کمبود ویتامین ب

توسط ن.صفایی 2019/5/23 4:26 ثبت نظر

ویتامین های گروه B به عنوان یک مجموعه در نظر گرفته می‌شوند چرا که کمبود یکی از آن ها به ندرت رخ می دهد و علائم بالینی آن نیز مشابه است. این ویتامین ها توسط باکتری های روده ساخته می شوند و بدلیل اینکه محلول در آب هستند و ذخیره نمی شوند و باید به طور دائم تأمین شوند و مصرف بیش از حد آن ها نیز مسمومیت ایجاد نمی کند.

بیوتین در اثر تغذیه بیش از حد حیوان با تخم مرغ خام غیر فعال می شود. سفیده تخم مرغ حاوی آویدین است که با بیوتین باند شده و از جذب آن جلوگیری می کند. همچنین کمبود بیوتین در اثر درمان طولانی مدت با آنتی بیوتیک خوراکی نیز بروز می کند. برجسته ترین علامت بالینی مو ریختگی اطراف چشم و صورت است که در اصطلاح به آن “چشم عینکی” گویند.

کمبود ویتامین ب

در موارد شدید ضایعات کبره بسته صورت، گردن، بدن و اندام های حرکتی مشاهده می شود. همچنین ممکن است بی حالی، لاغری و اسهال نیز مشاهده شود. کمبود بیوتین در گربه ها موجب درماتیت گسترده به همراه پاپول و کبره می شود.

کمبود ریبوفلاوین (ب۲) ممکن است موجب خشکی پوست و ایجاد شوره به خصوص در اطراف چشم ها و شکم شود؛ نشانه برجسته آن التهاب لبها است. همچنین کمبود ریبوفلاوین موجب موریختگی سر در گربه ها می‌شود.

اگر هر گونه گوشت یا لبنیات در جیره غذایی وجود داشته باشد کمبود ریبوفلاوین غیر ممکن است اتفاق افتد. کمبود نیاسین به صورت پلاگرا و زخم شدن غشاهای مخاطی، اسهال و لاغری تظاهر می‌یابد. ممکن است موجب درماتیت خارش دار در اندام‌های خلفی و شکم هم بشود.

کمبود ویتامین ب

برای این که کمبود بروز کند جیره غذایی باید از لحاظ پروتئین‌های حیوانی فقیر و از ذرت غنی باشد. ذرت و همه غلات از لحاظ تریپتوفان فقیرند و تریپتوفان توسط همه حیوانات به جز گربه به نیاسین تبدیل می‌شود. غذاهای تجاری بیش از مقدار مورد نیاز نیاسین دارند و بنابراین استفاده از مکمل ها لازم نیست.

کمبود پیریدوکسین (ب۶) به طور تجربی در گربه ها ایجاد شده و موجب ایجاد پوستی کدر، چرب و ژولیده به همراه شوره عمومی سفید رنگ شده است. در برخی از این گربه ها این کمبود موجب موریختگی ناحیه ای در قسمت های گیجگاهی، اطراف چشم، قسمت پشتی پوزه، اطراف دهان و نواحی انتهایی شد. وقتی این گربه ها که به صورت تجربی دچار کمبود شده بودند با غذای بالانس شده تغذیه شدند، همه ضایعات پوستی بهبود یافت. کمبود این ویتامین تا به حال به صورت بالینی اتفاق نیفتاده و در حد یک یافته آزمایشگاهی است.

کمبود ویتامین ب

شایع ترین علائم کمبود ویتامین های گروه ب شامل پوست خشک، شوره به همراه موریختگی، بی اشتهایی و کاهش وزن است. درمان مؤثر شامل استفاده از مخمر آبجو، تزریقات B کمپلکس یا هر دو است. استفاده از مکمل‌ها تنها در صورتی که حیوانات بی اشتها باشند یا آب از دست بدهند لازم است.

.

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور