مراقبت از گربه باردار

توسط ن.صفائی 2018/12/13 4:47 ثبت نظر

مدت زمان بارداری (از لقاح تا تولد) در گربه‌ها معمولاٌ در حدود ۶۳ روز می‌باشد. هر چند که در برخی از نژادها مانند سیامی این زمان چند روز بیشتر است. طبق تحقیقات به عمل آمده یک گربه می‌تواند به طور متوسط بین ۴ تا ۶ بچه در هر بار حاملگی خود داشته باشد. و یک گربه بارور می‌تواند به طور متوسط یک تا دو بار در سال باردار شود.
زایمان گربه درست همانند انسان است، بصورتی که گربه مادر باید در زمان بارداری از دستور العمل و جدول تغذیه خاصی بهره برده و تغذیه شود.

افزایش وزن و اشتها در دوران حاملگی گربه

گربه شما شروع به افزایش وزن می‌کند اما شاید تا چند هفته آخر خیلی به نظرتان نیاید. این زمان دقیقا زمانیست که اشتهای او بیشترین افزایش را خواهد داشت و این مدت، زمان مناسبی برای کنترل میزان غذا و وزن او نیست (مگر آنکه او از قبل اضافه وزن داشته و تجویز دامپزشک اینگونه باشد). به یاد داشته باشید او اکنون فقط برای تامین خودش نمی‌خورد بلکه به ازای چند نفر غذا می‌خورد.

درست مانند انسان‌ها گربه ها نیز در طول بارداری خود دچار تهوع صبحگاهی و هوس کردن یکسری غذاها می‌شوند. اما اگر گربه‌تان را در حال خوردن مواد غیرخوراکی دید حتما به دامپزشک مراجعه کنید. او ممکن است وضعیتی به نام پیکا (میل شدید به خوردن گِل) داشته باشد و با توجه به اختلالات تغذیه‌ای یا کمبود مواد معدنی به مکمل‌ها احتیاج داشته باشد.

تغذیه او را افزایش دهید.

به جز این، به گربه باردارتان همان غذای مورد علاقه همیشگی اش را بدهید اما شروع به اضافه کردن پروتئین به وعده‌های غذایی او کنید. ممکن است با پیش رفتن دوران بارداری لازم شود به گربه باردار همان غذای مخصوص بچه گربه‌ها که باعث رشدشان می‌شود را بدهید. این نوع غذا را می‌توانید در دوران بارداری و شیردهی به او بدهید تا زمانیکه بچه‌هایش را از شیر بگیرد. از غذاهای کنسروی با کیفیت یا ساردین به عنوان مکمل استفاده کنید.

از آنجایی‌که بیشتر فضای داخلی شکم گربه بچه‌هایش هستند، فضای زیادی برای غذا باقی نخواهد ماند. در نتیجه گربه شما نیاز دارد که غذای کمتر ولی در وعده‌های بیشتر و منظم داشته باشد. مطمئن شوید زمانی‌که گرسنه است غذا در دسترسش باشد و از آن مهم تر باید همیشه آب در دسترسش قرار داشته باشد.

سازش با شرایط اواخر بارداری

احتمال دارد گربه تان به علت فشار وارده بر مثانه اش به موقع به جعبه خاکش نرسد. نباید در چنین شرایطی او را سرزنش کنید. حتی ممکن است شکمش دسترسی او را سخت کند و برای تمیز کردن پشتش احتیاج به کمی کمک داشته باشد. اگر به شما اجازه داد می‌توانید از یک پارچه نرم و نمدار برای این کار استفاده کنید. در اواخر بارداری نوک پستان گربه متورم می‌شود و ممکن است ترشح شیر نیز داشته باشد.

چگونه به زایمان گربه کمک کنیم؟

گربه شما قبل از اینکه وضع حمل کند ممکن است بی‌قرار در اطراف خانه پرسه بزند. باید بدانید او به دنبال مکانی دنج برای زایمان است. برایش گوشه‌ی آشنا و آرامی را با یک جای خواب و چند حوله و پارچه نرم و تمیز آماده کنید. جعبه را از قبل به او نشان دهید. او ممکن است از آن استفاده کند یا نکند. در هر حال اجازه دهید به جایی که احساس راحتی بیشتری می‌کند برود. حتی اگر مکانی که انتخاب کرده است مورد تایید شما نیست او را جا به جا نکنید.

اگر گربه در این شرایط احساس استرس یا خطر کند ممکن است زایمانش متوقف شود و موقعیتی مرگبار برای خودش یا بچه‌هایش پیش بیاید. خانه را در آرام‌ترین و ساکت‌ترین حالت ممکن در بیاورید. به هیچ وجه در فرآیند زایمان او دخالت نکنید مگر آنکه مطمئن شوید قطعا مشکلی پیش آمده است.

در هنگام زایمان گربه او را با دقت نگاه کنید به احتمال زیاد او احتیاجی به کمک شما نخواهد داشت اما گاهی شرایطی به وجود می‌آید که نیاز به کمک دامپزشک خواهید داشت.

  • اگر گربه شما دارای انقباض‌های فعال است و بعد از حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بچه‌ای به دنیا نیاورد فورا به دامپزشکی مراجعه کنید.
  • اگر بخشی از جنین یا جفت را می‌توانید مشاهده کنید اما ظرف مدت کوتاهی (یک تا دو دقیقه) گربه نتوانست آن را خارج کند فورا به دامپزشکی مراجعه کنید.
  • برای یک گربه استراحت بین زایمان غیر طبیعی نیست. در هر حال اگر بیش از ۲ ساعت بین زایمان دو بچه گربه طول کشید با دامپزشک خود مشورت کنید.
  • یکی از کارهای خوبی که می‌توانید انجام دهید مراجعه به دامپزشکی برای معاینه گربه بعد از زایمانش است. برون ریزی و ترشحات از واژن گربه بعد از زایمان طبیعی است اما اگر بدبو هستند با دامپزشک خود مشورت کنید.

پس از زایمان

هنگامی‌که تمام توله ها خارج شدند و گربه مادر نیز آرام است می‌توانید تمام آن‌ها را به مکانی تمیز و راحت که به منظور استراحت آن‌ها فراهم کرده‌اید منتقل کنید.

گربه شما به احتمال زیاد بیشتر وقت خود را با بچه‌هایش می‌گذراند. در چند هفته اول زندگی، بچه گربه‌ها به برای تنظیم دمای بدنشان و گرم ماندن به مادر خود وابستگی زیادی دارند. همچنین طبیعی است که گربه مادر بچه‌هایش را به طور مرتب تمیز می‌کند و مدفوع آن‌ها را می‌خورد.

با این حال، اگر گربه مادر غذای خود را به طور معمول نمی‌خورد یا عملی غیرطبیعی دارد، با دامپزشک خود مشورت کنید. اگر او استفراغ یا اسهال داشته باشد، ممکن است بیمار باشد و علاوه بر این در صورتی‌که لرز یا تشنج داشته باشد، نیاز به مراقبت‌های فوری پزشکی دارد.

زمانیکه بچه گربه‌ها سنی در حدود ۴ تا ۵ هفته دارند می‌توانید غذای جامد را در دسترس آن‌ها بگذارید. معمولا حدود ۶ تا ۸ هفتگی می‌توانند به راحتی غذای خشک مخصوص بچه گربه را بخورند. در این زمان شروع به از شیر گرفتن آنها کنید. با این حال، اجتماعی شدن برای نمو بچه گربه ها بسیار مهم است، مخصوصا در طول ۸ تا ۱۰ هفته‌ی اول زندگی آن‌ها. در صورت امکان، بچه گربه ها باید تا حداقل تا ۸ هفتگی، در کنار هم باقی بمانند.

به خاطر داشته باشید که سیستم ایمنی و استخوان‌های آن‌ها بسیار ضعیف و شکننده است. آن‌ها نباید توسط هیچ فردی به جز گربه مادر جابه‌جا شوند. در صورتی‌که فردی تلاش کند به آن‌ها خیلی زود دست بزند گربه مادر بسیار خشمگین خواهد شد.

.

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور