به طور کلی بچه گربه‌ها معمولا در هیچ دوره دیگری از زندگی رشدی به این سرعت را تجربه نمی کنند و مشاهده رشد آنان طی هفته‌های اول یک تجربه فوق العاده است.

هفته اول: کارخانه‌های کوچک پردازش غذا!

بچه گربه های تازه به دنیا آمده، تنها حدود ۳۰ گرم وزن دارند و به راحتی در کف دست شما جا خواهند شد. بند ناف آن‌ها در طی ۲ تا ۳ روز جدا می‌شود اما مجرای گوش‌ها و چشمان آن‌ها هنوز باز نشده است.

بچه گربه‌ها در این سن بسیار ناتوان هستند، با این حال مادر آن‌ها به طور غریزی نیازهای آنان را می‌شناسد. او آن‌ها را تغذیه می‌کند، برای گرم نگه داشتن بچه گربه‌ها آن‌ها را نزدیک خود نگه می‌دارد و با زبان زبر خود آن ها را تمیز می‌کند. گربه‌های مادر نسبت به فرزندان خود بسیار حساس هستند و در صورت دخالت بیش از حد انسان‌ها، مکان بچه گربه‌های خود را تغییر خواهند داد.

۶ هفته ابتدایی زندگی گربه

همان طور که گفته شد بچه گربه‌ها در هفته اول حدود ۳۰ گرم وزن دارند با این حال تا قبل از پایان هفته اول، وزن آن‌ها دوبرابر خواهد شد. به طور ساده می‌توان گفت که بچه گربه‌ها در هفته اول کارخانه‌های کوچک پردازش غذا هستند و تنها فعالیت آن‌ها خوابیدن است.

هفته دوم: رشد کردن

بچه گربه رشد خیره کننده خود را ادامه خواهد داد و حداقل روزی ۱۰ گرم به وزن او اضافه خواهد شد. گربه مادر باید تغذیه مناسبی داشته باشد تا بتواند مواد مغذی را که طی شیر دادن از دست می‌دهد، بازگرداند.

کم کم چشمان بچه گربه‌ها شروع به باز شدن خواهد کرد و پس از ۹ تا ۱۴ روز چشمان آنان کاملا باز شده است. دید آن‌ها در ابتدا تار است چون که مردمک چشم به راحتی منقبظ و منبسط نمی‌شود، بنابراین باید سعی شود در این سن از نورهای شدید دور نگه داشته شوند.

قدرت بویایی نیز کم کم شروع به رشد و توسعه می‌کند و با گذشت زمان بچه گربه از وجود خواهران و برادران خود آگاه خواهد شد.

۶ هفته ابتدایی زندگی گربه

هفته سوم: توسعه آگاهی

مجراهایی شنوایی به طور کامل باز خواهند شد اما توانایی شنوایی هنوز در حال رشد است و صداهای بلند می‌توانند باعث وحشت زده شدن بچه گربه شود. رنگ چشمان آن‌ها ممکن است شروع به تغییر کند. حس بویایی هنوز در حال توسعه و رشد است.

بچه گربه‌ها توانایی ادرار را به صورت خود آگاهانه پیدا می‌کنند و سیستم گوارش آن‌ها رشد خود را ادامه می‌دهد. گربه مادر به تمیز کردن آن‌ها ادامه می‌دهد تا زمانی که خود آن‌ها این توانایی را یاد بگیرند.

گاهی اوقات بچه گربه‌ها از همین سنین پایین شروع به ایجاد صدا می کنند و این موضوع کاملا طبیعی است. معمولا در این سن دندان‌های آنان شروع به درآمدن می کند.

هفته چهارم: ایستادن و تلو تلو خوردن

کیتن‌ها بین هفته سوم و چهارم شروع به ایستادن و تلاش برای راه رفتن می‌کنند، اگرچه حرکت‌های اول آن‌ها ناهماهنگ است. دم آنها بسیار کوتاه و سرهایشان نسبت به پاها و بدن بسیار بزرگ و بی تناسب است.

گربه مادر به سرپرستی و مراقبت از بچه گربه‌ها ادامه خواهد داد. تغذیه مناسب مادر هنوز هم اهمیت زیادی دارد.

۶ هفته ابتدایی زندگی گربه

هفته پنجم: شروع فرآیند از شیرگرفتن

در این زمان بچه گربه‌ها به طور آزادانه در اطراف می‌چرخند و با یکدیگر بازی می‌کنند. حس استقلال طلبی در آنها رو به رشد است اگر چه هنوز خود را در نزدیکی گربه مادر نگه می دارند. اکنون زمان بسیار مناسبی است که آن‌ها رابطه اجتماعی خود را با انسان‌ها شروع کنند.

در این دوران می‌توانید غذاهای کنسروی را به آنان معرفی کنید. برند مناسبی از غذا را انتخاب کرده و سعی کنید با غذایی که گربه مادر مصرف می‌کند، هماهنگ باشید چرا که آن‌ها کم کم با مادر خود در غذا شریک خواهند شد. برای تجربه‌های اول آنان، از ظرف‌های کم عمق استفاده کنید.

هرچند گربه مادر در این دوران تلاش می کند که بچه گربه‌ها را از شیر بگیرد با این حال گاهی این فرآیند تا هفته‌های ۸-۱۰ طول می‌کشد.

بچه گربه‌ها در این مرحله می‌توانند با جعبه خاک آشنا شوند. آنان به جعبه‌ای کوچک و جداگانه احتیاج دارند تا بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند. در جعبه خاک آن‌ها حداکثر ۵ سانتی‌متر ارتفاع خاک باشد.

هفته ششم: روابط اجتماعی

توانایی‌های اجتماعی آنان افزایش پیدا کرده و به زودی این بچه گربه‌های پر جنب‌و‌جوش به گربه هایی بالغ تبدیل خواهند شد. آنان می‌توانند بدوند، بپرند و خودشان را سرگرم کنند. سعی کنید در این مرحله آنان را خیلی خسته نکنید.

۶ هفته ابتدایی زندگی گربه

بچه گربه‌ها برای ایجاد رابطه با انسان‌ها به مادرشان نگاه می‌کنند. اگر گربه مادر رابطه راحتی با انسان‌ها داشته باشد، بچه گربه‌ها نیز مانند او عمل خواهند کرد. توجه داشته باشید که اگر در طی این شش هفته بچه گربه‌ها به انسان‌ها عادت نکرده باشند، برای آموزش آن‌ها فرآیندی طولانی و کند در انتظار شماست.

زمان رفتن به خانه

بچه گربه‌هایی که به خوبی اجتماعی شده و دیگر نیازی به شیر مادر خود نداشته باشند در چند هفته آینده کاملا برای خانه جدید خود آماده می‌شوند. اگر شما چندین ماه انتظار کشیده‌اید تا بچه گربه جدیدی را به سرپرستی قبول کنید، اکنون دوران پر هیجانی برایتان خواهد بود.

.

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور