عفونت سالمونلا در سگ

توسط ن.صفائی 2019/3/19 9:36 ثبت نظر

دلیل وجود عفونت سالمونلا در سگ (Salmonella Infection) باکتری سالمونلاست که معمولا در گوشت یا تخم‌مرغ خام یافت می‌شود. این بیماری از طریق مدفوع یا بزاق حیوان آلوده نیز منتقل می‌شود. اگر سگتان استفراغ می‌کند یا اسهال خونی دارد، او را فورا نزد دامپزشک ببرید. در این شرایط بعد از دست زدن به سگ، دست خود را با آب گرم و صابون بشویید. حیوان آلوه به عفونت سالمونلا تا چند هفته بعد از عفونت ناقل بیماری است.

عفونت سالمونلا از عفونت‌های زئونوتیک (Zoonotic Infection)؛ بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان؛ است. پیش‌آگهی عفونت سالمونلای خفیف خوب و امیدوارکننده است، گرچه ممکن است سگ بر اثر این بیماری به کم‌آبی (Dehydration) شدید یا عفونت خون (Sepsis) گرفتار شود. اگر سگ شما به سالمونلا مبتلا شده است، مراقب باشید که آب کافی به بدنش برسد و بهداشت را کاملا رعایت کنید تا بیماری به شما یا دیگران منتقل نشود.

عفونت سالمونلا

نشانه‌های عفونت سالمونلا در سگ

حیوان مبتلا به سالمونلا ممکن است نشانۀ خاصی از خون بروز ندهد و فقط ناقل بیماری باشد. علائم بیماری بعد ۷۲ ساعت از ورود باکتری سالمونلا به بدن سگ، ظاهر می‌شود و در صورت شدت گرفتن بیماری یک یا چند نشانه در حیوان بروز می‌کند. این نشانه‌ها عبارتند از:

*    تب (Fever)

*    استفراغ (Vomiting)

*    اسهال (Diarrhea)

*    کسالت (Lethargy)

*    کم‌آبی (Dehydration)

*    بی‌اشتهایی (Loss of Appetite)

*    افسردگی (Depression)

*    کم شدن فعالیت (Decreased Activity)

علل بروز عفونت سالمونلا در سگ

باکتری سالمونلا از راه غذای آلوده یا مدفوع و بزاق حیوان بیمار منتقل می‌شود. بیشتر سگ‌ها از طریق خوردن غذای آلوده، مثل تخم‌مرغ خام، گوشت تازه پخته یا فریزنشده یا غذاهای فاسد، به این بیماری مبتلا می‌شوند. مدفوع یا بزاق دهان سگ بیمار، تا مدت‌ها بعد بیمار شدن سگ، عفونت سالمونلا را منتقل می‌کند.

سگ‌هایی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، مانند توله‌ها و سگ‌های مسن و سگ‌های بیمار، بیشتر در معرض خطر ابتلا به عفونت سالمونلا هستند.

عفونت سالمونلا

درمان عفونت سالمونلا در سگ

بیشتر سگ‌هایی که به سالمونلای خفیف مبتلا می‌شوند، در خانه درمان می‌شوند و لازم نیست در بیمارستان بمانند. مهمترین کاری برای درمان در دسترس قرار دادن آب تمیز و تازه است و همچنین مراقب باشید که از آن بنوشد تا آبی که بر اثر اسهال و استفراغ از دست داده است، جبران شود. بسته به مقدار عفونت، دامپزشک، برای مقابله با باکتری سالمونلا یا جلوگیری از شوک، ممکن است آنتی‌بیوتیک هم به سگ تجویز کند.

اگر عفونت سالمونلا شدید باشد، سگ باید در بیمارستان بستری شود. سگ‌هایی که به عفونت خون هم دچار می‌شوند ممکن است نتیجۀ مطلوب را از درمان نگیرند.

دوران نقاهت عفونت سالمونلا در سگ

وقتی سگتان را به خانه بردید، آب تمیز و تازه در دسترس او بگذارید. ممکن است لازم باشد چند روز آغاز درمان مقدار غذای سگتان را کاهش دهید و با قوی‌تر شدن سگتان غذای او را بیشتر کنید تا به مقدار غذای طبیعی برسد.

رعایت بهداشت بخش مهمی از گذراندن دوران بیماری سالمونلاست. برای جلوگیری از سرایت بیماری به خودتان یا دیگر اعضای خانواده، مدفوع سگتان را حتما با حفاظی مثل دستکش بردارید. بلافاصله بعد از دست زدن به سگتان، یا هر چیزی که با آن در تماس بوده دستتان را با آب گرم و صابون بشویید و اصلا اجازه ندهید شما را لیس بزند. ظرف آب و غذای او را در آشپزخانه یا حمام نشویید و از برس یا اسکاچی استفاده کنید که فقط برای این کار کنار گذاشته‌اید. نگذارید ظرف‌ها با هیچ کدام از وسایل شما در تماس باشد، زیرا تا چند هفته بعد از ابتلا به بیماری، سگ ناقل عفونت است.

.

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور