پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها

دهان و دندان‌ها یکی از ارگان‌های مهم بدن گربه‌ها هستند. عدم رعایت بهداشت لثه و دندان‌ها باعث ایجاد التهاب لثه (ژینژیویت) و در صورت عدم درمان و کنترل آن به پریودونتیت (شکل شدید بیماری که در آن استخوان و بافت‌های حمایت کننده دندان از بین می‌رود) پیشرفت کرده و در نهایت حیوان دندان‌های خود را از دست می‌دهد.

طبق گفته دکتر جانسون مارتل، متخصص دندان حیوانات در نیویورک، شایع‌ترین بیماری در گربه‌ها مشکلات دندانی است. از لحاظ آماری، حدود ۷۰ ٪ گربه‌ها یک یا چند دندان در طول زندگی خود از دست می‌دهند. در حین پیشرفت بیماری حیوان به دلیل بیماری لثه و درد ناشی از آن قادر به تغذیه مناسب نبوده و دچار بی‌اشتهایی کاذب و کاهش وزن می‌گردد. همچنین در این مدت بوی بد دهان حیوان برای صاحب آن به شدت آزار دهنده و غیر قابل تحمل می‌باشد. بیماری مزمن لثه ها می‌تواند باعث آسیب به کلیه‌ها شده و یکی از علل دخیل در نارسایی مزمن کلیه‌ها باشد. همچنین عفونت‌های مزمن لثه و تجمع جرم بر روی دندان‌ها به طور مداوم باعث آزاد شدن و ورود باکتری‌ها به خون می‌گردد که می‌تواند باعث ایجاد آسیب به بدن حیوان گردد.

مارتل می‌گوید: بهترین راه برای جلوگیری از تشکیل پلاک دندانی و بیماری لثه این است که دندان‌های گربه خود را تمیز نگه دارید. بسیاری از گربه‌ها نسبت به اینکه هفته‌ای یکبار با مسواک نرم و آب نمک دندان‌های آنها را تمیز کنید، ابراز رضایت دارند. اگر گربه مانع از مسواک زدن می‌شود، سالی یک بار آن را نزد دامپزشک ببرید تا تحت شرایط بیهوشی دندان‌های گربه را تمیز نماید.

از چه سنی مسواک زدن باید آغاز شود ؟

به محض اینکه بچه گربه‌ها دارای دندان شدند، بایستی کار مسواک زدن آغاز شود؛ اگرچه دندان‌های شیری به زودی جای خود را به دندان‌های دایمی خواهند داد. این کار باعث عادت کردن حیوان به مسواک زدن می‌شود و به این ترتیب در سنین بالاتر هم به شما اجازه این کار را خواهد داد.

 شیوه نگهداری و تمیز کردن دندان‌های گربه

یک سری کار هست که می‌تواند از ایجاد بیماری‌های دهان و دندان در گربه پیشگیری کند:

- تغذیه با غذای خشک: غذای خشک ساینده بوده و دندان‌ها را تمیز نگه می‌دارد. بعضی از این شرکت‌ها برای جلوگیری از ایجاد پلاک و جرم برروی دندان‌های حیوانات، غذاهای مخصوص مراقبت از دهان و دندان را در اختیار مصرف کنندگان قرار داده اند.

- مسواک زدن: دندان‌ها و لثه حیوان خود را حداقل سه بار در هفته با استفاده از خمیر دندان مسواک بزنید. این برنامه مسواک زدن را از سنین پائین که لثه حیوان هنوز سالم می‌باشد شروع کنید. در صورتی که حیوان دچار بیماری پریودونتال (بیماری پیشرفته لثه) گردد، نیاز است هر روز این عمل را انجام دهید.

- استفاده از دهانشویه: دهانشویه خوراکی گربه، بدلیل داشتن فلوراید و دیگر مواد مراقبت دندان در پیشگیری از شکل گرفتن پلاک های روی دندان موثر است.

- ویزیت پزشک حیوانات: داشتن برنامه سالیانه ویزیت دامپزشکی برای تمیز کردن و جرم گیری دندان‌ها از ایجاد مشکلات دندانی جلوگیری می‌کند.

مناسب‌ترین راه رعایت بهداشت دندان‌های حیوان مسواک زدن روزانه آنهاست، پلاک دندانی تجمع باکتری‌ها در بین دندان و لثه‌هاست، گاهی تجمع بیش از حد پلاک دندانی می‌تواند موجب عفونت و پیشرفت آن باعث جدا شدن دندان از استخوان آرواره گردد. اضافه بر ازدست دادن دندان عفونت زیر لثه‌ها می‌تواند گسترش یافته و اندام‌هایی مانند کبد، کلیه ها و قلب را درگیر سازد.

مسواک زدن دندان

ابتدا یک مسواک کوچک نرم و یا یک مسواک انگشتی تهیه کنید. سپس از کمی خمیر دندان مخصوص استفاده کنید (خمیر دندان انسان بدلیل اینکه حاوی مواد شوینده مصنوعی بوده و در صورت بلعیده شدن دارای عوارض می‌باشد توصیه نمی‌شود).

اکثر گربه‌ها دوست ندارند که انگشتان ما را در دهان خود احساس کنند، برای این‌کار یک ترفندی به شما یاد می‌دهیم، غذاها و خوراکی‌ها همیشه راه خوبی هستند تا گربه‌ها به کاری که شما می‌خواهید انجام دهید عادت کنند، به همین منظور بعد از اینکه انگشت خود را وارد غذا یا خوراکی مورد علاقه گربه کردید اجازه دهید تا انگشت شما را بلیسد.

انگشت خود را دوباره در خوراکی و غذای مورد علاقه گربه وارد کنید و این بار سعی کنید دندان گربه را با طعم مورد علاقه او مالش دهید این کار باعث می‌شود تا شما بتوانید راحت‌تر به دندان‌های آنها دست بزنید برای جلوگیری از گاز گرفتن دست شما توسط گربه، انگشت خود را به آرامی روی دندان‌ها بمالید.

بعد از اینکه گربه زمانی که دندان‌های او را لمس می‌کنید احساس راحتی داشت یک گاز استریل را اطراف انگشت خود بپیچید و خمیر دندان و یا محلول مخصوص شستشوی دهان و دندان گربه را روی آن بمالید و سپس شروع به مالش دندان‌ها در یک حرکت چرخشی کنید و همچینین مطمئن شوید که مالش لثه‌ها را نیز فراموش نکرده باشید.از آنجایی که بیشتر گربه‌ها انگشتان شما را برای مدت طولانی نمی‌توانند در دهانشان تحمل کنند لازم است شما چند دندان را بطور همزمان مالش دهید.

چه مواقعی دندان‌ها بایستی توسط دامپزشک جرم گیری شوند ؟

این مسئله به میزان تجمع پلاک و تارتار روی دندانها بستگی دارد. بهتر است هر ماه وضعیت دندانهای حیوان خود را بررسی کنید و به دندانهای نیش و آسیا دقت بیشتری داشته باشید و تجمع مواد زرد رنگ و یا قهوه‌ای رنگ روی این دندانها را، بویژه در ناحیه تماس دندان و لثه به دامپزشک خود گزارش دهید. زمانی که تجمع پلاک وتارتار دندان‌ها قابل مشاهده باشد به تشخیص دامپزشک زمان جرم گیری تخصصی است. باکتری‌ها به پلاک چسبیده و بافت لثه را تحریک و ملتهب می‌سازند که با درمان، التهاب لثه از بین می‌رود ولی اگرالتهاب لثه درمان نشده و به حال خود رها شود موجب بیماری‌های بافت‌های اطراف دندانی (periodontal disease) می‌شود که معمولا قابل درمان نیست.

لازم به ذکر است که از دهان حیوان نباید بوی بد استشمام شود. بوی بد معمولا ً از عفونت ناشی می‌شود. فاصله بین جرم گیری‌های دندان به تعداد مسواک زدن‌های شما بستگی دارد. یک یا دو بار مسواک زدن در روز مناسب است. ولی اگر نتوانید دندانهای حیوان خود را مسواک بزنید حیوان شما به دو یا سه بار جرم گیری در سال نیازمند است.

آیا برای جرم گیری دندان به بیهوشی نیاز است ؟

بیهوشی در هنگام جرم گیری دندان‌ها ضروری است. به سه دلیل عمده جهت جرم گیری دندان‌ها به بیهوشی نیازمندیم:

۱ - عدم تحرک حیوان در هنگام تمیز کردن دندانها

۲ - جلوگیری از درد کشیدن حیوان

۳ - جلوگیری از بلعیده شدن یا استنشاق قطعات باکتریایی جدا شده از پلاک‌ها

دندان‌های شکسته

اگر دندان گربه شما شکسته است دو راه برای درمان آن وجود دارد: درمان ریشه و یا کشیدن دندان.

شما نمی‌توانید دندان شکسته را با یک عصب رو باز به حال خود رها کنید چرا که علاوه بر درد شدید، عفونت نیز بزودی به سراغ آن رفته و پس از مدتی می‌تواند به تمام بدن گسترش یابد.

.

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور