حمام کردن گربه

توسط ن.صفائی 2018/9/13 4:09 ثبت نظر

به عنوان یک قاعدۀ کلی، اگر متوجه شدید که گربۀ شما بوی بدی می‌دهد، کثیفی مشهودی بر روی موهایش دارد، یا موهایش در هم پیچیده و گره خورده‌ است، قطعا باید او را حمام کنید. توجه داشته باشید اگر گربه‌ای را از خیابان به خانه‌تان آوردید، قبل از آنکه وارد خانه شود باید حتما به خوبی شسته و حمام شود چون ممکن است کنه یا انگل‌هایی بر روی پوستش وجود داشته باشند یا از پرسه زدن در میان زباله‌ها به شدت آلوده شده باشد.

زمان مناسب برای حمام کردن گربه

گربه ها به بهداشت خود اهمیت بسیاری می دهند و بزاقشان نیز برای سلامت پوست و مویشان مفید است، اگر شما دو بچه گربه از یک مادر را به خانه بیاورید، آن‌ها تا آخر عمر یکدیگر را نیز تمیز خواهند کرد و به این ترتیب تمیزیشان را دوبرابر می‌کنند. بنابراین در اکثر مواقع برای یک گربه سالم برس زدن او کافی است.

حمام کردن به گربه‌هایی که مواد شیمیایی به موهای‌شان چسبیده، یا اگر گربه‌تان به بیرون می‌رود و خاک و گل به موهایش می‌چسبد و نیز در صورتی که دارای گربه‌های سالخورده و یا چاق هستید و یا  دچار عفونت‌های پوستی هستند باید آنها را به صورت منظم به حمام ببرید زیرا توانایی رعایت بهداشت خود را ندارند. گاهی اوقات دامپزشک برای دور نگه داشتن کک‌ها و دیگر انگل‌ها توصیه می‌کند گربه خود را با شامپو‌ ضد انگل بشوئید.

همانطور که بسیاری از صاحبان حیوانات‌ خانگی می‌دانند، برخی از گربه‌ها در هنگام حمام بسیار مضطرب و یا حتی دارای حالت تهاجمی می‌شوند. تعداد دفعات حمام کردن برای گربه‌های موی کوتاه، ۲ بار در سال و برای گربه‌های موی بلند ۴ تا ۶ بار در سال، توصیه می‌شود.

آماده سازی گربه برای حمام

وسایل حمام را آماده کنید. یک حوله برای خشک کردن و یک حوله برای بازی کردن در نظر بگیرید. یک پارچه تمیز، شامپو مخصوص گربه و مقداری تشویقی آماده داشته باشید. بهترین محل برای حمام کردن گربه داخل حمام خانه با درب بسته است و شوفاژ روشن است تا از سرماخوردن گربه جلوگیری شود. روشویی یا وان حمام را در حدود دو تا پنج سانتی‌متر آب گرم بریزید و این کار را در حضور گربه انجام دهید تا به صدای آب عادت کند.

زمان مناسب برای حمام کردن گربه

چهار گام حمام کردن گربه

     ۱- اولین گام در این فرآیند خیس کردن پای گربه است. بعد از آنکه چند دقیقه بدون تقلا درون آب ماند به او تشویقی بدهید. سپس او را با حولۀ دیگر بپوشانید و با او بازی کنید و ببوسیدش.

     ۲- بعد از انجام مرحلۀ یک، یک پارچۀ تمیز و خیس را بر روی بدن گربه بکشید. در این مرحله از شامپو استفاده نکنید. او باید از نوازش پارچه بر روی پوستش لذت ببرد. در حین انجام این کار در صورتی که خواست دور شود به آرامی نگهش دارید. با استفاده از یک حولۀ خشک او را خشک کنید. سپس او را با حوله‌ای بپوشانید و با او بازی کنید.

زمان مناسب برای حمام کردن گربه

     ۳- در این مرحله قبل از اینکه او را با پارچه تمیز کنید. با یک فنجان کمی آب روی سر و بدن گربه تان بریزید تا کاملا خیس شود. هنگامی که خواستید روی سرش آب بریزید، مراقب باشید تا آب وارد چشم‌هایش نشود. سپس با یک حولۀ خشک آن را کاملا خشک کنید و با حولۀ دیگر بپوشانید.

زمان مناسب برای حمام کردن گربه

     ۴- قبل از این که این مرحله را آغاز کنید درب شامپو را باز کنید و آن را در جایی دور از دسترس گربه قرار دهید. مقدار کمی شامپو ( حدود یک سکه) روی سطح بدنش که کاملا خیس است بریزید و آن را روی سطح بدنش پخش کنید. مراقب باشید شامپو درون چشمش نرود. از پارچۀ خیس برای پاک کردن شامپو از روی سر استفاده کنید و اینکار را تا تمیزی کامل تکرار کنید. برای شستن شامپو از روی باقی قسمت‌های بدن از فنجان آب استفاده کنید و بر روی بدنش آب بریزید. و در آخر او را با حوله‌ای کامل خشک کنید و با حولۀ دیگر بپوشانید.

زمان مناسب برای حمام کردن گربه

* توجه : در هر مرحله اگر تقلا ‌کرد به او تشویقی ندهید و مجددا روز بعدش آن مرحله را انجام دهید. تا زمانی که آن مرحله را با موفقیت به اتمام نرسانده است، به مرحلۀ بعد نروید.

نکات تکمیلی برای حمام کردن گربه

دمای آب را قبل از اینکه گربه تان را درون وان یا روشویی بگذارید کنترل کنید تا گرم باشد. تمام وسایل مورد نیازتان را دم دست داشته باشید و آن هارا به ترتیب استفاده بچینید. رفتاری آرام و صحبت‌های عاشقانه با تن صدای یکنواخت و آرام، تجربۀ حمام کردن گربه را برای هردوی شما مطلوب‌تر می‌کند.بعد از حمام گربه را خوب آبکشی کنید و اطمینان حاصل کنید که کف بین موهای حیوان نمانده باشد. سپس گربه را به وسیله‌ی یک حوله بزرگ و گرم خشک کنید اگر گربه شما از سشوار ترسی ندارد، می‌توانید از سشوار استفاده بکنید، توجه داشته باشید که خشک کردن بعد از حمام اهمیت زیادی دارد چرا که گربه خیس هم اعصبی می‌شود و هم ممکن است که سرما بخورد.

.

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور