نیازهای غذایی بچه گربه

توسط ن.صفائی 2020/6/17 1:30 ثبت نظر

چرا بچه گربه شما هنوز یک گربه نیست؟

بچه گربه ها در دوره رشد خود ویژگی هایی دارند که نیازهای تغذیه آنها را متمایز از یک گربه بالغ می سازد. در این دوره دستگاه گوارش آنها در حال تکامل بوده از این رو از حساسیت بالایی برخوردار است. تغذیه مناسب هم به واسطه حجم کمتر دستگاه گوارش و هم قابلیت هضم پایین‌تر آن، در این سن ضروری است.

از سوی دیگر سیستم ایمنی بچه گربه ها پس از اتمام آنتی بادی های منتقله از شیر مادر به شدت آسیب پذیر می‌باشد بنابراین حمایت از سیستم ایمنی در حال تکامل آنها با استفاده از تغذیه بسیار با اهمیت است.

سیستم اسکلتی و عضلانی بچه گربه ها نیز به سرعت در حال رشد می باشد و به همین دلیل به بالانس مناسبی از مواد مغذی نیازمندند.

رشد دندان‌های شیری از حدود ۲ هفتگی آغاز شده و تا ۲ ماهگی ادامه دارد. در این دوره‌ی انتقال از شیر مادر به غذای جامد، غذای تر و یا پوره آماده شده از غذای خشک اولین و مناسب ترین انتخاب غذایی می باشد.

این حمایت تغذیه‌ای بایستی حتی از زمان آبستنی مادر آغاز شود زیرا از یک سو بخشی از دوره رشد بچه گربه ها در این بازه زمانی اتفاق می‌افتد و از سوی دیگر تأمین دقیق نیازهای مادر در این دوران هم برای او و هم هم بچه‌ها بسیار با اهمیت است.

رشد بچه گربه بر اساس جنس سن و نژاد ۸ تا ۱۵ ماه به طول می‌انجامد. در انتهای دوره رشد وزن به ۴۰ - ۵۰ برابر وزن تولد می‌رسد.

هدف نهایی از تغذیه بچه گربه ها، اطمینان از رشد کامل آنها به یک گربه بالغ سالم می باشند. در عین حال رشد مناسب، ریسک ابتلا به بیماری ها را به حداقل برساند و آینده ای سالم را برای آنها تضمین می‌کند.

تغذیه بچه گربه

نیازهای تغذیه ای بچه گربه شما چیست؟

نیازهای تغذیه ای بچه گربه ها بسیار بیشتر از بالغین است.

تامین نیاز پروتئینی در این دوره به دلیل رشد سریع عضلات و اندام های داخلی بسیار با اهمیت است. برای دسترسی به تمامی اسیدهای آمینه ضروری نیاز است که حداقل ۳۰ درصد ماده خشک غذا، پروتئین باشد. بنابراین استفاده از غذای تجاری بالانس شده که حاوی این میزان پروتئین باشد بسیار مهم است.

چربی سه عملکرد مهم را بر عهده دارند: تامین اسیدهای چرب ضروری، حاملی برای ویتامین های محلول در چربی و تامین منبع منبعی متراکم از انرژی. در این میان اسیدهای چرب چرب با زنجیره بلند امگا ۳ مانند DHA در رشد طبیعی سیستم عصبی و مغز، شبکیه چشم و سیستم شنوایی نقش دارند به دلیل عدم توانایی گربه ها در تولید این اسیدهای چرب، وجود آن در غذا بسیار با اهمیت است.

نسبت کلسیم و فسفر در رشد اسکلتی بسیار با اهمیت است. نسبت کلسیم به فسفر به طور متوسط ۱/۳ به ۱ می باشد. کمبود کلسیم در رژیم های تماما گوشت دیده می‌شود که برای پیشگیری از این مشکل بایستی از غذاهای تجاری بالانس شده استفاده نمود. در صورت کمبود کلسیم ناشی از رژیم غذایی نامناسب، مکمل های کلسیم نیز موثر نمی باشند زیرا منجر به پرکاری غده پاراتیروئید می شود.

سطح پتاسیم در بچه گربه ها با بالانس اسیدی- بازی غذا در ارتباط است. غذاهایی با پروتئین بالا و اسیدی، دفع پتاسیم در ادرار را افزایش می‌دهد به همین دلیل استفاده از غذای گربه های بالغ که برای اسیدی کردن PH ادرار طراحی شده در سنین پایین نامناسب بوده و منجر به مشکلات استخوانی در آنها می‌شود.

تغذیه بچه گربه

چگونه غذای مناسب بچه گربه خود را انتخاب نمایید؟

غذا بایستی بر اساس لیست مواد مغذی و مقادیر توصیه شده آنها توسط مراکز معتبر نظارتی مانند AAFCO انتخاب شوند.

از یک سو تأمین تمامی این مواد در غذای خانگی امکان پذیر نیست و از سوی دیگر بسیاری از غذاهای تجاری محتوی مقادیر کافی از مواد مغذی مورد ذکر نبوده و حداکثر حاوی ۲۰ - ۳۰ ماده مغذی می باشد، در عین حال کیفیت و بالانس مناسبی را نیز دارا نمی باشد. بنابراین انتخاب یک غذای تجاری بالانس شده با کیفیت بالا بسیار ضروری و با اهمیت است.

در ماه های اول رشد، استفاده همزمان از غذای خشک به دلیل تراکم بالای انرژی و همچنین غذای تر به دلیل خوش خوراکی بالا و بافت نرم توصیه می شود.

مصرف تشویقی در بچه گربه ها ضروری نیست، اما می بایست مقادیر آن کمتر از ۱۰ ٪ کالری روزانه باشد.

.

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور