۱۰ نژاد سگ باهوش

توسط ن.صفائی 2020/9/29 16:30 ثبت نظر

بسیاری از نژادهای سگ باهوشند، اما برخی از آنها دارای سطوح بالاتری از هوش شناخته می شوند. با علم دقیق نمی‌توان هوش در سگ ها را اندازه گرفت. به عنوان انسان، ما دوست داریم هوش سگ را از ابعاد انسانی اندازه گیری کنیم. روش ما برای اندازه گیری هوش نژادهای سگ این طور است که؛ چندین توانایی را بررسی می کنیم و آنها را با مراحل رشد کودک انسان مقایسه می کنیم. معمولاً سگ ها دارای سطح هوشی کودکان نوپا در حدود ۲ تا ۳ سال هستند. عوامل مختلفی در نظر گرفته شده است:

  •     درک کلمه (چند کلمه فهمیده شده)
  •     قابلیت استدلال و حل مسئله
  •     پاسخگویی به آموزش
  •     مهارت های ارتباطی (با انسان و سایر حیوانات)
  •     حافظه
  •     توانایی پیش بینی رفتار انسان

اکثر سگ های باهوش جزو سگ های پرانرژی هستند. می توان ادعا کرد که باهوش ترین سگها سرسخت ترین آنها هستند، که ممکن است آموزش آنها را دشوارتر کند. این سگها ممکن است بیشتر از آنچه انسان آن ها را تربیت کند، به انسان ها آموزش دهند. با این حال، اکثریت مردم احساس می کنند که باهوش ترین سگ ها سریع یاد می گیرند و بنابراین، آسان ترین آموزش را دارند.

* نکته : بهترین روش برای پرورش هوش سگ، درگیر نگهداشتن سگ و تحریک روحی و جسمی اوست. سگها وقتی انگیزه دریافت پاداش یا نیاز به مصرف انرژی اضافی را بگیرند، بهتر یاد می گیرند. با سگ خود دوستی برقرار کنید، به دفعات زیادی ورزش انجام دهید، به طور منظم تمرین کنید، بازی های سرگرم کننده انجام دهید و به سگ خود اجازه دهید در ورزش های سگ شرکت کند.

سگ هایی که عملکرد خوبی دارند، مانند سگ های کار یا خدماتی، به طور کلی می‌توانند باهوش باشند. این سگ ها باهوش و پرانرژی هستند، بنابراین تمایل دارند از انجام "کاری" که به آنها اجازه می دهد از مغز خود استفاده کنند لذت ببرند.

به سگ های باهوش مانند کودکان با استعداد در مدرسه نگاه کنید: اگر به چالش کشیده نشوند حوصله آنها سر می رود. بسیاری از سگ های باهوش واقعاً از یک شغل یا کارهای روزمره بهره مند می شوند. این لیست ۱۰ نژاد محبوب سگ را شامل می شود که اغلب باهوش ترین نژاد محسوب می شوند.

۱۰ نژاد سگ باهوش

باهوش ترین نژاد سگ ها

۱- بردر کولی

بردر کولی (Border Collie) جزو باهوش ترین سگ ها، در دنیای سگ ها شناخته می شود. اگر اکثر سگ ها از هوش کودک متوسط دو ساله برخوردار باشند، ممکن است یک Border Collie به اندازه کودک سه ساله یا بیشتر باهوش باشد!

Border Collies اغلب به عنوان یک سگ نگهبان گله پرورش داده می شود، اما می تواند تقریباً هر شغلی را که به آنها محول شود را انجام دهد. بوردر کولی بسیار پرانرژی، ورزشکار و نگهبان همیشه برای یادگیری چیزهای جدید آماده است. در حقیقت، اگر آنها را به طور مداوم در حرکت و کار نگه ندارید، ممکن است در خانه شما را تخریب کنند.

۲- شپرد استرالیایی

یکی از باهوش ترین نژادهای سگ در جهان، شپرد استرالیایی است، او عالی ، فعال و دوستانه است. پیشینه آن به عنوان یک سگ گله، او را به یک سگ کوشا تبدیل کرده است که خواهان فعالیت بدنی و چالش های ذهنی است.

این نژاد سگ بسیار سریعتر از آنچه شما انتظار دارید یاد می گیرد و به سرعت آماده حرکت به یادگیری چیز جدیدی است. نژاد شپرد استرالیایی اگر به کاری مشغول نباشند، خسته و ناامید می شوند. ورزش و تحرک برای این نژاد ایده آل است، آنها توانایی انجام حرکات ورزشی طبیعی را دارند.

۳- پودل

پودل با وجود ظاهر فانتزی، سگی بسیار باهوش است. در اندازه کوچک، مینیاتور یا استاندارد فرقی نمی کند، این نژاد دارای بهترین قدرت مغز در سگ ها است.

پودل از ابتدا به عنوان یک سگ شکاری پرورش یافت و همچنان یک کارگر کوشا و یک همراه مطمئن بود. پودل ها اغلب به عنوان حیوانات کوچک عمل می کنند. می توانید به یک سگ نژاد پودل یاد دهید که روی یک توپ تعادل داشته باشد، از داخل حلقه پرش کند یا کارهای زیاد دیگری انجام دهد.

۴- کتل داگ استرالیایی

سگ کتل استرالیایی بسیار متمرکز و نگهبان است که با صاحب خود پیوند نزدیکی دارد. این سگ برای گله گاو پرورش یافته است و خوشحال است که یک کار را انجام می دهد. بدون تحریک، ممکن است راه هایی برای مشغول نگه داشتن پیدا کند که ممکن است دوست نداشته باشید (رفتار مخرب یا سرگردان برای کشف).

با سگ نژاد Australian Cattle خود به خوبی رفتار کنید که تا پایان عمر با هم دوست خواهید بود. این سگ ها به صاحبان خود نزدیک می شوند و اطمینان حاصل می کنند که همه چیز خوب است. مانند اکثر سگ های باهوش، آنها در خواندن ذهن مردم تبحر زیادی دارند و اغلب قادر به پیش بینی حرکت بعدی شما خواهند بود.

۵- ژرمن شپرد

سگ ژرمن شپرد نژادی وفادار، محافظت کننده است که از انرژی و ذهنی بالایی برخوردار است. شپرد آلمانی وقتی کار مهمی به آنها داده می شود، رشد می کنند. چیزی به سادگی "نظارت و محافظت" از کودکان ، هدف GSD را حس می کند. این نژاد به منظور تحقق رشد به تحریک ذهنی و ورزش زیادی نیاز دارد.

سگهای ژرمن شپرد اغلب با پلیس یا عملیات نظامی کار می کنند. آنها می توانند بیشتر اقدامات را خیلی زود یاد بگیرند. شپرد آلمانی پس از آموزش، آنچه را که می خواهید انجام می دهند و سپس به دنبال کار بعدی می گردند.

مالینوی بلژیکی که شباهت زیادی به شپرد آلمانی نیز دارد، نیز یک نژاد سگ باهوش و پرانرژی است.

۶- شتلند شیپ داگ

Shetland Sheepdog باهوش تر از چیزی است که در ابتدا تصور می شود. در واقع، این نژاد گاهی اوقات بصورت نادرست قضاوت می شود. نژاد شتلند می تواند ساکت و برازنده و همچنین پرانرژی و بازیگوش باشد. این نژاد مستقل و خردمند همیشه درحال تماشای محیط خود است، مشتاق یادگیری است یا منتظر سیگنالی از طرف شماست.

نژاد شتلند شیپ داگ در خواندن ذهن افراد بسیار خوب هستند و به راحتی می توانند رفتارهایی را که از آنها انتظار می رود درک کنند. شتلند ها پیوندهای نزدیکی با صاحبانشان ایجاد می کنند و به آموزش بسیار پاسخ می دهند. سگ نژاد كولی، از نزدیكان نژاد شلتند، دارای هوش مشابهی است.

۱۰ نژاد سگ باهوش

۷- پاپیون

گول چهره ظریف سگ نژاد پاپیون را نخورید. این چیزی بیشتر از یک سگ آرام است. در واقع، پاپیون یکی از باهوش ترین نژادهای سگ کوچک است. این نژاد سگ کوچک خوش برخورد، هوشیار و فعال هستند.

نژاد Papillon ممکن است کمی در کنار شما جمع شود، اما طولی نمی کشد که به دنبال یک کار جالب است. مانند بسیاری از سگهای کوچک، نژاد پاپیون رگه هایی کمی لجبازی دارد. با این حال، اگر خوب آموزش ببیند (با جوایز با ارزش بالا)، به سرعت یاد می گیرد. انواع ترفندهای سرگرم کننده را به این سگ کوچک ناز بیاموزید و می توانید دوستان خود را تحت تأثیر قرار دهید.

۸- روت ویلر

Rottweiler از آن دسته سگ هایی است که با مطالعه زبان بدن و نشانه های صورت واقعاً می داند چگونه ذهن مردم را بخواند. این نژاد بر اساس میزان اعتماد به یک شخص ممکن است جنبه متفاوتی از شخصیت خود را نشان دهد. روت وایلر معمولی دارای یک چهره مهربان، بازیگوش است که به اعضای معتمد خانواده نشان می دهد و یک چهره جدی و کنترل شده که به غریبه ها نشان می دهد.

هنگامی که اعتماد آنها را جلب کردید و از راه های سرسختانه آنها عبور کردید، Rotties می تواند به راحتی آموزش ببیند. Rottweiler می تواند انجام بسیاری از کارها را بیاموزد و همیشه مراقب محیط خواهد بود تا از ایمنی همه مطمئن شود.

۹- جک راسل تریر

به نظر می رسد جک راسل تریر در بسیاری از لیست های نژاد سگ های هوشمند وجود ندارد. شاید به این دلیل است که این سگ کوچک باهوش خیلی سریع حرکت می کند تا بعضی ها متوجه شوند. جک راسل، به همراه پارسون راسل تریر که از نزدیکی با او ارتباط دارد، سگی نترس و پرانرژی با ذکاوت تیز و رگه هایی سرسخت است.

هیچ فریبی در این تریر کوچک وجود ندارد. سعی نکنید مانع رسیدن این سگ به خواسته خود شوید، چون موفق نمی شوید. این نژادها به دلیل انرژی و قدرت مغزی، در ورزش های سگ مانند چابکی و شکار عالی هستند. تمایل آنها به ادامه حرکت می تواند در ابتدا آموزش را به چالش بکشد اما با دیدن عملکرد این سگ ها به آن ها پاداش می دهد.

۱۰- گلدن رتریر

گلدن رترور (Golden Retriever) یکی از محبوب ترین نژادهای سگ در جهان است. این همچنین یکی از دوستانه ترین سگ هایی است که تاکنون ملاقات کرده اید. در ظاهر، نژاد ممکن است خندان به نظر برسد، اما یک گلدن رتریر می تواند یاد بگیرد که هر کاری را انجام دهد.

هوش و علاقه Golden Retriever به مردم، آن را به یکی از بهترین سگ ها برای کار به عنوان یک سگ خدماتی تبدیل کرده است. این نژاد همچنین در انواع ورزش های سگ برتر است. مهمتر از همه، گلدن یک همراه عالی برای هر نوع خانواده ای است. نژاد Labrador Retriever نیز از همین خانواده و دارای بسیاری از صفات Golden است.

برخی از سگ ها به دلایلی باهوش شناخته نمی شوند.

اگر انتظار دارید سگ شما روزنامه صبح شما را بیاورد یا هر حرکت شما را پیش بینی کند، نژادهای سگ کمی هستند که شما می توانید چنین انتظاری از او داشته باشید. این طور نیست که این سگ ها باهوش نباشند، آنها می توانند در تمرین سختکوش باشند یا ممکن است روش مستقل دیگری داشته باشند.

بعضی از نژادهای سگ هم معمولاً لجباز و دشوار هستند، مانند: سگ‌های شکاری افغان، بیگلز و پکنژز (Pekingese). سگ هایی هم مستقل و شبیه گربه هستند مانند: Basenji ، Borzoi و Shiba Inu.

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور