آهن و اهمیت آن در رشد پرنده

توسط ن.صفائی 2020/10/21 20:30 ثبت نظر

پرندگانی که روی کف بتونی یا قفس های سیمی پرورش داده می شوند، به کمبود آهن حساستر می باشند چون آنها به خاک که آهن تکمیلی را برای آنها فراهم می کند دسترسی ندارند. کمبود آهن در ابتدا با کم خونی مشخص می گردد. کمبود طولانی مدت آهن، باعث کاهش شدت رنگ قرمز و سیاه پرها در تعداد زیادی از پرندگان می شود. پرندگان ماده تخمگذار مبتلا به کمبود آهن، تخم هایی می گذارند که در آنها مرگ و میر در مراحل انتهایی رشد جنین به وقوع می پیوندد.

یکی از مواد و عنصرهای ضروری برای رشد پرندگان، آهن است. حضور مقدار کافی آهن در جیره پرندگان از کاهش فریتین کبد و کاهش هموگلوبین خون و به دنبال آن کم خونی جلوگیری می‌کند. از دیگر علایم کمبود آهن در پرندگان، بزرگ شدن قلب پرندگان و مرگ و میر می باشد. در پرنده های بالغ کمبود آهن سبب ایجاد تب و آسیب به طرفیت بدنی پرنده می شود.

عنصر آهن در خون سازی و متابولیسم و نقل و انتقال اکسیژن، سیستم آنتی اکسیدانی، سیستم آنزیمی سیتوکرومی نقش بسزایی دارد. کمبود آهن باعث ضعف عضلانی در انسان و حتی دام و پرندگان می شود و خستگی عضلانی را پدید می آورد. در پرندگان فقدان آهن منجر به بی رنگ شدن پر و بال ها می شود.

استفاده از مکمل های پرندگانی حاوی آهن برای از بین بردن فقدان آهن بسیار موثر است. ترکیبات اسیدی مانند اسید اسکوربیک و ویتامین C سبب جذب آهن می شود. اگر چه کمبود آهن در بدن پرندگان سبب بروز اختلالاتی می شود، میزان مازاد آن نیز مشکل آفرین است بنابراین باید این عنصر در بدن آنها تعادل داشته باشد. مصرف زیاد آهن توسط پرندگان می تواند موجب ذخیره سازی آهن در بافت ها گردد. تجمع آهن در کبد، قلب و ریه ها موجب مرگ پرندگان می شود.

آهن و اهمیت آن در رشد پرنده

از علامت ها و نشانه های مازاد بودن آهن در پرندگان به شرح زیر می باشد:

-  ورم کردن شکم پرندگان
-  فلج ناهنگام
-  مشکلاتی در تنفس

این علائم در پرندگان وقتی رخ می دهد که مصرف آهن بخاطر عدم رعایت نکات تغذیه ای در بالانس جیره زیاد باشد و بیماری ذخیره سازی آهن ایجاد شود. صاحبان پرنده باید در میزان آهن و ویتامین های رژیم غذایی پرندگان تعادل ایجاد کنند. برای حفظ این تعادل بهترین راه ، استفاده از مکمل‌های پرندگان است که به میزان متعادل و در آن ها از آهن استفاده شده است.

بیشتر دانه ها حاوی ۳۰ تا ۶۰ میلی گرم آهن در کیلوگرم هستند.
اندام های رویش گیاهان در حدود ۵۰ تا ۷۰۰ میلی گرم در کیلوگرم ماده خشک، آهن دارند.
مقدار آهن در میوه ها بسیار کم و حدود ۱۵ تا ۴۰ میلی گرم در کیلو گرم ماده خشک است.
منابع حیوانی (تخم مرغ و گوشت) معمولا حدود ۵۰۰ میلی گرم در کیلوگرم آهن دارند.

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور