انواع شخصیت گربه

توسط ن.صفائی 2019/5/9 7:57 ثبت نظر

در دنیای گربه‌ها همه شبیه هم نیستند و تفاوت‌های رفتاری و در نتیجه شخصیت‌های متفاوت و نیازهای متفاوتی باهم دارند. این تفاوت‌ها اغلب در گربه‌های با نژاد مختلف بیشتر دیده می‌شود و هم نژادها را تحت یک عنوان شخصیتی می‌شناسند. مثلا یک نژاد را به آرامی و صبوری و نژادی دیگر را به شیطنت می‌شناسند، اما درست مانند سگ‌ها، در میان هر کدام از این نژادها، انواع دیگر شخصیتی هم ممکن است دیده شود. بنابراین اگر قصد دارید یک گربه با ویژگی‌های شخصیتی خاص به منزل بیاورید، به انتخاب از روی نژاد بسنده نکنید و شخصا ویژگی‌های رفتاری او را مدنظر قرار داده و بررسی کنید تا به انتخاب مورد نظرتان برسید.

گربه‌ها در ۳ دسته شخصیتی و تیپ آلفا، بتا و گاما دسته بندی می‌شوند. بیشتر ویژگی‌های آنها ذاتی و ژنیتیکی است و البته بسته به نوع تربیت و شرایط زندگی و تجربیاتی که از سر می‌گذرانند، رفتارهای متفاوتی نشان می‌دهند. ما در این مقاله به بررسی تیپ شخصیت آلفا و بتا می‌پردازیم.

گربه‌های آلفا :

این تیپ از گربه‌ها مایلند تمام محیط اطرافشان را بشناسند. آنها را به همه چیز را جابه جا می‌کنند، و جوری که خودشان صلاح می‌دانند، می‌چینند. شانس آورده ایم عواملی، ثل نداشتن انگشت شصت و چرت زدن‌های پیاپی گربه‌ای، مانع قدرت گرفتن زیاد آنها می شود. این تیپ از گربه‌ها اگر چه موجودات بسیار شگفت انگیزی هستند اما هر کسی نمی‌تواند با آنها کنار بیاید. زمان بچه‌گی گربه‌های آلفا تازه متوجه خواهید شد چرا کابینت‌ها و چیزهای دیگر در یا قفل کودک دارند، وگرنه این جناب سراغ هر چیزی که بتواند درش را با دکمه، فشار دادن و …. باز کرده و به آن ها سرک بکشد، خواهد رفت. این گربه‌ها بسیار کنجکاو و ذهنشان سریع است، در تنیجه مدام دنبال کشف چیزها و دخالت در امور هستند.

انواع شخصیت گربه

گربه‌های آلفا ترجیح می‌دهند کارها را خودشان انجام دهند. مثلا دلشان می‌خواهد در قوطی غذا را خودشان باز کنند اما چون محدودیت‌ها چنین اجازه‌ای بهشان نمی‌دهد، این کار را به صاحبشان واگذار می‌کنند. اما نه با این معنی که اجازه دهند چیدمان اشیاء را هم صاحب بر عهده بگیرد و جا به جا کردن خرت و پرت‌ها و چینش اسباب و وسایل را خودش انجام خواهد داد. بارها دیده شده گربه آلفا با پشتش ظرف بستر را به مکانی که خودش دوست داشته هل داده است.

کنجکاوی این گربه ها همچنان که گفته شد، بسیار زیاد است. این قدر که اگر شما در اتاقی مشغول انجام یک کار هیجان انگیز باشید، حتی اگر بسیار گرسنه باشد، نمی‌تواند از بازرسی اتاق بگذرد. دهانش را پر از غذا کرده و با اتاق شما و همکاری در آن کار هیجان انگیز می‌آید. بنابراین آنها ترجیح می دهند هنگام انجام کارهای تازه در کنار شما باشند، آن هم نه به این شکل که به نگاه کردن قناعت کنند، بلکه می‌خواهند دستی بر آتش ببرند. بنابراین اگر دوست ندارید گربه آلفایتان سراغ کارها و تزئینات و دکور خانه شما برود و آنها را آن طور که خودش می‌خواهد درست کرده و بچیند (یا داغان کند)، اسباب بازی مخصوص او تهیه کنید. چیزهایی که به نوعی شبیه کارها و وسایل شما باشند. به این ترتیب زمانی که کار می کنید، او هم با وسایل خودش مشغول خواهد شد و به وسایل شما کاری نخواهد داشت.

گربه‌های آلفا دلشان می‌خواهد در کانون توجه شما باشند و معمولا با همین کنجکاوی‌شان کارهای با مزه و خنده‌داری می‌کنند که ستایش و توجه شما بگیرند. یکی از مشکلات نگهداری این تیپ گربه‌ها، نیاز آنها به سرگرم شدن در خانواده است. آنها می‌خواهند با دیگر حیوانات هم معاشرت کنند اما همه سلسله مراتب اجتماعی را ندید می‌گیرند. گربه‌های ترسو از توجه زیاد این گربه به خودشان وحشت زنده خواهند شد و سگ‌های آرام و متعادل از اینکه او با آنها را می‌رود، بدشان می‌آید.

انواع شخصیت گربه

بنابراین اگر قصد نگهداری یکی از گربه‌ها را دارید، حواستان باشد لازم است نیازهای اجتماعی او را هم فراهم کنید. این گربه ها را وقتی بچه هستند، با نگاهی خیره به شما یا چیزی که دست شماست نگاه می کنند، به گونه ای که معلوم است قصد دارند به هدف مورد نظرشان برسند. این حیوانات در پناهگاه‌ها افسرده و پژمرده می‌شوند. بنابراین اگر به چنین محیطی برای انتخاب گربه می‌روید، احتمالا آن افسرده‌ها و پژمرده‌های قفس، گربه آلفا باشد بیشتر است. علت این فسردگی این است که آنها نیاز به تحرک دارند و در فضای قفس این امکان فراهم نیست. کافی است به او چند چیز تازه نشان دهید تا برق کنجکاوری را در چشمانش ببینید. خواسته‌های او را فراهم کنید و ببینید چطور به شما توجه و محبت خواهد کرد. احتمال پیدا کردن این تیپ از گربه‌ها بین گربه‌های سیامی و رکس بیشتر است. در واقع آنها با همین ویژگی شناخته می شوند.

گربه بتا:

به عهده گرفتن سرپرستی گربه بتا عین این است که در خانه تان یک دکتر واتسون (همراه و همکار شرلوک هولمز) داشته باشید. آنهای همراهان متواضع، مودب ، ستایشگر و رفیق شما خواهند بود. این گربه‌ها همیشه به کارهایی که می‌کنید، علاقه مندند و تلاش شما را ستایش می‌کنند اما مانند گربه‌های آلفا دخالتی در کارتان نخواهد کرد. گربه‌های بتا به شما اعتماد دارند و به شما به چشم آدمی نگاه می‌کنند که قرار است محیط را به شکلی که آنها می‌خواهند درست کند. برای همین هم سخنگو‌های خوبی هستند تا به شما نیازشان را بگویند.

انواع شخصیت گربه

اگر خیلی اهل حرف زدن نباشند، به بهترین و زیبا ترین روشی که می‌توانند راه می روند تا توجه شما را به خود جلب کنند و به سمتی بکشانندتان که مورد نظرشان است. به همین خاطر هم هست که ظرف بستر آنها هیچ وقت غیر قابل استفاده نخواهد شد یا ظرف غذاشان خالی نمی ماند. چون نیازشان را بهتان گوشزد خواهند کرد.

.

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور