معرفی سگ نژاد پودل

توسط ن.صفائی 2020/9/22 16:30 ثبت نظر

تاریخچه نژاد پودل

اسم پودل که لغتی انگلیسی است، از کلمه pudel یا pudelin در زبان آلمانی گرفته شده است که به معنای پریدن در آب است. و در فرانسه هم، به پودل ها کانیشه (Caniche) می‌گویند، این کلمه از ترکیب دو لغت chien canard به معنی اردک-سگ گرفته شده است. در انگلستان آنها به عنوان "سگ های خشن آب" شناخته می شدند و همدم های  خوبی برای شکارچی ها بودند.

اعتقاد بر این است که پودل یکی از قدیمی ترین گونه های مورد استفاده برای پیدا کردن آب است این گونه در گذشته برای پیدا کردن محل هایی که در آن ها آب زیاد است و برای زندگی مناسب است استفاده می شد. بعدها که پودل تبدیل به نژاد متمایز تر شد، آنها به اندازه ای رشد کردند و تغییراتی در فیزیک بدن شان ایجاد شد که دیگر فقط به عنوان همراه و همدم شکارچیان به حساب نمی آمدند.

پودل استاندارد امروزه بسیار بزرگتر از اجداد قبلی خود است و یکی از مهم ترین دلایل این امر پرورش این سگ در کنار سگ هایی بود که جثه بزرگ داشتند.

معرفی نژاد پودل

این نژاد، سر نسبتاً گرد و پوزه ای بلند و کشیده دارد. چشم ها تیره و بیضی شکل هستند و گوش ها نیز از کنار سر آویزان می باشند. موی این نژاد، مجعد یا فِرخورده و بسیار متراکم است. سگ پودل مینیاتوری تک رنگ هستند و نظیر زردآلویی، نقره ای، کرم، مشکی، نوک مدادی یا رنگ های دیگر در آن ها مشاهده می شود.

سگ نژاد پودل علاوه بر ظاهر موقر، باهوش، کمی لوس و عاشق بازی کردن است. آن ها در چابکی، حرف شنوی و آزمون‌های شکار همیشه حرف اول را می‌زند. پودل ها انسان‌ها را دوست دارند و یکی از تعلیم‌پذیرترین نژادهای سگ هستند و دوست دارند همیشه در کنارشان باشند و هیچ علاقه‌ای به تنهایی ندارند. پودل استعداد زیادی در اجتماعی شدن دارد و همیشه برای بازی کردن آماده و مشتاق است.

معرفی سگ نژاد پودل

وزن و ارتفاع نژاد پودل

پودل عروسکی حدود ۲۵ سانتی متر قد دارد و وزنش از ۲/۵ تا ۴ کیلوگرم

پودل مینیاتوری هم ۲۸ تا ۳۸ سانتی متر قد و ۶ تا ۸ کیلوگرم

سگ پودل استاندارد هم معمولا بالای ۳۸ سانتی متر بوده و وزن پودل نر استاندارد از ۲۰ تا ۳۱ کیلوگرم متغیر است. پودل استاندارد ماده هم ۲۰ تا ۲۷ کیلوگرم وزن دارد.

طول عمر نژاد پودل

طول عمر این نژاد ۱۰ تا ۱۵ سال است.

خلق و خو نژاد پودل

می‌توانیم ویژگی‌های شخصیتی پودل را در این چهار کلمه توصیف و خلاصه کنیم: باهوش، دوست داشتنی، وفادار و البته کمی مرموز! سگ پودل در بین طرفدارانش به سگی باوقار معروف است. این وقار تقریبا در اکثر حرکات و رفتارهای پودل به خوبی قابل مشاهده است.

شرایط نگهداری نژاد پودل

آراستگی در پودل ها برس کردن و شانه کردن مرتب موها و پوشش آن ها است . اگر مرتب پودل خود را برس نکنید باعث ریزش مو در سگ تان می‌شود.

برای حفظ سلامتی و زیبایی پوشش پودل ها باید هر ماه و حتی ماهی دوبار آن ها را حمام کنید. مکررا باید پوشش پودل هارا شانه و برس کنید و هفته ای ۲ - ۳ بار نیز نیاز است دندان هایشان را مسواک بزنید.

باید ۴- ۶ هفته یک بار ناخن ها و مو های پودل خود را کوتاه کنید و اگر سگ شما رشد ناخن هایش سریع تر از این زمان است ، شما نیز در بازه های زمانی کمتری به اصلاح ناخن او بپردازید . هم چنین گوش و بینی حیوان را با گوش پاک کن حتما هفته ای یک بار باید تمیز کنید.

معرفی سگ نژاد پودل

فعالیت بدنی نژاد پودل

پودل ها باید در روز حتما پیاده روی روزانه خود را داشته باشند. آنها از بازی های پر انرژی لذت می برند. پودل ها برای زندگی در آپارتمان خوب هستند. اگر فعالیت بدنی روزانه متوسط خود را داشته باشند، در داخل ساختمان نسبتا غیر فعال است و بدون حیاط نیز می‌تواند زندگی می کند. می‌تواند آب و هوای گرم و یا سرد را تحمل کند و در دمای اتاق راحت نگه داشته می شود.

با وجود آنکه سگ پودل مینیاتوری و عروسکی هم همانند پودل های بزرگ و استاندارد، نیازمند فعالیت های پرتحرک هستند، اما به دلیل جثه ی کوچکشان، برآوردن نیاز آن ها ساده تر است. اگر قصد پیاده روی طولانی مدت داشته باشید، این سگ ها می‌توانند بدون کمترین خستگی شما را همراهی کنند.

مشکلات سلامتی نژاد پودل

سگ های پودل مانند هر نژاد دیگری، در معرض بیماری‌های مختلفی قرار دارند. شناخت این بیماری‌های در انتخاب آگاهانه توله و حفظ سلامتی سگ شما در بزرگسالی اهمیت بسیار زیادی دارد.

شایع ترین علل مرگ در پودل ها را ناشی از سرطان (۳۰ ٪)، سن (۱۸ ٪)، GDV (۶ ٪) و بیماری قلبی (۵ ٪) می باشد.

تغذیۀ سگ‌های نژاد پودل

سگ پودل استاندارد شما روزانه ۱/۵ تـا ۳ فنجان غذای خشک با کیفیت بالااست نیاز دارد. پودل مینیاتوری هم بـه سه چهارم تا ۱ فنجان و پودل عروسکی هم به یک چهارم تا نصف فنجان غذا در روز نیاز دارند. بهتر است غذای سگ خود را در ۲ وعده در اختیارش قرار دهید.
.

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور