کمبود ویتامین A در سگ

توسط ن.صفائی 2018/12/20 5:03 ثبت نظر

ویتامین A در حفظ سلامتی پوست و سلول‌های اپیتلیال (بافت پوششی) نقش دارد؛ بنابراین کمبود یا مسمومیت با آن، که هر دو دارای علائم یکسان هستند، به صورت عوارض پوستی خود را نمایان می‌کند. در این موارد هیپرکراتینیزاسیون (تشکیل سلول های شاخی) سطوح اپیتلیال رخ می دهد. هیپرکراتوز در غدد سباسه و مجاری آن‌ها رخ داده و در نتیجه راه خروج ترشحات را مسدود می سازد. پاپول‌هایی (برآمدگی توپر سفت و کوچکی با حدود مشخص در پوست) که مرکز سفتی دارند به صورت موضعی یا عمومی بوجود می آیند. پوشش نامناسب، موریختگی، شوره و افزایش احتمال بروز عفونت‌های باکتریایی نیز دیده می شود. التیام زخم ها دچار اختلال می شود. در موارد شدید، تزریق تنها یک دُز از ویتامین A محلول در آب به میزان ۶۰۰۰ واحد به ازای هر کیلوگرم وزن بدن برای درمان عارضه کافی است.

از آن جایی که ویتامین A در بدن ذخیره می‌شود مسمومیت با آن خطرناک‌تر از کمبود آن است. اگر به مقدار زیاد از مکمل‌ها و یا جگر در جیره غذایی استفاده شود احتمال بروز مسمومیت افزایش می‌یابد. مصرف ۳۰ برابر بیشتر از مقدار مورد نیاز از این ویتامین در مدت ۲ تا ۳ ماه می‌تواند موجب مسمومیت شود.

وجود بیش از حد ویتامین آ در بدن (هیپرویتامینوز A) بیشتر در گربه‌هایی که با مقادیر زیادی جگر تغذیه شده‌اند دیده می‌شود. علاوه بر دیگر نشانه‌ها پوشش مویی، گربه‌های دچار مسمومیت ویتامین A ژولیده و پر از شوره هستند. که این امر احتمالاً به علت عدم توانایی حیوان در مرتب کردن و آرایش موهایش است.

وجود این حالات در سگ‌ها نادر است. سگ‌های مبتلا، به علت تغییرات مهره‌ای به هنگام ملامسه، درد نشان می‌دهند و همینطور ضایعات سبوره‌ای پوست دارند که همانند ضایعات مربوط به کمبود ویتامین A و درماتوز (التهاب پوستی) پاسخ دهنده به ویتامین آ است.

.

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور