آشنایی با نژاد گلدن رتریور

توسط ن.صفائی 2018/10/4 1:17 ثبت نظر

تاریخچه

سال‌ها افسانه‌ای وجود داشت که گلدن رتریورها از نسل شیپ‌داگ‌های روسی (Russian sheepdog)  هستند. واقعیت این است که گلدن‌ها در اسکاتلند، در املاک سر دادلی ماجربنکس (Sir Dudley Majoribanks)  که بعدها ملقب شد به لرد توئید‌موت (Lord Tweedmouth)، پرورش یافتند.

موسسۀ پرورش سگ بریتانیا، در سال ۱۹۱۱ میلادی، این نژاد را با عنوان «رتریورهای زرد یا طلایی» ثبت کرد. در سال ۱۹۲۰، اسم این نژاد رسما با اسم گلدن رتریور (Golden Retriever) شناخته شد. موسسۀ پرورش سگ امریکایی (AKC) این نژاد را در سال ۱۹۳۲ ثبت کرد و امروزه در امریکا گلدن‌ها دومین نژاد محبوب هستند.

توضیحات

اینکه نژاد گلدن رتریور یکی از نژادهای محبوب دنیاست اصلا عجیب نیست. آن‌ها همۀ ویژگی‌های خوب را دارند: بسیار باهوشند، خوش‌اخلاقند، زیبا و باوفا و سرزنده هم هستند. این نژاد، در اصل، برای آوردن شکارهایی که شکارچی‌ها می‌زدند، مثل اردک و خرگوش و…، پرورش داده می‌شدند.

مهمترین ویژگی گلدن رتریورها آرامش و مهربانی آن‌هاست. آن‌ها پرورش داده شدند تا با آدم‌ها کار کنند و مشتاقانه بخواهند که رضایت صاحبشان را به دست آورند.

نژاد گلدن رتریور

وزن و ارتفاع

قد سگ‌های نر از ۵۹ تا ۶۱ سانتی‌متر و وزنشان از ۳۰ تا ۳۴ کیلوگرم است.

سگ‌های ماده، قدشان از ۵۵ تا ۵۷ سانتی‌متر و معمولا، ۲۵ تا ۳۰ کیلوگرم هستند.

طول عمر

متوسط طول عمر حیوان در حدود ۱۰ تا ۱۲ سال است.

خلق و خو

گلدن رتریورها مهربانند و سر و صدا و بازیگوشی‌های بچه‌ها آن‌ها را اذیت نمی‌کند و به‌خوبی با آن کنار می‌آیند، ولی آن‌ها سگ‌های بزرگ و قدرتمندی هستند و ممکن است ناخواسته به بچه‌ها آسیب بزنند. گلدن‌ها معمولا حیوانات خانگی دیگر را دوست دارند و از بودن در کنار سگ‌های دیگر لذت می‌برند. اگر از تولگی به‌خوبی تربیت و اجتماعی شوند، می‌توانند در کنار گربه‌ها و دیگر حیوانات خوب و خوش زندگی کنند.

فعالیت بدنی

این نژاد به فعالیت و ورزش روزانه احتیاج دارند، مثل پیاده‌روی، بازی در فضای آزاد، دویدن در ساحل (گلدن‌ها عاشق آبند)، یا بازی با توپ و طناب و… . گلدن رتریورها سگ‌های فعالی هستند و هر روز به چهل دقیقه تا یک ساعت فعالیت و ورزش نیاز دارند.

گلدن رتریورها ساخته شده‌اند برای بازی و فعالیت‌های زیاد بیرون از خانه. اگر اهل دویدن و پیاده‌روی و کوهنوردی هستی، گلدن رتریورها می‌توانند کنار شما خوشحال باشند. اگر اهل طناب‌بازی و توپ‌بازی در حیاط باشید که دیگر چه بهتر. خلاصه یادتان باشد، آن‌ها سگ‌های طلایی رنگی هستند که می‌خواهند برایتان شکارها را از راه دور بیاورند، این شکار می‌تواند یک توپ بازی یا فریزبی باشد. روزی دو بار و هر بار بیست تا سی دقیقه ورزش سنگین گلدن رتریور شما را سالم و سرحال نگه می‌دارد و آن وقت در خانه آرام و مطیع خواهند بود.

آراستن

موهای گلدن‌رتریورها طلایی رنگ، متراکم و ضد آب است و زیر این موها، یک لایۀ دیگر از موهای ضخیم دارند. بعضی گلدن‌ها موهای مجعد دارند و موی بعضی‌شان صاف است. رنگ موهایشان را همه طیفی از رنگ طلایی دیده می‌شود، از روشن‌ترین تا تیره‌ترین طلایی.

موهای گلدن رتریورها در زمستان و تابستان می‌ریزد، ولی در بهار و پاییز این ریزش مو شدید می‌شود. این موهای متراکم و به برس کشیدن زیاد و مرتب نیاز دارد. بهتر است هر روز یا حداقل هفته‌ای یک بار آن‌ها را شانه بکشید تا موهایشان گره نخورد. ماهی یک بار هم آن‌ها را حمام کنید ولی شاید گاهی به حمام بیشتری نیاز داشته باشند تا تمیز باشند و بوی بد ندهند.

بهتر است هر روز یا حداقل دو یا سه بار در هفته دندان‌های سگتان را مسواک بزنید تا بوی بد ندهد و از بیماری‌های دهان و دندان جلوگیری شود. اگر ناخن‌های سگتان بر اثر پیاده‌روی و فعالیت ساییده نمی‌شود، لازم است که یک یا دو بار در ماه آن‌ها را کوتاه کنید.

گوش‌های فرو افتاده محیط تاریک و گرمی برای رشد باکتری و قارچ‌هاست و احتمال بروز عفونت گوش در گلدن‌ها، خیلی زیاد است. برای همین باید هر هفته و هر زمان که گوش‌ها خیس شدند، آن‌ها را با گوش‌پاک‌کن تمیز کنید، ولی مراقب باشید که گوش‌پاک‌کن را به گوش فرو نکنید و فشار ندهید، فقط به آرامی محیط بیرونی گوش را تمیز کنید.

نژاد گلدن رتریور

مشکلات سلامتی

سگ‌ها نژاد گلدن رتریور عموما سالمند، اما مثل هر نژاد دیگری در این نژاد هم بعضی بیماری‌ها شایع‌تر است. آگاهی داشتن راجع به بیماری‌ها می‌تواند به ما کمک کند که از سگمان بهتر مراقبت کنیم.

مراقب باشید که گلدن رتریور شما، دچار ناهنجاری مفصل ران (hip dyspasia)، ناهنجاری مفصل آرنج (elbow dysplasia)، کم‌کاری تیروئید (hypothyroidism)، بیماری فون ویلبراند (von Willebrand disease) و کمی پلاکت خون (thrombopathia) نشود و چشمانش سالم باشد.

تغذیۀ سگ‌های نژاد گلدن رتریور

روزانه دو تا سه پیمانه غذای خشک با کیفیت که بهتر است در دو وعده داده شود.

اینکه یک سگ بالغ چه قدر غذا بخورد به چیزهای زیادی مثل: سن، متابولیسم، اندازه و میزان فعالیتش بستگی دارد. آنچه مشخص است اینکه سگی که فعالیت بیشتری داشته باشد غذای بیشتری می‌خورد. کیفیت غذایی هم که سگ می‌خورد مهم است. خوردن زیاد از غذای باکیفیت هم سگ را چاق می‌کند.

اگر تولۀ گلدن رتریور دارید، باید خیلی مراقبش باشید. آن‌ها در ۴ تا ۷ ماهگی رشد سریعی دارند و برای همین باید مراقب اضافه کردن وزنشان باشید. غذای باکیفیت و کم‌کالری به آن‌‌ها بدهید و سعی کنید انواع مواد غذایی را به بدنشان برسانید.

.

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور