چرا عقیم سازی؟

توسط ن.صفائی 2019/12/9 12:30 ثبت نظر

‎بلوغ جنسی یکی از مهمترین مراحل زندگی موجودات زنده می‌باشد که در طی آن تغییراتی اتفاق می‌افتد تا بدن را برای تولید مثل آماده سازد. این تغییرات در سگ‌ها و گربه‌ها برای زندگی در طبیعت ضروری است اما زمانی که آنها به عنوان حیوان خانگی و در کنار ما زندگی می کنند. اولویت‌های زندگیشان براساس شرایط زندگی ما تغییر می‌کند.

بلوغ جنسی در گربه ‌ها ۵ تا ۸ ماه بوده که با توجه به نژاد و شرایط زندگی گربه‌ها متفاوت است. برای مثال گربه‌های سیامی حتی ممکن است در ۴ ماهگس به بلوغ جنسی برسند، در حالی که برای گربه‌های پرشین می تواند تا ۱ سالگی نیز به تعویق بیفتد.

سگ‌ها در سن ۶ تا ۹ ماهگی به بلوغ جنسی می‌رسند که البته در نژادهای بسیار بزرگ ممکن است تا ۲۴ ماهگی نیز به طول بیانجامد.

باران پت- عقیم سازی سگ - عقیم سازی گربه

بلوغ جنسی با تغییرات رفتاری در سگ‌ها و گربه‌های نر همراه است. به طوری که آنها پرخاشگرتر شده و تمایل به علامت گذاری پیدا می‌کنند. گربه‌های نر معمولا از ادرار کردن برای علامت گذاری بیش از سگ‌ها استفاده می‌کنند. ادرار حاوی ترکیباتی است که می‌تواند گربه‌های ماده را جذب نموده و سایر گربه‌های نر را از قلمرو حیوان آگاه نماید.

فحلی گربه‌های ماده وابسته به نور می‌باشد. به این ترتیب که با افزایش نور روز از فعلی خارج شده و به طور میانگین تقریبا ۹ ماه از سال را از نظر جنسی فعال هستند. این مدت زمان در شرایط زندگی خانگی می تواند متغیر باشد. رفتارهایی مانند میو میو کردن، بالا گرفتن قسمت پشتی بدن و اجازه به گربه‌های نر برای جفت گیری نشان دهنده آغاز فعلی است.

فحلی در سگ‌های ماده تقریبا هر ۶ تا ۸ ماه یکبار رخ می‌دهد. در این دوره که معمولا ۷ تا ۱۰ روز ادامه می‌یابد، ممکن است ترشحات خونابه‌ای دیده شود.

امروزه بلوغ جنسی در حیوانات خانگی نه تنها مزیتی محسوب نمی‌شود بلکه معایب زیادی نیز می‌تواند داشته باشد. از جمله مشکلاتی که عدم عقیم سازی حیوان می‌تواند در پی داشته باشد شامل:

۱- بدنیا آمدن توله‌های ناخواسته

۲- افزایش احتمال پرخاشگری و مشکلات رفتاری

۳- افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌های مرتبط با دستگاه تناسلی مانند عفونت‌های رحمی که احتمال آن در سگ‌های ماده عقیم نشده بدون سابقه آبستنی بسیار بالاست.

باران پت- عقیم سازی سگ - عقیم سازی گربه

عقیم سازی چیست؟

عقیم سازی فرآیندی است که در طی آن اندام‌های تولید مثل حیوان خارج می‌شود. در سگ‌ها و گربه‌های ماده خارج کردن همزمان رحم و تخمدان ضروری است زیرا در صورت باقی ماندن هر کدام، بیماری‌هایی می‌تواند ایجاد شود. در سگ‌ها و گربه‌های نر نیز اصولا برای اجتناب از سرطان‌ها و یا بزرگ شدگی‌های پروستات، بیضه‌ها به طور کامل برداشته می‌شود.

بهترین زمان برای عقیم سازی به خصوص در حیوانات نر قبل از بلوغ جنسی می‌باشد. تقریبا از ۴ ماهگی می‌توان برای عقیم سازی حیوان اقدام نمود ولی بهترین زمان ۶ ماهگی می‌باشد. گاهی تصور می‌شود عقیم سازی در سن پایین می‌تواند بر رشد حیوان تاثیر بگذارد ولی این تصوری کاملا اشتباه است زیرا هورمون‌های جنسی تاثیری برمیزان رشد و سلامت فیزیکی حیوان ندارند.

مزایا و معایب عقیم سازی

عقیم سازی مزایای بسیاری دارد:

* کاهش احتمال ابتلا به عفونت‌های رحمی

* کاهش ابتلا به سرطان سینه

* کاهش ابتلا به بیماری‌های مرتبط به پروستات و بیضه

* پیشگیری از تولد توله‌های ناخواسته

* کاهش رفتارهای نامناسب مرتبط با بلوغ جنسی

* عقیم سازی می‌تواند ۲ سال به طول عمر حیوان بیفزاید.

در کنار مزایای ذکر شده، عقیم سازی می‌تواند معایبی نیز به همراه داشته باشد:

* افزایش احتمال ابتلا به چاقی و عوارض ناشی از آن

افزایش رخداد چاقی به صورت غیر مستقیم با عقیم سازی مرتبط است. عقیم سازی سطح متابولیسم و فعالیت حیوان را کاهش داده و اشتهای او را افزایش می‌دهد. این عوامل می‌تواند حیوان را مستعد چاقی سازد.

سگ‌های ماده و گربه‌های نر پس از عقیم سازی بیشتر مستعد ابتلا به چاقی هستند.

راه حل مناسب برای پیشگیری از چاقی پس از عقیم سازی

تنها راه پیشگیری از این مشکل، استفاده از یک فرمولاسیون اختصاصی برای عقیم شده است. این رژیم های غذایی معمولا حاوی کالری و چربی پایین تر، فیبر و پروتئین بالاتر است.

فیبر: فیبر غذا می‌تواند احساس سیری را القا نموده، و سرعت هضم را کاهش دهد. این دو ویژگی می‌تواند در کاهش میزان غذا خوردن حیوانات عقیم شده که اشتهای بسیار زیادی دارند تاثیر گذار باشد.

پروتئین: برخلاف باور بسیاری از مردم، غذاهایی که برای مدیریت وزن فرموله می‌شوند، دارای پروتئین بالاتری می‌باشند، زیرا پروتئین نسبت به باقی منابع انرژی میزان انرژی کمتری در دسترس قرار داده و در عین حال از عضلات حیوان حمایت می‌کند. به علاوه پروتئین در سگ‌ها سیری را القا نموده و برای تعدیل اشتهای حیوان مناسب است.

چربی: چربی پر انرژی ترین منبع کالری است که می‌تواند به راحتی موجب تراکم انرژی در بدن و متعاقبا چاقی گردد، بنابراین با کاهش میان چربی غذا از میزان کالری غذا کاسته می‌شود.

بالانس مواد مغذی در غذای خانگی برای پیشگیری از اضافه وزن بسیار دشوار می‌باشد زیرا از یک سو محاسبه کالری و مواد مغذی آن امکان پذیر نبوده و از سوی دیگر ریسک کمبود مواد مغذی نیز وجود دارد.

باران پت- عقیم سازی سگ - عقیم سازی گربه

 

.

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور