تغذیه توله سگ

توسط ن.صفائی 2019/10/17 5:02 ثبت نظر

تغذیه توله سگ ها در دوره رشد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. دستگاه گوارش به دلیل عدم تکامل در دوره رشد بسیار حساس می‌باشد. سیستم ایمنی نیز پس از اتمام آنتی بادی‌های مادری، بسیار آسیب پذیر بوده و نیاز به حمایت تغذیه‌ای ویژه‌ای دارد.

رشد اسکلتی و عضلانی نیز در این دوره بسیار با اهمیت است که تغذیه نقش بسیار مهمی را در تامین سلامت آن ایفا می‌نماید.

رشد دندان‌های شیری از ۳ - ۴ هفتگی آغاز شده و در ۲ ماهگی به پایان می رسد. در این دوره که تغذیه از شیر مادر به غذای جامد تغییر می‌یابد، استفاده از غذای تر و یا پوره آماده شده از غذای خشک بهترین انتخاب است.

دوره رشد در سگ ها بسته به نژاد سگ متغیر بوده و به طور میانگین ۱۰ - ۱۵ ماه و حتی در نژادهای بسیار بزرگ ۲۴ ماه نیز به طول می انجامد. هدف از تغذیه مناسب در دوره رشد رسیدن به رشدی سالم و به  حداقل رساندن ریسک ابتلا به چاقی و بیماری‌های ارتوپدیک مرتبط با رشد می‌باشد.

مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که میزان آموزش پذیری سگ‌هایی که در دوره رشد تغذیه‌ای مناسبی دارند، به مراتب بالاتر است.

تغذیه توله سگ

نیازهای تغذیه ای توله سگ

نیاز به تمامی مواد مغذی در طی دوره رشد بسیار بیشتر از نیازهای سگ بالغ است. بالانس مواد مغذی بسیار با اهمیت بوده به طوری که کالری بیش از حد در سگ‌های کوچک و متوسط موجب اضافه وزن و کالری و کلسیم اضافی در نژادهای بزرگ و بسیار بزرگ، می‌تواند به مشکلات استخوانی منجر شود.

درصد پروتئین موردنیاز برای توله سگ‌ها در دوره رشد ۲۱ - ۲۳ ٪ می‌باشد که در اوایل این دوره این نیاز بسیار بالا بوده و به تدریج با افزایش سن کاهش می‌یابد. مقادیر بیش از حد مجاز پروتئین در توله سگ های نژاد بسیار بزرگ می‌تواند موجب بد فرمی‌های استخوانی شود. کیفیت و قابلیت هضم پروتئین‌ها نیز حائز اهمیت است. در این ارتباط یکی از اسیدهای آمینه ضروری برای توله‌ها آرژینین می‌باشد که بایستی در غذا تامین شود. بنابراین هرگز از غذای مخصوص سگ بالغ برای توله سگ خود استفاده نکنید؛ زیرا بالانی انرژی، پروتئین و دیگر فاکتورهای آن مناسب توله سگ‌ها نیست.

حداقل میزان مجاز چربی در غذا ۸/۵ ٪ ماده خشک می‌باشد. در این میان اسیدهای چرب زنجیره بلند امگا۳ مانند DHA در رشد طبیعی سیستم عصبی و مغز، شبکیه چشم و سیستم شنوایی نقش دارند. روغن ماهی به عنوان منبع DHA آموزش پذیری توله‌ها را افزایش می‌دهد و به دلیل ناکافی بودن تولید DHA در بدن سگ‌ها، تامین آن در غذا بسیار با اهمیت است.

مقادیر کلسیم و فسفر به ویژه در رشد اسکلتی توله سگ‌های نژاد بزرگ و بسیار بزرگ بسیار با اهمیت است. نسبت توصیه شده کلسیم به فسفر در توله سگ‌های نژاد کوچک و متوسط ۱ - ۱/۸ به ۱ و در توله‌های نژاد بزرگ و بسیار بزرگ ۱ به ۱/۳ می‌باشد. این نسبت بایستی در غذا مدنظر قرار گیرد. کلسیم اضافی می‌تواند موجب مشکلات استخوانی در نژادهای بزرگ و بسیار بزرگ شود.

تغذیه توله سگ

انتخاب غذای مناسب توله سگ

غذا بایستی براساس تامین لیست مواد مغذی و مقادیر توصیه شده این مواد توسط مراکز معتبر نظارتی مانند AAFCO انتخاب شود. با توجه به اینکه از یک سو تامین تمامی این مواد در غذای خانگی امکان پذیر نیست و از سوی دیگر بسیاری از غذاهای تجاری، محتوی مقادیر کافی از مواد مغذی مورد ذکر نبوده و حداکثر حاوی ۲۰ - ۳۰ ماده مغذی می‌باشد و در عین حال کیفیت و بالانس مناسبی را نیز دارا نمی‌باشند. بنابراین انتخاب یک غذاهای تجاری بالانس شده با کیفیت بالا بسیار ضروری و با اهمیت می‌باشد. این غذاها حاوی مقادیر مناسبی از منرال‌ها و ویتامین‌ها بوده که سگ را از مکمل‌ها بی‌نیاز می‌سازد.

تشویقی ها هرگز نباید از ۱۰ ٪ غذای دریافتی روزانه بیشتر شوند زیرا مصرف بیش از حد آنها دریافت کلسیم توله را ۲ برابر می‌کند. در صورت نیاز از تشویقی‌های مناسب توله سگ‌ها استفاده نمایید.

تغذیه توله سگ

دوره رشد توله سگ

دوره رشد توله سگ‌ها را می‌توان به ۳ فاز تقسیم کرد:

فاز اول رشد: در این فاز که از زمان تولدآغاز می‌شود، توله‌ها بایستی تنها از شیر مادر و در صورت نبود یا کمبود آن از شیر جایگزین استفاده نمایند.

فاز دوم رشد: از ۱ - ۲ ماهگی دوره رشد سریع سگ‌ها به حساب می‌آید. در این سن سیستم ایمنی و دستگاه گوارش سگ‌ها بسیار حساس می‌باشد. در ضمن غذایی با قابلیت پوره شدن می‌تواند انتقال از شیر مادر به غذای خشک را تسهیل نماید.

فاز سوم رشد: از ۴ - ۶ ماهگی دوره سگ نوجوان. توله سگ ها در این دوره به سرعت رشد می کنند و ممکن هر روز شاهد تغییراتی باشید. دندان های سگ از سه ماهگی شروع به رشد می کند و کم کم می‌توانید از غذای مخصوص سگ جوان برای توله سگ خود استفاده کنید.

.

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور