد و نیازی به اضافه کردن دانه ها در بین لایه ها نیست. اگرچه در بیشتر موارد، باید کیک و ناگت را به لایه دانه ها اضافه کنید که به آرامی حذف می‌شوند. در نهایت، پرنده شما دانه هایی را میخورد که در کیک و ناگت ها قرار دارند.

قدم چهارم :

مرحله پایانی اضافه کردن لایه هایی از غذاهای پلت شده بین کیک و ناگت هاست که بعدا در طول زمان آن ها را حذف می‌کنید.

اگر اکنون می‌توانید رژیم غذایی پرنده خود را به جیره پلت شده تغییر دهید، خیلی خوب عمل کرده‌اید. اگر صرفا توانسته‌اید آن را به کیک و ناگت تغییر دهید، نا امید نشوید، چرا که رژیم غذایی او را بشکل قابل توجهی تغییر داده‌اید. برای پرهیز از این روند خسته کننده، من پیشنهاد می‌کنم نگه دارندگان پرندگان، هرچه زودتر، به پرندگان جوان شروع به دادن پلت کنند.

در طبیعت، پرندگان بیشتر در صبح و عصر غذا می‌خورند، بنابراین شما می‌توانید با دادن دو وعده در روز، از این الگوی طبیعی پیروی کنید. هرگز غذا را برای پرندگان ناتوان محدود نکنید. با دانستن این که گزینه های سالم بسیاری برای جیره غذایی پرنده شما موجود است، دیگر دلیلی برای تحمل تغذیه نامناسب وجود ندارد.

پیشنهاد :

شن در جیره غذایی پرنده خانگی مورد نیاز نیست. در موارد خاص، عامل انسداد و حتی مرگ بوده است. به نظر نمی رسد کلر که به آب آشامیدنی شهری اضافه می شود، مشکلی برای پرنده به وجود آورد. اما آب هایی که در بطری قابل خریداری هستند یا آب مقطر، نتایج خاصی دارند. از دادن غذاهای پخته شده ای که برای مدت طولانی بیرون بوده‌اند خودداری کنید. آنها ممکن است واجد مقادیر بالایی از باکتری‌ها باشند. با حذف دانه‌های پرچربی، بیرون گذاشتن پرنده از قفس برای ورزش و زیاد غذا ندادن، چاقی را از او دور کنید.

.

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور