معرفی سگ نژاد ژرمن شپرد

توسط ن.صفائی 2018/6/28 4:07 ثبت نظر

تاریخچه سگ ژرمن شپرد

نام این نژاد در زبان آلمانی "Deutscher Schaferhund" و در زبان انگلیسی "German Shepherd" می باشد که به معنی چوپان آلمانی است. اولین بار کاپیتان ماکس وان استفانیتز در سال ۱۸۸۲ سگ ژرمن شپرد با موی بلند را در شهر هانور آلمان به نمایش گذاشت و سپس در سال ۱۸۸۹ کاپیتان مکس، نمونه مو کوتاه این سگ با نام هوران، را به عنوان اولین سگ ژرمن شپرد معرفی کرد.

سگ ژرمن شپرد یکی از نژادهای اصیل آلمانی است که به ذکاوت، شجاعت و وفاداری مشهور است. سگی جدی و دارای شمه قوی در نگهبانی و محافظت و با کودکان بسیار مهربان است. به راحتی می‌توان آن را برای کارهای مختلف مانند سگ گله، سگ پلیس، راهنمای نابینایان، ناجی و سگ ارتش تعلیم داد. سگ‌های این نژاد با وجود جسارت و اعتماد به نفس بالا در برابر دشمنان، در مقابل صاحب خود بسیار فروتن و مودب هستند.

وزن ، ارتفاع

وزن در نرها : (۴۰ - ۳۰) کیلوگرم و در ماده ها : (۴۰ - ۳۰) کیلوگرم
ارتفاع در نرها : (۶۵ - ۶۰) سانتی متر و در ماده ها : (۶۰ - ۵۵) سانتی متر

مشخصات ظاهری

این نژاد در دو نوع ژرمن کار (work) و شو لاین (showline) وجود دارد؛ البته در سال‌های اخیر ژرمن King  نیز به این دسته‌بندی اضافه شده‌است.

سگ‌های نژاد ژرمن شفرد بدنی نیرومند، عضلات قوی و استخوان بندی محکمی داشته و دارای پیشانی‌ای کمی محدب و قیافه‌ای استخوانی و قوی هستند. گوش‌ها تا سن ۴ تا ۶ ماهگی و گاهی بیشتر، افتاده و آویزان بوده و بعد از آن به شکل متعادل، ایستاده و حالت نوک دار پیدا می‌کند.

بینی آنها سیاه رنگ است و غیر سیاه بودن آن، نشانه وجود ناخالصی نژادی است. دم حیوان پر مو است و به شکلی صاف از کپل شروع شده و به سمت پایین می‌رود و در زمان استراحت حیوان آویزان است. دست‌ها و شانه‌ها عضلانی بوده و ران عریض و محکم می‌باشد.

پوشش و مو

موی این سگ خشن بوده و گاهی اوقات در آنها موهایی شبیه پشم دیده می‌شود. ریزش مو در این نژاد (خصوصا در فصل ریزش مو) بسیار است. شانه کردن روزانه مناسب است. نباید آنها را زیاد استحمام کرد شستشوی دو بار در سال کافی است تا از خشک شدن روغن طبیعی پوست جلوگیری شود.

  - طرز برخورد با گره‌ها و توده‌های مو : گره‌های کوچک را می‌توان با استفاده از شانه گره بازکن از بین برد. در ابتدا باید با استفاده از شانه دندانه باز و سپس با شانه نرم آنها را شانه کرد.

رنگ

رنگ در سگ‌های ژرمن شفرد سياه يكدست، پشت سياه به همراه طلايي تا خاكستری روشن، خاكستری با لكه‌های قهوه‌ای رنگ می‌باشد. رنگ‌های خیلی کم رنگ، پریده و یا سفید یک دست قابل قبول نمی‌باشد.

شرایط نگهداری

اگر اجازه فعالیت بدنی روزانه به او داده شود برای زندگی در آپارتمان مناسب است. در داخل خانه آرام است اما یک حیاط بزرگ برای زندگیش مناسب خواهد بود.

فعالیت بدنی

فعالیت و جست و خیز را دوست دارد. نیازمند ورزش و پیاده روی روزانه هست. راه رفتن سریع ، دویدن ، آوردن توپ و فریزبی پرتاب شده و در کنار دوچرخه ، دویدن ، ورزش‌های مناسبی هستند.

طول عمر

متوسط طول عمر حیوان در حدود ۱۲ تا ۱۳ سال است.

 مشکلات سلامتی

مشکلات کپل ( باسن) و آرنج در آنها شایع است بنابراین قبل خرید توله سگ از سلامت والدین نسبت به این بیماری اطمینان حاصل نمایید. از دیگر مشکلات، بیماری‌های خونی ، مشکلات هضم غذا ، صرع ، اگزما و کوتاه ماندن اندام قابل ذکر می‌باشد. و همچنین برای تغذیه مناسب بهتر است از غذاهای مخصوص نژاد ژرمن شپرد از زمان توله بودن تا بلوغ استفاده کنید.

نکات تربیتی شپرد

اولین درسی که هر سگ خانگی باید بلد باشه کنترل ادرار و مدفوعش در محیط منزل هست برای آموزش این قضیه‌ی مهم اول نیاز به صبر و حوصله است (چون برای توله‌ها زمان بیشتری نیاز هست). بهتری است این آموزش در سن پایین شروع شود. البته روش هایی نظیر استفاده از اسپری‌ها هم هست.

.

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور