مسواک زدن دندان سگ در صورتی عدم همکاری با شما می تواند به یك چالش تبدیل شود. هم چنین بعضی از افراد در مورد روش های پاکسازی دندان که به کمك بیهوشی انجام می گیرد، تردید دارند. گزینه های عالی، موثر و طبیعی زیادی برای تمیز و سالم نگه داشتن آنها در دسترس است.

در حال حاضر یکی از بیشترین بیماری‌هایی که حیوانات خانگی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. بیماری‌های دهان و دندان است؛ پس ضروری است برای جلوگیری از این بیماری‌ها به بهداشت دهان و دندان حیوانات (Oral hygiene in dogs) خود رسیدگی کنیم؛ چه به صورت تخصصی توسط دامپزشک و چه به طور ساده در خانه!

راه های طبیعی برای تمیز نگه داشتن دندان های سگ

تمیز کردن هر روزه‌ی دندان‌های سگ با یک مسواک و خمیردندان مخصوص سگ‌، بهترین روش است. اما برخی از سگ‌ها از آن متنفر هستند و به محض دیدن خمیردندان فرار می‌کنند. خوشبختانه روش های دیگری نیز وجود دارد که سگ‌تان ممکن است آنها را دوست داشته باشد. در اینجا چند راه برای تمیز کردن طبیعی دندان‌های سگ را ذکر کردیم که از آنها متنفر نخواهند شد.

۱- اسپری دندان سگ

بسیاری از اسپری‌های دندانی به کاهش و جلوگیری از پلاک دندان و تارتار کمک می‌کنند و همین‌طور باکتری‌هایی را که موجب بوی بد تنفس سگ می‌شود را از بین می‌برند، البته به شرطی که سعی کنید اسپری را مستقیماً روی دندان‌ها بزنید.

۲- رژیم غذایی سالم و طبیعی

استفاده از رژیم های طبیعی در حفظ سلامت کلی سگ و همینطور سلامت دندان‌هایش نقش بسزایی دارد. غذاهای خشک تجاری مخصوص سلامت دندان و بیسکویت‌ها به نگهداری و مراقبت خوب دهانی برای دامپزشکان و صاحبان حیوانات خانگی کمک می‌کند. بســیاری از غذاهای خشک تجاری و باکیفیت و بیسکویت‌های خشک برای تمیز کردن دندان‌های سگ در پت شاپ باران پت به فروش می رسند.

راه های طبیعی برای تمیز کردن دندان های سگ

۳- اسباب بازی های جویدنی

اسباب بازی‌های زیادی وجود دارند که برای تشویق سگ به جویدن طراحی شده اند. این اسباب بازی ها با طرح ها و بافت های گوناگون می توانند پلاک‌های روی دندان سگ را بخراشند و همینطور باعث شوند تا سگ از غریزه اولیه خود برای جویدن لذت ببرد. سگ شما هنگام بازی کردن با اینگونه اسباب بازی‌ها، همیشه باید تحت نظارت شما بوده تا مطمئن شوید که آنها قطعه ای بزرگ از آن را نبلعند.

۴- روغن نارگیل

روغن نارگیل به عنوان " خمیر دندان طبیعی" نامگذاری شده است. خواص ضد میکروبی این روغن نه تنها سلامت دندان سگ را ارتقا می‌دهد بلکه سگ‌ها به طور کامل عطر و طعم آن را ترجیح می‌دهند. طریقه استفاده کردن روغن نارگیل: یک سبزی مورد علاقه سگ تان را انتخاب کنید، مثلاً یک هویج. با چاقو یک سوراخ دراز در آن ایجاد کنید و روغن را داخل آن سوراخ بریزید و هویج را برای چند دقیقه فریز کنید. سپس آن را به سگ خود بدهید.

راه های طبیعی برای تمیز کردن دندان های سگ

۵- دستمال دندان سگ

اگر سگ شما می‌تواند داخل کردن انگشت شما در دهانش را تحمل کند، اما از زدن مسواک فراری است، استفاده از یک دستمال دندان سگ ایده مناسبی خواهد بود. این کار به شما اجازه میدهد تا باکتری‌ها، پلاک، تارتار و بوی بد دهان سگ خود را حذف کنید. به سادگی با یک پارچه کوچک لبه‌های دندان سگ تان و لثه را تمیز کنید.

۶- چوب دندان سگ

گاهی اوقات شما می خواهید چیزی به سگتان بدهید که زمان بیشتری برای درمان دندان‌هایش لازم دارد، اما شاد تر از یک اسباب بازی و کثیف کاری کمتری نسبت به یک استخوان خام دارد. این چوب بسیار برای سگ‌ها لذت بخش است. جویدن این چوب سخت می‌تواند سگ شما را مشغول نگه دارد، غریزه جویدن آنها را برآورده کند و به برطرف کردن جرم و پلاک دندان‌های آنها کمک کند. چه چیزی می‌تواند از این بهتر باشد. مراقب باشید تا سگ‌ها تکه‌های بزرگ آن را نبلعند.

راه های طبیعی برای تمیز کردن دندان های سگ

۷- افزودنی‌های آب برای سلامت دندان سگ

بسیاری از مواد افزودنی‌های آب وجود دارند که به سادگی می توانند دندان و دهان سگ را تمیز کنند. فقط کافیست که چند قطره از این مایع را به ظرف آب سگ اضافه کنید. برخی از سگ‌ها از بو و مزه آن خوششان نمی‌آید، اما اگر سگ شما با این مسئله مشکلی نداشت این روش از ساده ترین روش‌ها برای ارتقاء بهداشت دهان و دندان  سگ است.

۸- شاخ گوزن و آهو ماساژ دهنده دندان سگ

شاخ نیز همچنین مورد علاقه بسیاری از سگ‌ها است. جویدن آنها باعث ماساژ لثه و دندان سگ‌ها می شود و پلاک و جرم دندانها را از بین می‌برد. یک شاخ می‌تواند به مدت طولانی و چند هفته برای سگ شما کارایی داشته باشد.

۹- استخوان خام

جهت تمیز شدن دندان‌های سگ می توانید از قلم گوسفند یا گوساله بصورت خام یا استخوان های مصنوعی استفاده کنید. این گونه اجسام غذایی در جلوگیری از بروز رسوب یا جرم دندانی موثر می باشند ضمنا احتیاجات حیوان را از نظر کلسیم و فسفر که در تحکیم اسکلت بدن حیوان موثر است تامین می نمایند. این مورد، به عنوان جایگزینی برای مسواک است.

راه های طبیعی برای تمیز کردن دندان های سگ

قلم ران و دست گاو که بلع یا خرد شدن آن عملاً غیرممکن است گزینه بسیار مناسبی خواهد بود. خطرناک ترین موارد، استخوان‌های مرغ یا بوقلمون و حتی استخوان‌های کوچک جدا شده از گوشت بره، گوساله و گاو هستند که ممکن است خرد و یا بلع شوند. به هرحال زمانی که به سگتان استخوان مناسب می‌دهید، می‌توانید با آسودگی خاطر، از این حقیقت که دندان و لثه‌اش سالم‌تر خواهند شد لذت ببرید.

مطمئن باشید مراقبت از دهان و دندان بخشی از سلامت حال و آینده حیوان خانگی شماست!

.

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور