یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها برای کسانی که در سفرهایشان، حیوانات خانگی خود را نیز حمل می‌کنند، دانستن قوانین خطوط هوایی برای حمل و نقل موجودات زنده است تا با آسودگی و خیال راحت، سفر کنند.

شرکت‌های هواپیمایی با توجه به کشور مبدا و مقصد، ترانزیت و نوع هواپیما، قوانین متفاوتی برای ارایه خدمات جهت حمل حیوانات دارند و همچنین برخی کشورها محدودیت‌ها و بازرسی‌های خاصی را در مورد پذیرش حیوانات در نظر می‌گیرند. برای حمل موجودات زنده دو راه وجود دارد:

    • از طریق پایانه مسافری (همراه با مسافر)

ورود پرندگان و حیوانات اهلی بدلیل مشکلات ایمنی و بازرسی و نیز عدم امکان کنترل حیوان در شرایط اضطراری، خارج از اختیارات هواپیمایی است و به همین دلیل ورود آنها به داخل کابین ممنوع می‌باشد. اما می توان آنها را به بخش مخصوص حمل حیوانات که در قسمت بار قرار دارد تحویل داده و در سالن دریافت بار (در فرودگاه مقصد) به همراه وسایل خود، آن را تحویل بگیرید.

     • از طریق پایانه باربری (غیر همراه / بارنامه )

زمانی که مسافر در طول سفر به هر دلیلی نتواند همراه حیوان خود باشد این سرویس در اختیار وی قرار داده می شود. حیوان اهلی یا وحشی در پایانه باربری پذیرش و سپس در فرودگاه مقصد به مسافر یا فردی که در بارنامه قید شده، در قسمت ترخیص بار تحویل داده می‌شود.

اسناد و مدارک پزشکی مورد نیاز 

تمام مدارک و مجوزها برای ورود به کشور مقصد باید کامل باشد. این مدارک شامل موارد زیر می‌باشد:

۱- اصل گواهی معتبر بهداشتی بین المللی صادره از دامپزشکی دولتی کشور مبدا (یا مقصد) و تائید کتبی قرنطینه دامپزشکی فرودگاه. ارایه این گواهینامه‌ها در مسیر‌های داخلی الزامی ‌نیست.

۲- داشتن حلقه پا برای پرندگان و میکرو چیپ برای سایر حیوانات الزامیست. (میکروچیپ، تراشه ایی است که در زیر پوست حیوان قرار می‌دهند و حاوی اطلاعاتی شامل یک کد ۱۵ رقمی و مشخصات حیوان و صاحب آن می‌باشد.)

۳- مدارك سلامت و واكسيناسيون‌ معتبر. فاصله بین تاریخ صدور گواهینامه و تاریخ سفر بیش از ۷ روز نباشد. حتی حیوانات باردار باید برای حمل گواهی دامپزشک داشته باشند.

۴- گذرنامه یا شناسنامه حیوان

۵- اصل برگه پرداخت کرایه حمل

۶- تکمیل فرم مخصوص درخواست انجام امور موجود زنده

شرایط پذیرش حیوانات 

۱- مسافر باید حداقل ۲۴ ساعت پیش از سفر با فرودگاه مبدا تماس گرفته و هماهنگی‌های لازم را به عمل آورید.

۲- کد AVIH را هنگام خرید بلیط از دفاتر فروش دریافت کنید.

۳- حداکثر ۳ ساعت قبل از پروازهای بین المللی و ۲ ساعت قبل از پروازهای داخلی، برای انجام پذیرش حضور داشته باشید.

۴- برای سفر بچه‌های سگ و گربه، بايد حداقل ۱۰ هفته از تولد آنها گذشته باشد. (در برخی کشورها حداقل ۱۲ هفته می باشد.)

۵- براساس قانون سازمان دامپزشکی ایران، هر مسافر می تواند حداکثر ۲ قلاده سگ یا گربه و یا ۱۰ قطعه پرنده تزیینی به همراه داشته باشد.

۶- مسافر موظف است چند ساعت پیش از پرواز غذای سبک به حیوان بدهید تا در طول سفر دچار ناراحتی نشود.

۷- برچسب اطلاعات شامل نام کامل، نشانی و شماره تماس مسافر درون قفس باشد.

۸- در صورتی که پرواز بیشتر از ۲ ساعت باشد، آب کافی در قفس قرار داشته باشد.

۹- برخی شرکت‌های هوایی ممکن است حیوانات نا‌آرام، بیمار، بسیار پیر، پرخاشگر و یا بدبو را نپذیرند.

۱۰- اگر حیوان گران قیمت به همراه دارید باید در ایستگاه مبدا اعلام کنید چون برخی ایرلاین‌ها از پذیرش اینگونه حیوانات معذورند. در غیر اینصورت شرکت هواپیمایی مربوطه هیچگونه مسئولیتی ندارد.

۱۱- برخی خطوط هوایی از پذیرش انواع آبزیان، پیله حشرات، حیوانات وحشی، حیوانات غیرخانگی حتی بصورت همراه و جوجه پرندگان بصورت تنها معذور هستند.

توجه: حمل اینگونه حیوانات حتی با دارا بودن تمامی‌ مدارک ذکر شده و همچنین رعایت قوانین حمل و نقل، بدون همراه امکانپذیر نمی‌باشد.

حمل حیوانات خانگی با هواپیما

 

ویژگی‌های قفس مناسب برای نگهداری حیوانات

یکی از ویژگی‌های مهم، ابعاد قفس است تا حیوان در آن راحت باشد، درغیر اینصورت از حمل آن خودداری می‌شود.

۱- قفس باید برای ایستادن حیوان به اندازه کافی بزرگ و راحت باشد .

۲- کاملا محکم و ایمن و دارای منافذی برای تهویه باشد.

۳- باکس حمل بدون چرخ بوده و درب آن باید قفل داشته باشد تا بصورت اتفاقی باز نشود.

۴- بستن قلاده درون قفس برای حیوان ممنوع است و پوزه حیوان باید آزاد باشد.

نکات مهم در حمل حیوانات

۱- حداکثر ۳ حیوان و نهایتا ۶ ماهه که با هم به دنيا آمده اند و با حداکثر وزن ۴ کیلوگرم برای هر یک را می‌توان در یک قفس قرار داد. اما اگر وزن یا سنشان بیشتر باشد باید در باکس حمل جداگانه قرار بگیرید.

۲- حیوان مادر به همراه حداکثر ۳ بچه اش و سن بچه‌ها بیشتر از ۱۲ هفته و وزن هر کدام بیش از ۲ کیلوگرم نباشد و براحتی در یک باکس حمل قرار بگیرند.

۳- توصیه می شود در فصول گرم از پروازهای شب و یا صبح زود و در روزهای سرد از پرواز‌های روز استفاده کنید.

۴- تحویل حیوان در مقصد با توجه به فرم تکمیل شده در زمان پذیرش، به فرد مذکور تحویل داده می‌شود.

۵- سگ همراه افراد نابینا و ناشنوا شامل اضافه بار نمی‌شوند.

۶- حیوان باید ۲۴ ساعت قبل از حمل توسط دامپزشک مجاز معاینه شود. برای صدور مجوز حداقل ۱۴ روز از آخرین تزریق واکسن هاری گذشته باشد و یا حداکثر ۳ ماه قبل از پایان تاریخ اعتبار واکسن هاری باشد.

توجه : چنانچه مقررات و دستورات رعایت نشود، حیوان به مدت ۲۱ روز در قرنطینه قرار می‌گیر‌د.

.

✔️نکته :

انتخاب هتل : بزرگترین مشکل برای به همراه داشتن حیوانات در مسافرت پیدا کردن هتلی می باشد که اجازه دهند حیوانات خانگی را به همراه داشته باشید. به دنبال هتل‌هایی بگردید که اجازه ورود به حیوانات را هم می دهند.

اگرچه خیلی از هتل‌ها در تبلیغات خود می‌گویند که حیوانات خانگی شما را هم پذیرش می‌کنند و امکانات ویژه برای آنها دارند،‌ ولی در حقیقت تنها چندتای آنها واقعاً‌ این امکانات را در اختیارتان قرار می‌دهند. بنابراین توصیه می‌کنیم به طور مستقیم با هتل هماهنگ کنید. به این ترتیب شما می‌توانید سوالات و رفتار خاص حیوان خانگی خود را برای هتل شرح دهید. حتما از هتل درباره محدودیت ورود نژادهای خاص و غذاهای مخصوص حیوانات خانگی و یا محل‌های مخصوص نگهداری آنها، سوال شود.

.

* پی نوشت: این مقاله بر اساس اطلاعات و قوانینی که در تاریخ نوشتار این مقاله جاری بوده است تنظیم شده است. با توجه به اینکه احتمال تغییر در مقررات و آیین‌نامه‌های مربوطه وجود دارد پیشنهاد می‌شود که پیش از پرواز با شرکت هواپیمایی خود مشورت کرده و بر اساس قوانین روز عمل کنید.

 پت شاپ اینترنتی باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور