معرفی سگ نژاد سرابی

توسط ن.صفائی 2019/2/28 4:35 ثبت نظر

تاریخچه

سگ سرابی در زمانهای قدیم و طبق آثار به جا مانده تاریخی و براساس کتیبه‌های باستانی در مناطق باستانی آذربایجان و سراب مشاهده شده است. در گذشته از سگ‌های غول پیکر سرابی در ارتش و قوای نظامی استفاده می‌شده است.

معرفی نژاد

سگ سرابی، دارای بدن سفت و عضله‌ای، گردن کلفت، سر پهن و بدن استوار است. همچنین پوستش به اندازه‌ای ضخیم است که از ایجاد زخم در مقابل گاز گرگ و خرس جلوگیری می‌کند. دارای صورتی سیاه و گوش‌هایی به رنگ سیاه یا سایه مانند است. همچنین اندازه‌ای بزرگ، استخوان‌بندی خوب و ماهیچه‌هایی منقبض و سری مقاوم دارد. گردنش دارای کمی قوس و همچنین قدرتمند و اندازه‌ای متعادل است و مقدار مو در این ناحیه بیشتر از بقیه نواحی بدنش است.

رنگ های مورد قبول در سگ سرابی، حنایی کمرنگ، خاکستری، برنز یا مشکی ست. ظاهر رنگ بندی حدود ۸۰% از سگ‌ها سراب را رنگ زرد یا قرمز با ماسک صورت سیاه رنگ تشکیل می‌دهند.

چشم‌ها سایزی متوسط، شکلی بادامی و رنگی بین قهوه‌ای تیره تا کهربایی روشن دارد. سگ سرابی دو نوع موی بلند و کوتاه دارد. سگ گله‌ی ایرانی فک محکم و دندان‌های تیزی دارد.

وزن و ارتفاع

 قد و ارتفاع سگ سرابی نر از ۸۱ تا ۹۰ سانتی متر و سگ ماده، ۷۱ تا ۸۱ سانتی متر خواهد بود.

جنس نر دارای وزن ۶۵ تا ۹۰ کیلوگرم خواهد بود. اما سگ‌های سرابی بالای ۱۰۰ کیلوگرم نیز وجود دارند. و در جنس ماده، وزن سگ در بین ۵۰ تا ۷۰ کیلوگرم خواهد بود.

طول عمر

طول عمر این نژاد ۱۲ تا ۱۵ سال است.

خلق و خو

این نژاد وفادار، تنومند، قدرتمند و حس حمایت نسبت به بقیه دارد و همچنین دارای تحمل و چالاکی تحسین برانگیزی است. اگر خوب تربیت شود، نسبت به تغییر موقعیت هشیار، با آگاهی موقعیت خطرناک رو تشخیص و به آن پاسخ می‌دهد و در صورت نیاز شجاعت به خرج می‌دهد.

سگ سرابی از دسته سگ‌های گله و سگ نگهبان و یکی از قدرتمند ترین سگ‌ها در جهان است. این نژاد نسبت به صاحب خود بسیار وفادار است. مبارزه با گرگ و گرازهای وحشی و کفتار و خرس و همچنین نگهبانی از اموال آنها برای در امان ماندن از دزد و سارق می‌باشد.

شرایط نگهداری

شرایط نگهداری این سگ‌ها برای نگهداری در آپارتمان مناسب نمی‌باشد اصولا در خانه آرام مهربان و مطیع بوده و داشتن یک حیاط کوچک برای بازی آنها کافیست از همدمی با صاحب خود اوج لذت را می‌برد و بهتر است برای پیاده روی روزانه این سگ با وفا را به دنبال خود ببرید.

فعالیت بدنی

سگ سرابی باید به طور منظم و روزانه پیاده‌روی داشته باشد. در غیر اینصورت بی‌قرار خواهد شد و نخواهد توانست انرژی درونی خود را فعال نگه دارد. در هنگام پیاده‌روی سگ باید در کنار یا پشت سر صاحب خود قرار بگیرد تا رهبر و صاحب خود را شناخته و از دستورات او پیروی کند.

مشکلات سلامتی

سگ سرابی از عضلات و بدنی بسیار قوی سود می‌برد که این نژاد را در دسته سالم‌ترین حیوانات قرار می‌دهد. اما در مواردی بیماری دیسپلازی هیپ گزارش شده است. در سگ‌های پیر این نژاد بدلیل وزن زیاد آنها مشکل بیماری مفصل و رماتیسم و در سگ‌های ماده به دلیل بزرگ بودن توله‌ها به ندرت، سخت زائی دیده شده است.

تغذیۀ سگ‌های نژاد سرابی

از نظر تغذیه نیز بر خلاف جثه بزرگش به حداقل‌ها راضی است و سگی پرخور به حساب نمی آید.
.

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور