رژیم غذایی مناسب خرگوش

توسط ن.صفائی 2020/6/8 22:30 ثبت نظر

دستگاه گوارش خرگوش‌ها در طبیعت جوری تکامل یافته که در غذای مصرفی روزانه حتما باید سلولز (فیبر) کافی وجود داشته باشد، زیرا روده‌های خرگوش مانند دیگر پستانداران نیست که با حرکات خودش، غذا را رو به جلو رانده و دفع کنند، بلکه فیبر موجود در غذا باعث به جلو راندن و دفع می‌شود. از این رو هرچه فیبر دریافتی روزانه کمتر باشد، غذا در روده ها کندتر حرکت کرده و به مرور زمان موجب انسداد روده و سرطان آن می‌شود. شایع ترین علت مرگ در خرگوش ها ایست گوارشی (Gastro intestinal stasis) است که ناشی از رژیم غذایی غلط در طولانی مدت است.

برای جلوگیری از این حالت و افزایش طول عمر خرگوش خانگیتان بهتر است از همان ابتدای نگهداری خرگوش، غذای مناسب را در اختیارش قرار دهید.

غذاهای مناسب خرگوش

غذا مناسب خرگوش

یونجه برای خرگوش

یونجه، اصلی ترین و مفیدترین قسمت غذای خرگوش را تشکیل می‌دهد. یونجه سرشار از فیبر است که باعث فعالیت بهتر دستگاه گوارش و سلامت دندان‌های خرگوش می‌شود.

ساقه گندم و جو ( کاه پرس شده) حاوی بیش از ۹۰ ٪ فیبر خالص و فاقد قند و نشاسته است و دسترسی روزانه‌ی خرگوش به آن ضامن سلامت گوارشی حیوان است.

سبزیجات مناسب خرگوش

بسیاری از سبزیجات می‌تواند غذای روزانه خرگوش شما را تشکیل دهند. کاهو و کلم دارای کلسیم و انواع ویتامین های مفید هستند پس حتما باید هفته ای ۴ بار در اختیار خرگوش قرار گیرند، سبزیجات تازه به صورت محدود مفید است؛ اما مصرف بیش از حد آنها می‌تواند در خرگوش اسهال ایجاد کند.

نعناع، جعفری، سبزی خردل، ریحان، گشنیز، کلم پیچ، شوید، شاهی و برگ قاصدک از دیگر سبزیجات مفید برای خرگوش است.

میوه ها مناسب خرگوش

میوه ها حاوی قند هستند پس بهتر است میوه‌ها قبل مصرف بشویید یا به جای میوه، پوست آنها را به خرگوش بدهید که دارای فیبر بالاتری هستند، پوست هندوانه، پوست سیب، پوست انار و... . افراموش نکنید که میوه را به اندازه بسیار کوچک و بدون هسته به خرگوش خود بدهید.

غذا مناسب خرگوش

پلت خرگوش

پلت خرگوش حاوی مواد مغذی مناسب خرگوش است. توجه داشته باشید که پلت ها دارای کالری زیاد و فیبر کم هستند که استفاده بیش از حد آنها، سبب چاقی و رشد بیش از حد دندان های خرگوش می‌شود. هر چه سن خرگوش شما بالاتر می‌رود باید پلت کمتری به خرگوش خود بدهید.

.

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور