شما کالایی برای مقایسه ندارید.

بایدها و نبایدهای عقیم سازی

توسط آیدین بارانلویی 2016/12/11 6:56 ثبت نظر

‎گربه‌های نر بین سنین ٧ تا ٩ ماهگی بالغ میشوند و به دلیل تغییرات هورمونی که در اونها ایجاد میشه، رفتارهای خاصی از خودشون نشون میدن. از جمله این رفتارها میشه به میو كردن‌های بسیار بلند، میل به فرار از خانه و جفت گیری، ادرار كردن در محیط به منظور ایجاد قلمرو اشاره کرد. در حالت کلی، گربه‌سانان بسیار قلمرو طلب هستند و از قلمرو خود محافظت می‌کنند. ادرار گربه‌های نر بعد از بلوغ  بوی تندی پیدا می‌كنه و اونها با ادرار کردن در بخشهای مختلف محیط اطرافشون این قلمرو رو تعیین می‌کنن. بوی ادرار و قلمرو تعیین شده باعث جذب گربه‌های ماده برای جفتگیری شده و از طرف دیگه باعث دور شدن سایر گربه‌های نر از قلمرو میشه و اگر گربه‌ی نر دیگه‌ای وارد قلمرو بشه بینشون جنگ و دعوا میشه.

باران پت- عقیم سازی سگ - عقیم سازی گربه

گربه‌های خانگی نیز بعد از بلوغ اقدام به ادرار در محیط اطراف و در واقع محیط خانه می‌کنن و از اون مهمتر و خطرناکتر اینکه اونها در این شرایط تمایل زیادی به فرار از خانه پیدا می‌کنن. در بسیاری از موارد دیده شده كه گربه‌ها (از هر نژاد و گونه) بعد از بلوغ از خانه فرار كرده و در محیط شهری که باهاش نا آشنا هستن گم شده و یا متاسفانه آسیب دیده و از دست رفته‌اند. برخی هم خودشون رو از بالكن و یا پشت بام خونه پایین انداختن تا جفتگیری کنند. متاسفانه این گربه ها دچار آسیبها ای درونی، پارگی و خونریزی داخلی و شكستگی اعضای بدن و حتی ستون مهره‌ها میشن.

نزاع گربه‌ها بر سر جفت و قلمرو بسیری جدیه و گاهی آسیبهای خیلی شدید و کشنده‌ای به یکدیگر میزنند. تنها کافیست که گربه‌ی دلبند شما از محیط خانه فرار کرده و وارد قلمرو یک گربه دیگه بشه و یا در قلمرو یک گربه دیگه ادرار کنه. اینکار به معنی اعلان جنگ با صاحب قلمرو تلقی میشه و اونهم به طور طبیعی برای حفظ قلمرو خودش به گربه بی‌دفاع شما حمله‌ور میشه.

باران پت- عقیم سازی سگ - عقیم سازی گربه

گربه‌ها در محیط‌های شهری (بویژه شهرهایی مثل کلان شهرهای خودمون) به دلیل وجود خطرات محیطی متعدد و کمبود غذای مناسب عمر کوتاه و سختی دارند بطوری‌که متوسط عمر گربه‌های نر در محیط بیرون ۵ سال هستش در حالیکه همین گربه‌ها در محیط خانگی بطور متوسط ۱۲ سال عمر می‌کنند. همچنین گربه‌هایی عقیم نشده مستعد بیماریهای خطرناک و کشنده‌ای مانند سرطان پروستات و نارسایی های حاد مجاری ادراری هستند.عقیم سازی حیوانات خانگی

از اینرو اگر گربه‌ی خانگی دارید و یا قصد سرپرستی و نگهداری از گربه‌ای رو دارید حتما عقیم‌سازی رو به عنوان یکی از شرایط ضروری نگهداری از این حیوانات ملوس و دوست داشتنی در نظر داشته باشید. عقیم سازی گربه‌ها با یک جراحی کوتاه ۱۰ دقیقه‌ای و حتی بدون نیاز به بخیه (بویژه برای گربه‌های نر) انجام میشه. شهرداریها در بیشتر کشورهای توسعه یافته از عقیم‌سازی برای کنترل جمعیت گربه‌ها و سگهای خیابانی و بی‌سرپرست و همچنین حفظ سلامت اون‌ها استفاده میکنن اما متاسفانه در ایران شهرداری‌ها به این وظیفه قاونی خودشون عمل نمی‌کنند.

توجه داشته باشید که گربه‌های عقیم شده به دلیل تغییرات سیستم هورمنی بدنشان بیشتر مستعد به چاقی هستند. از اینرو پس از عقیم سازی آنها باید رژیم غذاییشان را نیز تحت کنترل و نظرت داشته باشید. تقریبا همه‌ی شرکت‌های تولید کننده محصولات غذایی یکسری محصولات ویژه برای سگها و گربه‌های عقیم شده دارند که با نام‌هایی مانند غذای مخصوص گربه عقیم شده ارایه می شوند. این دسته از محصولات غذایی از نظر میزان چربی و کالری و پروتئین کاملا بر اساس نیازها و شرایط این دسته از حیوانات خانگی تنظیم شده اند. ما در باران پت پیشنهاد می‌کنیم تا برای حیوانات خانگی عقیم شده و دلبند خود از این گروه محصولات غذایی تهیه و استفاده نمایید.

 

.

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور