تغذیه صحیح بچه گربه

توسط ن.صفائی 2019/7/31 23:45 ثبت نظر

تغذیه بچه گربه های در حال رشد

بچه گربه ها فرشته هایی با سبیل هستند که ورود آنها به زندگی ما می‌تواند شور و نشاط خاصی را به همراه داشته باشد. اما نگهداری از آنها نیازمند آگاهی‌هایی است که بتواند سلامت این موجودات دوست داشتنی را تأمین کند. از مهمترین مراحل زندگی بچه گربه‌ها، مراحل اول و دوم رشد است.

آنها نه تنها رفتارهای آینده خود، بلکه تکامل ساختار بدنیشان را نیز در این مراحل شکل می‌دهند. این دو مرحله عبارتند از: دوره اول که از زمان تولد تا ۴ ماهگی و دوره دوم که از ۴ تا ۱۲ ماهگی است. فاکتورهای متعددی بر رشد بچه گربه‌ها تأثیرگذار می باشند که " تغذیه " مهمترین آن است.

تغذیه بچه گربه

ویژگی های دوره رشد :

اولین دوره رشد زمانی است که بچه گربه‌ها Cat baby (نوزاد گربه) نامیده می‌شوند. بچه گربه‌های ۱ تا ۴ ماهه نیازهای تغذیه ای بسیار اختصاصی دارند. زمانی که نوزاد گربه شروع به قطع شیر مادر می‌کند، به تدریج توانایی هضم لاکتوز را از دست داده و نسبت به آن بی علاقه می‌شود. این دوره از حساسیت خاصی برخوردار است و بچه گربه ها در این سن مستعد ابتلا به مشکلات گوارشی می باشند.

رشد دندان‌های شیری از حدود ۲ هفتگی آغاز و تا ۲ ماهگی ادامه دارد و تغذیه آنها نیز در این دوره به غذای جامد منتقل می‌شود. غذا در ابتدا می‌تواند به شکل پوره به همراه آب گرم یا شیر جایگزین باشد. مقدار مایعی که به غذا اضافه می‌شود به مرور کاهش یافته تا زمانی که بچه گربه بتواند به راحتی غذای خشک را بخورد. تعداد دفعات غذا دهی در بچه گربه‌ها زیاد ولی حجم غذای مصرفی در هر وعده باید کم باشد، زیرا معده بچه گربه‌ها بسیار کوچک بوده و در صورت مصرف حجم زیاد غذا احتمال بروز مشکلات گوارشی وجود دارد. غذای خشک مخصوص بچه گربه و گربه مادر با ترکیبی متراکم از مواد مغذی در عین تأمین نیازهای بچه گربه‌ها، به نیازهای تغذیه‌ای مادر باردار و شیرده نیز پاسخ می‌دهد.

تغذیه بچه گربه

با افزایش سن تعداد دفعات غذادهی کاهش یافته و حجم غذای مصرفی (با توجه به سن و جثه حیوان) افزایش پیدا می‌کند.

مرحله دوم رشد در بچه گربه‌ها از ۴ ماهگی آغاز می‌شود. رشد بچه گربه براساس جنس، سن و نژاد ۸ - ۱۲ماه به طول می‌انجامد. هر چه نژاد گربه بزرگتر باشد زمان رسیدن به وزن بالغ بیشتر خواهد بود.

در انتهای دوره رشد وزن گربه به ۴۰-۵۰ برابر وزن تولد خود می‌رسد. به این دلیل غذایی با بالانس مناسب پروتئین، کربوهیدارت و چربی می‌تواند به نیازهای بالای انرژی برای رشد سریع بچه گربه ها پاسخ دهد. غذای خشک مخصوص بچه گربه ۴ تا ۱۲ ماه که امکان تقویت ساختار اسکلتی و رشد عضلات را فراهم می‌نماید.

در حقیقت هدف نهایی از تغذیه بچه گربه‌ها، اطمینان از رشد کامل آنها به یک گربه بالغ سالم می‌باشد. در عین حال رشد مناسب، ریسک ابتلا به بیماری‌ها را به حداقل رسانده و آینده ای سالم را برای آنها تضمین خواهد نمود.

فاکتورهای تغذیه ای :

از آنجائی‌که بچه گربه ها به سرعت دو مرحله رشد را قبل از بزرگسالی پشت سر می‌گذارند، در هر مرحله نیاز به تغذیه‌ای اختصاصی دارند تا تمام نیازهای پایه‌ای را به همراه تقویت سیستم ایمنی، تسریع رشد عملکرد حسی-حرکتی و همچنین تسهیل رشد استخوان را تأمین نماید.

تغذیه بچه گربه

چربی در بچه گربه‌ها ۳ عملکرد مهم را برعهده دارد :

-    تأمین اسیدهای چرب ضروری
-    حاملی برای ویتامین‌های محلول در چربی
-    تأمین منبعی متراکم از انرژی

در این میان اسیدهای چرب امگا ۳ مانند DHA در رشد طبیعی سیستم عصبی، شبکیه چشم و سیستم شنوایی نقش دارند و وجود آن در غذا بسیار با اهمیت است.

نسبت کلسیم و فسفر در رشد اسکلتی بچه گربه ها بسیار با اهمیت است.

سطح پتاسیم در بچه گربه‌ها با بالانس اسیدی- بازی غذا در ارتباط اســت. غذاهایی با پروتئین بالا و اسیدی، دفع پتاسیم در ادرار را افزایش می‌دهند و  به همین دلیل استفاده از غذای گربه های بالغ که برای اسیدی کردن PH  ادرار تهیه شده در بچه گربه ها نامناسب است.

تغذیه بچه گربه

ارزیابی و انتخاب غذا :

برای رسیدن به بهترین شرایط رشد و سلامت طولانی مدت گربه ها، بهترین روش برای تغذیه آنها می تواند استفاده از غذاهای تجاری با کیفیت مخصوص بچه گربه‌ها باشد. در بچه گربه‌های کوچکتر استفاده از غذای خشک به دلیل تراکم بالاتر انرژی مناسب تر بوده و غذای تر نیز خوش خوراک تر است و موجب تحریک اشتهای آنها می‌شود.

استفاده از تشویقی ها در بچه گربه ها ضروری نیست، اما می‌تواند در مقادیر کم تر از ۱۰% کالری روزانه داده شود.

.

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور