گربه های خجالتی یا ترسو

توسط ن.صفائی 2020/8/11 21:00 ثبت نظر

گربه ها به طور طبیعی با انسان پیوند دارند، اما گربه های خجالتی ممکن است برای رسیدن به وضعیت طبیعی به مراقبت و درک بیشتری نیاز داشته باشند. گربه ها هم مانند انسان شخصیت متفاوتی دارند، اما همه گربه ها از تعامل، توجه و بازی لذت می برند. بنابراین مهم است که سعی کنید با گربه خود دوستی ایجاد کنید، امنیت را برقرار کنید و احساسات منفی و اضطراب او را برطرف نمایید.

درک علت خجالتی بودن گربه

بچه گربه ها به ندرت خجالتی و ترسو هستند اما گربه های بالغ اغلب این خصوصیات را نشان می دهند. در بیشتر موارد این حالت بدلیل تربیت منزوی، عدم تعامل انسان یا بدرفتاری در گذشته است. با این حال، اگر گربه شما عضو جدید خانواده شماست، ممکن است به علت آشنایی با صاحب و محیط جدید زندگی کمی گوشه گیر باشد. سعی کنید دلایلی را که باعث مخفی شدن گربه شما می شود، مانند صدای بلند، حرکات ناگهانی، را شناسایی و شرایطی آرام و دلپذیز، به دور از اضطراب را برایش فراهم کنید.

ترس گربه از انسان ها

اگر گربه شما به طور کلی از مردم می ترسد و سعی می کند از هر نوع تعامل خودداری کند، ابتدا نشان دهد که تهدیدی برای او نیستید و پس سعی کنید اعتماد او را جلب کنید.

گربه های خجالتی یا ترسو

چگونه مشکل گربه‌های خجالتی یا ترسو را حل کنیم؟

با صرف وقت در اطراف گربه شروع کنید و سعی کنید کارهایتان پر سروصدا نباشد، بهترین کار این است که ساکت بنشینید، یا تلویزیون تماشا کنید و یا کتاب بخوانید. سرانجام گربه شما از مخفی گاه خود بیرون می آید و نزدیک شما می نشیند. در این مرحله به بیرون آمدن گربه واکنش نشان ندهید و یا او را نترسانید که به  مخفیگاه خود برگردد. باید یاد بگیرد که شما تهدیدی نیستید. هنگامی که گربه تان به بودن شما در یک اتاق عادت کرد می توانید مقداری غذا یا تشویقی در محلی بین خود و گربه قرار دهید. اگر گربه دنبال غذا بود، فاصله خود را حفظ کنید و سعی نکنید به سمت او حرکت کنید. گربه شما باید یاد بگیرد که به شما اعتماد کند و در کنار شما باشد.

با این روش که به سمت گربه نروید ادامه دهید و از هرگونه دست زدن خودداری کنید مگر اینکه گربه در مقابل شما قرار گرفته و خود را به شما بمالد. هنگامی که گربه شما به شما اطمینان یافت، می توانید به آرایمی او را نوازش کنید تا این ارتباط صمیمیت تقویت شود. هرگز سعی نکنید که او را مجبور به صمیمت کنید، اجازه دهید گربه با سرعت خودش با شما صمیمی شود.

ایجاد یک محیط ایمن برای گربه

برای داشتن یک گربه اجتماعی ، گربه نیاز دارد مکان و چیزهای مخصوص به خود داشته باشد. مخفیگاه، اسکرچر، اسباب بازی و رفتار مناسب اطرافیان یک حالت دوستانه و اطمینان بخش را در او ایجاد می کند. گربه خجالتی و ترسو وقتی لوازم مخصوص به خود داشته باشد و عطر و بوی آن در اطراف خانه پخش شود، احساس امنیت بیشتری خواهد کرد. اطمینان حاصل کنید که گربه شما هنگامی که در مخفیگاه خود قرار دارد، مورد آزار و اذیت واقع نشود، سعی کنید از وقوع هر گونه حوادث ترسناک در خانه جلوگیری کنید (افراد در حال دویدن ، درها زدن، صدای بلند و ...).

داروهای ضد اضطراب، مانند قطره آرامش بخش ریلکسی وت و یا قطره ریلکس دکتر کلادرز، نیز می‌توانند به کم شدن ترس و استرس گربه شما کمک کنند. به خاطر داشته باشید همیشه قبل از دادن هر دارویی به گربه‌ی خود به خاطر مشکلات رفتاریش، با دامپزشک یا متخصص رفتاردرمانی مشورت کنید.

گربه های خجالتی یا ترسو

داشتن زمان و صبر

در اکثر موارد، تبدیل گربه خجالتی و ترسو به عضوی مطمئن در خانواده نیاز به وقت و صبر زیادی دارد. شما نمی توانید دستور دهید گربه خود را از مخفیگاه بیرون بیاورد، و هر حرکتی که به سمت یک گربه ترسو انجام می دهید می تواند به عنوان حمله تعبیر شود. ممکن است دشوار باشد. اما بهترین راه برای ایجاد پیوند، این است که گربه خود را راحت بگذارید و اجازه دهید تا او به سمت شما بیاید.

برگرفته از سایت thinkcats

 

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور