تغذیه مناسب همستر

توسط ن.صفائی 2019/12/5 5:02 ثبت نظر

همسترها جوندگان کوچک و دوست داشتنی هستند که نیازهای تغذیه ای متعددی دارند. برای نگهداری این حیوانات رژیم غذایی مخصوصی نیاز است تا تمام نیازهای تغذیه ای شان تامین شود و نیازی به تغییرات سریع و ناگهانی در رژیم غذایی نباشد.

نیازهای تغذیه ای همستر

تهیه غذای مخصوص

بهتر است مواد غذایی همسترها را به صورت میکس شده و مخلوط از فروشگاه های معتبر تهیه غذای حیوانات تامین کنید. این غذاها اغلب به شکل پلت یا دانه های ترکیبی به فروش می رسند. غذاهای تجاری توسط شرکت های معتبر به صورتی تهیه می شوند که تمام نیازهای حیوان به مواد غذایی تامین می شود.

دقت کنید رژیم غذایی حیوان فقط شامل دانه آفتابگردان نباشد هرچند همسترها عاشق دانه آفتابگردان هستند اما این غذا به تنهایی تمام نیازهای حیوان را تامین نخواهد کرد.
توجه به این نکته ضروری است که همسترها معمولا غذایشان را بنا بر غریزه شان در جایی پنهان می کنند بنابراین ممکن است ببینید ظرف غذای حیوان خالی است. دقت کنید یه قاشق غذاخوری سرپر روزانه برای حیوان کافی است.

تغذیه مناسب همستر

تغذیه با غذاها و میوه های تازه

سعی کنید در ابتدا مقدار بسیار کمی (به اندازه یک عدس) میوه، سبزی تازه یا غذای پروتئینی به رژیم غذایی حیوان اضافه کنید و هر روز این مقدار را با آرامی افزایش دهید. سبزیجاتی مانند شلغم، هویچ، اسفناج، جعفری تازه، تخم کدو، برگ های کاسنی، گل کلم، کلم بروکلی، مارچوبه و بسیاری از سبزیجات تازه و سبز برای تغذیه حیوان مناسب اند. از بین میوه ها کشمش، سیب، گلابی، آلو و هلو مناسب اند. قبلا از تغذیه حیوان با دانه ها و میوه ها و سبزیجات بهتر است آنها را بشویید. هر هفته یکبار مقدار کمی از تخم مرغ آبپز به غذای حیوان اضافه کنید تا پروتئین رژیم غذایی تامین شود.

تغذیه مناسب همستر

غذای سفت

هر هفته یکبار مقدار کمی غذای سفت مانند هویچ در قفس حیوان قرار دهید یا آن را آویزان کنید. اینکار فواید زیادی دارد از جمله اینکه باعث شکل دهی بهتر به دندان های حیوان شده و یک منبع غذایی است هرچند سرگرمی خوبی هم برای حیوان محسوب می شود. می‌توانید از فروشگاه حیوانات طناب های مخصوص آویزان کردن غذا برای قفس همستر بخرید تا برای گرفتن غذا تلاش کند چون حیوان به نوعی با اینکار بازی می کند و سرگرم می شود.

گذاشتن قطعه ای سنگ نمک هم ایده خوبی است چون باعث تامین مواد معدنی و سلامت دندان ها و استخوان های حیوان می‌شود.

تغذیه مناسب همستر

غذاهای مضر برای همستر

برخی از غذاها مانند لوبیا، مرکبات، پیاز، سیب زمینی، ریواس، گوجه فرنگی، فست فودها مانند سوسیس و کالباس و همبرگر، نوشیدنی های الکی و هرنوع شکلات و آبنبات برای حیوان بسیار مضراند.

تغذیه مناسب همستر

ظرف آب

همسترها عادت دارند ظروف اطرافشان را پیوسته لیس بزنند تا آنها را تمیز کنند بنابراین اگر آب را در یک ظرف ریخته و در قفس بگذارید ممکن است آلوده شود و حیوان ظرف آب آلوده را لیس بزند. به این منظور بطری های مخصوص آبخوری از پت شاپ باران پت برای حیوان تهیه کرده و آن را از قفس آویزان کنید.

تعیین زمان مشخص برای تغذیه حیوان

بهتر است روزی یکبار صبح یا بعدازظهر به حیوان غذا بدهید و این زمان را رعایت کرده و تغییر ندهید. اینکه چه ساعت و زمانی برای تغذیه حیوان مناسب تر است را خوتان تعیین کنید.

انتخاب ظرف غذای مناسب

بهتر است از ظروف پلاستیکی استفاده نکنید چون همسترها عادت دارند ظروف را چنگ بزنند بنابراین محل خراش ها می تواند مکانی برای رشد میکروبها باشد. از ظروف بزرگ استفاده نکنید زیرا فضای زیادی از قفس را اشغال میکند و حیوان برای راه رفتن و بازی کردن دچار مشکل می شود. ظرف غذا را در سمتی که حیوان ادرار و مدفوع می‌کند قرار ندهید. لازم به ذکر است همسترها معمولا در سمت خاصی از قفس ادرار و مدفوع می کنند بنابراین ظرف غذا را تا جاییکه ممکن است از این مکان دورتر قرار دهید.

بهتر است هفته ای یکبار قفس حیوان را تمیز کنید و تمام وسایل آن را بخوبی بشویید.

برقراری ارتباط

بهتر است به آرامی ارتباط فیزیکی با حیوان برقرار کنید. برای این منظور با یک دست حیوان را نگه دارید و غذا را در کف دست دیگرتان بریزید و اجازه دهید حیوان غذا بخورد. این ارتباط را به آهستگی پیش برید تا حیوان با شما احساس نزدیکی بکند.

چک کردن وزن حیوان

می توانید از یک ترازوی کوچک استفاده کنید ولی از آنجایی که این حیوانات مو زیادی دارند تشخیص اضافه وزن شان دشوار است. در هر صورت اگر احساس کردید حیوان تان تنبل تر شده و کمتر بازی می کند رژیم غذایی اش را کمی اصلاح کنید.

تغذیه مناسب همستر

نکات زیر را در رابطه با تغذیه حیوان به خاطر بسپارید:

- به حیوان بیش از اندازه غذا ندهید چون باعث چاقی و بیماری هایی مانند دیابت می شود.

- هفته ای یکبار قفس حیوان را تمیز کنید. غذاهایی که ممکن است حیوان در بخش هایی از قفس پنهان کرده و فراموش کرده بخورد خارج کنید زیرا با این کار از کپک زدن غذاها و مسمومیت حیوان جلوگیری می شود.

- اگر همسترتان خیلی کوچک و هنوز نوزاد است بهتر است قفس بجای هر هفته هر دو هفته یکبار تمیز شود.

- سعی کنید غذاها را میکس شده و ترکیب شده به حیوان بدهید در غیر اینصورت حیوان یک غذای خاص را که بیشتر دوست دارد میخورد و بقیه غذا را رها می کند و ممکن است بعدا دچار کمبود برخی از مواد مغذی شود.

- آبی که در ظرف آب حیوان باقی مانده روزانه خارج کرده و تعویض کنید.

.

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور